Data publikacji:

Słuchawki gamingowe na USB

Planujecie kupić słuchawki do grania, ale nie wiecie, na jaki model się zdecydować? Kupić wersję na jacka 3,5 mm czy może lepiej wybrać komunikację poprzez USB? W tekście skupimy się na tym drugim rozwiązaniu, wskazując jego wady i zalety. Przedstawimy także polecane słuchawki gamingowe na USB, dzięki którym granie na komputerze będzie sprawiało wam jeszcze więcej przyjemności.
słuchawki gamingowe usb

Czy warto kupić słuchawki na USB? Wady i zalety

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób planujecie korzystać ze słuchawek przewodowych. Jeżeli jesteście graczami konsolowymi, to prawdopodobnie będziecie mieć problem z wykorzystaniem headsetu na USB, ponieważ nie będzie on współpracował z posiadanymi przez was platformami. Co prawda istnieje możliwość dokupienia przejściówki na mini jacka, ale wtedy też nie mielibyście stuprocentowej pewności, że sprzęt działałby jak powinien. Oczywiście dotyczy to też smartfonów i innych urządzeń mobilnych, które nie mają wejścia USB-A.
Dlatego też słuchawki na USB dedykowane są przede wszystkim graczom pecetowym, którzy mają pod ręką jednostkę centralną z odpowiednimi gniazdami – najlepiej na górnej części obudowy. No chyba że zdecydujecie się na urządzenie bezprzewodowe, to wtedy nie ma różnicy, gdzie podepniecie adapter, jeżeli takowy dostępny jest w zestawie. Połączenie radiowe 2,4 GHz zapewnia jednak o wiele lepszą stabilność, niż Bluetooth, który nie zawsze działa z idealną skutecznością. Słuchawki na USB zazwyczaj oferują także wsparcie dla oficjalnego oprogramowania, z pomocą którego użytkownicy są w stanie dostosować działanie sprzętu do swoich preferencji. Zaletą tego typu urządzeń jest też opcjonalne podświetlenie, wykorzystywane w niektórych droższych modelach gamingowych.
Jeśli więc planujecie korzystać ze słuchawek USB wyłącznie do grania lub oglądania filmów i seriali na komputerze, to jest to dla was najlepsze rozwiązanie. Gdybyście natomiast byli konsolowcami, to wtedy szukacie headsetów bezprzewodowych na Bluetooth lub urządzeń komunikujących się poprzez wtyczkę mini jack.

Jakie słuchawki gamingowe USB? Polecane modele

Logitech G435

Logitech G435 to bezprzewodowe słuchawki na USB, które cieszą się ogromnym uznaniem wśród użytkowników. Nic dziwnego, ponieważ urządzenie oferuje stosunkowo niską cenę, jak na oferowane parametry techniczne – impedancja 40 Om, czułość 85 dB, pasmo przenoszenia 20–20 000 Hz. Headset nie tylko cechuje się dobrym dźwiękiem, ale także bardzo lekką i elastyczną konstrukcją, dzięki czemu idealnie dopasujecie go do głowy o każdym kształcie.

Corsair Gaming Void

Te słuchawki gamingowe USB można polecić przede wszystkim graczom, którym zależy na tym, aby ich sprzęt komputerowy wyróżniał się oryginalnym, nieco bardziej agresywnym, designem. Projekt Gaming Void jest fantastyczny, a nietypowy układ pałąków sprawia, że sprzęt bardzo dobrze trzyma się głowy i nie uwiera podczas dłuższych sesji. W tym przypadku Corsair zaproponował urządzenie wykorzystujące radiową komunikację bezprzewodową, która dzięki adapterowi USB jest w stanie wspierać technologię dźwięku przestrzennego 7.1. Warto również zaznaczyć, że pasmo przenoszenia wynosi aż 20–30 000 Hz.

JBL Quantum 400

Sprzęt JBL kojarzy się przede wszystkim ze słuchaniem muzyki, ale okazuje się, że producent ma również w swojej ofercie kilka modeli przeznaczonych do grania na komputerze. Producent wykorzystał swoje autorskie technologie, co zaowocowało dźwiękiem na najwyższym poziomie. Podstawowe parametry prezentują się następująco: pasmo przenoszenia 20–20 000 Hz, impedancja 32 Om i czułość 98 dB. Model Quantum 400 został ponadto wyposażony w specjalne pokrętło służące do regulacji balansu dźwięków gry i czatu głosowego, dzięki czemu możecie jednocześnie grać na słuchawkach i rozmawiać ze znajomymi poprzez Discorda lub inną aplikację.

