Data publikacji:

PlayStation VR2 czy Meta Quest 3 – co wybrać?

Wkroczyliśmy właśnie w nową generację gogli wirtualnej rzeczywistości. Oba urządzenia, które zostaną porównane w tym artykule, zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu użytkownikom jak najlepszego komfortu użytkowania. Jednocześnie ich twórcom zależało na zaoferowaniu jak najlepszej oprawy w grach wideo. Mimo wszystko różnice między tymi sprzętami są dosyć spore – sprawdźcie, dla kogo jest PlayStation VR 2, a kto powinien kupić Meta Quest 3.
playstation VR2 czy meta quest 3

Cena PlayStation VR2 i Meta Quest 3 – co jest tańsze?

Zanim przejdziemy do konkretów, najpierw przyjrzyjmy się cenom obu urządzeń, bo – jakby nie patrzeć – te zazwyczaj odgrywają bardzo dużą rolę w kwestii kupna elektroniki. Meta Quest 3 dostępny jest w sprzedaży w dwóch wariantach, różniących się pamięcią wewnętrzną. Wersja z dyskiem 128 GB została wyceniona na 549,99 euro, co w przeliczeniu daje ok. 2425 zł, natomiast za model 512 GB zapłacimy 699,99 euro (ok. 3080 zł). Oficjalna cena konkurencyjnego PlayStation VR2 aktualnie plasuje się gdzieś po środku. W dniu premiery Sony Interactive Entertainment życzyło sobie za ten sprzęt 2999 zł, aczkolwiek teraz za gogle zapłacimy ok. 2699–2899 zł, w zależności od oferty sklepu.

Z jakimi urządzeniami współpracują PlayStation VR2 i Meta Quest 3?

Poprzednia wersja PlayStation VR była zaprojektowana z myślą o PlayStation VR, natomiast w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem współpracującym bezpośrednio z konsolą nowej generacji, czyli PlayStation VR2. Co prawda podobno istnieje sposób, aby podłączyć gogle Sony do komputera, lecz jest on nieoficjalny i niezgodny z przeznaczeniem urządzenia – takie sztuczki robicie na własną odpowiedzialność. Meta Quest 3 nie jest w stanie nawiązać połączenia z żadną z platform do grania, ale za to sprzęt można sparować z komputerami osobistymi, laptopami lub smartfonami. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że te gogle VR są też w pełni autonomiczne i nie potrzebują do działania zewnętrznych maszyn, jak PSVR2. W dodatku działają bez żadnego okablowania.

Wyświetlacze w PlayStation VR2 i Meta Quest 3

Sony i firma Meta podczas projektowania swoich gogli zastosowały zupełnie inne technologie w soczewkach. W PlayStation VR2 otrzymaliśmy bardzo wyraźne wyświetlacze OLED o maksymalnej rozdzielczości 2000 × 2040 pikseli na każde oko. Tymczasem konkurencja zaoferowała sporo wyższą rozdzielczość (2064 × 2208 na oko), ale przy zastosowaniu technologii LCD Infinite Display. Meta Quest 3 domyślnie wspiera odświeżanie obrazu na poziomie 90 Hz, natomiast PSVR2 płynnie przełącza się pomiędzy 90 Hz a 120 Hz w zależności od uruchomionej produkcji. To, co jednak w obu urządzeniach jest identyczne, to kąt widzenia, który obliczono na 110 stopni. W Meta Quest 3 istnieje możliwość dostosowania rozstawu ekranów do pozycji źrenic, zaś w PlayStation VR2 oprócz tego jesteśmy też w stanie przybliżać i oddalać panel z soczewkami.

PlayStation VR2 czy Meta Quest 3 – co ma lepsze kontrolery?

