Data modyfikacji:

Najlepsze gry detektywistyczne. Gry ze śledztwem w tle

Gry wideo są idealnym medium to zaprezentowania wątków detektywistycznych. W przeciwieństwie do filmów czy książek, to właśnie gracze mają wpływ na rozwiązanie zagadki i odkrycie tożsamości osób odpowiedzialnych za morderstwo lub inną zbrodnię. W tym zestawieniu przyjrzymy się najlepszym grom detektywistycznym na PC oraz konsole.


gry detektywistyczne

Gry detektywistyczne na PC, PS4 i XONE

1. L.A. Noire
2. Seria o Sherlocku Holmesie
3. The Sinking City
4. Zaginięcie Ethana Cartera
5. Seria Batman: Arkham
6. Observer
7. Judgment
8. Detroit: Become Human
9. Murdered: Śledztwo zza grobu
10. Disco Elysium

L.A. Noire

Studio Rockstar Games znane jest przede wszystkim z takich marek, jak Grand Theft Auto czy Red Dead Redemption. Zespół ma jednak na swoim koncie kilka ciekawych pobocznych projektów, a jednym z nich jest L.A. Noire. Akcja produkcji została osadzona w latach 40. ubiegłego wieku na terenie Los Angeles. Wcielamy się w policjanta, którego zadaniem jest rozwiązywanie coraz to bardziej skomplikowanych śledztw. Tytuł stawia bardziej na fabułę i rozmowy z bohaterami niezależnymi, niż dynamiczną akcję.

Seria o Sherlocku Holmesie

Jestem wielkim fanem gier Frogwares poświęconych najlepszemu detektywowi świata, czyli Sherlockowi Holmesowi. Do wyboru macie aż kilka produkcji, które oferują inny rodzaj przygodówek. Tajemnica srebrnego kolczyka to typowy przedstawiciel point and click, Przebudzenie jest mrocznym horrorem bazującym na prozie H.P. Lovecrafta, a The Devil’s Daughter to zbiór pięciu mniejszych spraw łączących się w spójną całość. Jeżeli lubicie gry detektywistyczne, to obowiązkowo musicie sprawdzić produkcje z tej serii.

The Sinking City

Miasteczko Oakmont w stanie Massachusetts zostało praktycznie całkowicie zalane w wyniku ogromnej powodzi, za którą prawdopodobnie odpowiadają siły nadprzyrodzone. Detektyw Charles W. Reed przybywa na miejsce, żeby przeprowadzić prywatne śledztwo i odkryć tajemnice wykraczające poza ludzki umysł. Atmosfera w The Sinking City jest mroczna i nieprzyjemna, a to wszystko zasługa ogromnych inspiracji twórczością H.P. Lovecrafta. Produkcja pierwotnie miała traktować o mitologii Cthulhu, lecz twórcom nie udało się zdobyć licencji.

Zaginięcie Ethana Cartera

Tytułowy chłopiec, Ethan Carter, zostaje porwany przez nieznajomego i wszystkie tropy wskazują na to, że trafił do górskiej doliny Red Creek Valley w Stanach Zjednoczonych. Na miejsce dociera prywatny detektyw Paul Prospero, który na miejscu odnajduje ciała osób odpowiedzialnych za zniknięcie Ethana. Główny bohater próbuje odnaleźć lokalizację chłopca, a w tym celu wykorzystuje umiejętność dedukcji oraz zdolności paranormalne pozwalające mu na odtwarzanie wydarzeń, jakie miały miejsce w przeszłości.

Seria Batman: Arkham

Mroczny Rycerz to przede wszystkim detektyw, o czym często zapominają twórcy gier oraz filmów skupiając się wyłącznie na sile jego pięści. Na szczęście zespół Rocksteady Studios wykorzystał w pełni bystry umysł Bruce’a Wayne’a i stworzył serię, która w dużej mierze bazuje na rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. To właśnie w cyklu Batman: Arkham wprowadzono tzw. tryb detektywistyczny, czyli mechanikę powielaną w przyszłości przez wiele współczesnych produkcji.

Observer

Zaginięcie Ethana Cartera to nie jedyna polska gra detektywistyczna w tym zestawieniu. Swoją cegiełkę dorzuciła także ekipa Bloober Team, która zabrała nas do cyberpunkowego Krakowa z 2084 roku. Niejaki Daniel Lazarski o twarzy Rutgera Hauera otrzymuje list od zaginionego syna i postanawia zbadać tę sprawę. Dociera do lokalnych slumsów, gdzie wykorzystuje swoje umiejętności do rozwiązania tej skomplikowanej sprawy. Bohater jest bowiem detektywem neuronowym, potrafiącym hakować umysły ludzi.

Judgment

Studio Ryu Ga Gotoku po zakończeniu historii Kiryu Kazumy w The Song of Life postanowiło spróbować z nową marką (spin-offem Yakuzy). W Judgment śledzimy historię Takayukiego Yagamy, który dawniej pełnił funkcję prawnika. Jego kariera dobiegła końca, kiedy uniewinniony przez niego mężczyzna dokonał identycznego morderstwa. Główny bohater otworzył potem własną agencję detektywistyczną. Gdy na mieście pojawił się seryjny zabójca, Takayuki miał ręce pełne roboty. Dosłownie i przenośni, ponieważ w grze istotne jest zarówno przeprowadzanie śledztwa, jak i obijanie twarzy bandziorom.

Detroit: Become Human

Studio Quantic Dream praktycznie w każdym swoim dziele zawiera wątki detektywistyczne – tak było chociażby w Fahrenheit czy Heavy Rain. Śledztwa nie zabrakło również w Detroit: Become Human. W grze wcielamy się w trójkę androidów, a jednym z nich jest Connor. Mechaniczny policjant zostaje oddelegowany do rozwiązania sprawy zbrodni dokonywanych przez inne androidy, co jest niezgodne z ich oprogramowaniem. W historii ważną rolę odgrywa także Hank, czyli ludzki detektyw będący idealnym kontrastem dla Connora.

Murdered: Śledztwo zza grobu

Murdered: Śledztwo zza grobu to nietypowa gra detektywistyczna, ponieważ główny bohater jest trupem. Ronan O’Connor został zamordowany, ale jego dusza nie opuściła ziemskiego padołu. Bohater nadal może wpływać na różne rzeczy, dlatego za wszelką cenę próbuje odkryć tajemnicę stojącą za jego śmiercią.

Disco Elysium

Zestawienie najlepszych gier detektywistycznych nie mogłoby obyć się bez dzieła estońskiego studia ZA/UM. W Disco Elysium wcielamy się w niestroniącego od alkoholu policjanta, który tak mocno zabalował, że część jego pamięci wyparowała. Mężczyzna musi jednak wziąć się w garść, ponieważ przydzielono mu sprawę linczu, jakiego dokonano w biednej dzielnicy miasta Revachol.
Autor: Łukasz Morawski