Razer BlackShark V2 Pro

Jeżeli zależy wam na tym, aby kupić jak najlepsze słuchawki, i cena nie gra roli, to zdecydowanie polecam model BlackShark V2 Pro od firmy Razer. Producent zastosował solidne neodymowe głośniki o maksymalnej czułości 100 dB, oferujące ponadto impedancję na poziomie 32 Om oraz bardzo szerokie pasmo przenoszenia zaczynające się na 12 Hz i dochodzące aż do 28 000 Hz. Urządzenie jest bezprzewodowe, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć je kablem USB do komputera – do zestawu dołączany jest też odpowiedni adapter.

SteelSeries Arctis Nova 3

Tym razem mam dla was propozycję przewodowych słuchawek USB, które stanowią idealny przykład dobrze dobranej ceny do jakości. Za trochę ponad trzysta złotych otrzymacie fantastyczny headset oferujący elegancki design, ładne podświetlenie RGB (można je edytować poprzez oprogramowanie) oraz bardzo dobry dźwięk przestrzenny 5.1 lub 7.1 – w zależności od tego, jaki ustawicie. Pasmo przenoszenia SteelSeries Arctis Nova 3 wychodzi także delikatnie poza standardy sprzętów gamingowych, działając od 20Hz do 22 000 Hz.

Roccat Elo 7.1

Firma Roccat przygotowała bardzo tanie słuchawki na USB, które doskonale nadają się do grania na komputerze. Producent postawił na bardzo wygodny, dostosowujący się do kształtu głowy, pałąk oraz miękkie, nauszniki, które całkowicie eliminują użytkownika od odgłosów z zewnątrz. Precyzyjnie dostrojone przetworniki 50 mm są w stanie generować dźwięk przestrzenny 7.1, a do tego funkcjonują w paśmie przenoszenia 20–20 000 Hz. Impedancja headsetu Elo wynosi natomiast standardowe 32 Om.

MSI Immerse GH50

Ten model słuchawek polecam graczom, którzy spędzają najwięcej czasu przy laptopie gamingowym i często korzystają z niego poza domem. Model Immerse GH50 sprzedawany jest z materiałowym woreczkiem, w którym umieścicie headset po tym, jak złożycie jego pałąki. Ponadto w dowolnym momencie można odpiąć mikrofon, dzięki czemu sprzęt będzie zajmował jeszcze mniej miejsca. Urządzenie MSI ma 40 mm neodymowe przetworniki, dźwięk przestrzenny 7.1 z wibracjami oraz podświetlenie RGB Mystic Light, które można kontrolować poprzez oficjalną aplikację producenta. Słuchawki są bardzo czułe (109 dB), a ich pasmo przenoszenia wynosi 20–20000 Hz.

HyperX Cloud III

HyperX Cloud III to solidne słuchawki z dźwiękiem przestrzennym 7.1, mikrofonem z redukcją szumów i wygodnymi nausznikami ze sztucznej skóry. Idealne dla graczy, którzy cenią sobie komfort. Urządzenie może też pochwalić się świetnej jakości dźwiękiem, co jest zasługą przetworników o paśmie przenoszenia na poziomie 10–21 000 Hz, impedancji 64 Om i czułości 100 dB.

Razer Kraken V3

Na koniec zostawiłem ciekawy headset na USB od Razera, w którym zaimplementowano 3-częściowy przetwornik gwarantujący czyste, niewytłumione tony wysokie, średnie oraz basy – a to wszystko przy wsparciu technologii dźwięku przestrzennego 7.1. Podświetlenie modelu Kraken V3 za sprawą aplikacji Razer Synapse dostosowuje się do ogrywanych tytułów, w czasie rzeczywistym zmieniając barwy i sposób ich wyświetlania. Pasmo przenoszenia w Razer Kraken V3 wynosi 20–20 000 Hz, impedancja została ustalona na poziomie 32 Om, natomiast czułość to 96 dB.
Zdjęcie: materiały prasowe Razer
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.