Kontrolery w obu urządzeniach są do siebie bardzo podobne, z tą różnicą, że PS VR Sense posiadają zabezpieczającą obwolutę, dzięki której urządzenie lepiej trzyma się dłoni. Nawigatory dołączane do zestawu z Meta Quest 3 posiadają bardzo podobny układ przycisków i oferują wsparcie dla podobnych zastosowań – w obu przypadkach kontrolery idealnie wykrywają ruch dzięki żyroskopowi i akcelerometrowi. Sprzęt Sony zawiera ponadto czujnik pojemnościowy wykrywający dotyk palca poprzez śledzenie pozycji przy użyciu podczerwieni, a także otrzymał adaptacyjne triggery na wzór DualSense’ów. PS VR Sense ma wbudowany akumulator, który podłączamy do ładowarki poprzez port USB-C, natomiast pady konkurencji działają na baterie AA. Oczywiście kontrolery w Meta Quest 3 znajdują przede wszystkim zastosowanie w grach, gdyż urządzenie można kontrolować poprzez ruch rąk.

W co zagramy na PlayStation VR2 i Meta Quest 3?

Oferta gier dostępnych na Meta Quest 3 regularnie zostaje rozbudowywana, jednakże nie da się ukryć, że to właśnie sprzęt Sony góruje pod tym względem. Na urządzeniu Meta dostępne są przede wszystkim tytuły multiplatformowe, które uruchomicie też na PlayStation VR2 – i to prawdopodobnie z lepszą grafiką. Oczywiście MQ3 bardzo zyskuje na wartości, gdy podłączymy gogle do gamingowego komputera, lecz ten musi oferować bardzo dobre parametry techniczne, aby być w stanie udźwignąć bardziej wymagające tytuły. Z kolei na PSVR2 nie tylko odpalicie produkcje zewnętrznych developerów, ale także możecie kupić ciekawe gry ekskluzywne, jak np. Horizon Call of the Mountain, Gran Turismo 7 czy Firewall Ultra. Niestety gogle wirtualnej rzeczywistości Sony nie mają wstecznej kompatybilności, więc jeśli posiadaliście wcześniejszy model PSVR działający z PS4, to nie uruchomicie tych dzieł na nowej generacji urządzenia.

Rozwiązania AR w PlayStation VR2 i Meta Quest 3

Urządzenie Sony zostało przygotowane przede wszystkim jako sprzęt do grania i wszystkie inne funkcje stanowią wyłącznie dodatek. Mimo wszystko producent pokusił się o zaimplementowanie prostej technologii rozszerzonej rzeczywistości, co było możliwe dzięki zaimplementowaniu czterech kamer na obudowie gogli. Dzięki temu w dowolnym momencie jesteśmy w stanie włączyć czarno-białe podświetlenie pomieszczenia, w którym się znajdujemy, a następnie przeskanować je, aby sprzęt informował nas podczas grania, że zbliżamy się do jakiegoś obiektu.
Funkcje rozszerzonej rzeczywistości są nieporównywalnie lepsze w Meta Quest 3, chociażby dlatego, że oferują obraz w pełnym kolorze. Brak przewodów nie ogranicza mobilności użytkownika, a możliwość sparowania z komputerem lub odpalenia wielu aplikacji daje dodatkowe możliwości. W ten sposób możemy wyświetlić przed oczami film z YouTube’a, stworzyć wirtualne pulpity podczas pracy na PC bądź wykorzystać MQ3 do nauki grania na instrumentach. Opcji jest tak dużo, że nie da się ich teraz wszystkich wymienić.

PlayStation VR2 vs Meta Quest 3 – co lepsze?

Nie da się jednoznacznie wskazać, które urządzenie jest lepsze, ponieważ w rzeczywistości są to bardzo inne sprzęty, skierowane do konkretnych grup odbiorców. Jeżeli jesteście właścicielami PlayStation 5 i na ten moment nie interesuje was rozszerzona rzeczywistość, to bez zastanowienia wybierzcie PlayStation VR2. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że uruchomione przez was gry będą wyglądały i działały bardzo dobrze, a ponadto zagracie w wiele tytułów, które nigdy nie zostaną udostępnione u konkurencji. Z kolei Meta Quest 3 polecam użytkownikom szukającym bardziej uniwersalnej maszynki. Z gogli skorzystacie oczywiście do grania, ale nic nie stoi też na przeszkodzie, aby sprzęt przysłużył wam się do pracy lub nauki. To wszechstronne akcesorium, zyskujące dodatkowo dzięki swojej autonomiczności.
Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation i Meta
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.