Data publikacji:

Dysk sieciowy do domu: jaki będzie najlepszy?

Dysk sieciowy do domu to bardzo wygodne rozwiązanie, umożliwiające łatwy dostęp do multimediów, a także najważniejszych plików. Magazynowanie danych na domowym serwerze nie jest tak trudne i kosztowne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jaki dysk sieciowy będzie najlepszy!
dysk sieciowy do domu

Dysk sieciowy - dlaczego warto kupić go do domu?

Dysk sieciowy znany jest również pod nazwą NAS (Network Attached Storage). Urządzenie jest wyposażone w procesor, moduł wi-fi oraz złącze RJ-45 do podłączenia routera za pomocą przewodu. W ten sposób tworzymy własną domową chmurę, do które mamy dostęp bez konieczności używania kabli. Dyski sieciowe NAS mają sloty na dyski twarde, które możemy z czasem uzupełniać. Oczywiście zależy to od konkretnego modelu, ponieważ na rynku znajdziemy urządzenia z jednym lub kilkoma slotami na dysk.

Zaletą systemu NAS jest nie tylko możliwość przechowywania danych, ale również tworzenia kopii zapasowych. W razie problemów z komputerem nadal mamy dostęp do naszych plików. W przypadku przechowywania ważnych danych, na dwóch slotach dysków można przechowywać te same dane. W przypadku uszkodzenia jednego nadal mamy dostęp do drugiego. To bardzo wygodne rozwiązanie!

Dysk sieciowy do domu przydaje się do odtwarzania multimediów. Bez problemu połączysz się z urządzeniem za pośrednictwem telewizora, telefonu czy tabletu. Nie musisz martwić się o obciążenie pamięci, ponieważ wszystkie pliki będą umieszczone w chmurze!

NAS przydaje się do tworzenia domowego monitoringu. Wszystkie nagrania są zapisywane na dyskach sieciowych, co umożliwia szybki dostęp w razie potrzeby. Jednocześnie przy domowym dysku sieciowym masz pewność, że nikt niepożądany nie otrzymał dostępu do twoich materiałów.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu dysku sieciowego?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, ile dysków obsłuży dany NAS. Większość modeli jednodyskowych ma możliwość zainstalowania pamięci do 8-10 TB. Jeżeli to nie jest dla ciebie wystarczające, to warto pomyśleć o dwóch lub nawet czterech slotach na dyski, które pozwolą na rozszerzenie nawet do kilkudziesięciu terabajtów. Do zastosowań dysku sieciowego w domu nie ma potrzeby stosowania większej ilości slotów. Warto pamiętać o tym, że zwykle w zestawie nie znajdziemy dysków twardych i trzeba będzie je dokupić na własną rękę!

W domowych dyskach sieciowych niezwykle ważna jest obsługa macierzy RAID. To otwiera możliwości konfiguracji dysku w taki sposób, aby na bieżąco wykonywał kopie zapasowe. System RAID możemy podzielić na trzy kategorie:

RAID 0

W tym systemie obsługi macierzy mamy do dyspozycji pełną przestrzeń wszystkich dysków. Jeśli zależy ci na jak najlepszej wydajności, a także ogromnej ilości przestrzeni, to tutaj będziesz mógł przechowywać wszystkie swoje dane.

RAID 1

W RAID 1 tworzona jest kopia zapasowa pierwszego dysku. Pozostałe dyski służą do przechowywania utworzonej kopii, dlatego ilość dostępnego miejsca jest nieco mniejsza. Jednak w przypadku awarii jednego dysku, na pozostałych będziemy mieli identyczne dane. To najlepsze rozwiązanie dla osób przechowujących ważne pliki, dokumenty, zdjęcia czy filmy. Warto wiedzieć, że w systemie RAID 1 trzeba mieć przynajmniej dwa dyski.

RAID 5 i RAID 6

RAID 2, 3 oraz 4 nie są już powszechnie stosowane, ponieważ to RAID 5 i RAID 6 są uznawane za najbardziej efektywne. W tym wypadku do utworzenia macierzy są potrzebne przynajmniej trzy dyski twarde. W tym systemie zapewniamy sobie kopię zapasową dysku, ale również zdecydowanie lepszą prędkość zapisu i odczytu. W RAID 6 każda porcja danych jest zapisywana na dwóch różnych dyskach. Warto jednak wiedzieć, że jest tutaj potrzebne posiadanie przynajmniej czterech dysków twardych. Jeśli chcesz zabezpieczyć dwa dyski twarde, to warto skorzystać z tego rozwiązania.

Polecane dyski sieciowe do domu

Synology DS220+

To jeden z chętniej wybieranych dysków sieciowych do użytku domowego. Dwurdzeniowy procesor gwarantuje wysoki transfer danych, a także przesyłanie strumieniowe plików w rozdzielczości 4K. Większa wydajność oznacza również szybsze indeksowanie zdjęć, a także krótszy czas reakcji bazy danych. Synology DS220+ ma dwie kieszenie na dyski w formacie 3,5 lub 2,5 cala.

WD My Cloud EX2 Ultra

Tani dysk sieciowy do użytku domowego otrzymał procesor Marvell ARMADA 385 o taktowaniu 1.3 GHz. Pamięć 1 GB DDR 3 w codziennym użytkowaniu powinna być w zupełności wystarczająca. Producent wprowadził swoje unikalne rozwiązania, takie jak aplikacja WD Sync do synchronizacji plików multimedialnych pomiędzy komputerami. Za ochronę danych odpowiada z kolei WD SmartWare, który ma 256-bitowe szyfrowanie. Użytkownik może skorzystać z kilku konfiguracji RAID dla lepszej ochrony danych. Prezentowany model ma dwie kieszenie na dyski, które łącznie mogą mieć pojemność 12 TB.

Qnap TS-131K

To jeden z tańszych dysków sieciowych marki QNap. Model ten do zastosowań typowo domowych będzie idealny. Obudowa zawiera jedną wnękę na dysk twardy. Procesor czterordzeniowy o taktowaniu 1,7 GHz gwarantuje bardzo dobrą wydajność. Dodatkowo QNap TS-131K został wyposażony w 1 GB pamięci RAM i port Gigabit LAn. Dodatkowo znajdziemy w nim trzy porty USB 3.2 Gen 1, które świetnie sprawdzają się do przesyłania dużych plików. Zastosowana aplikacja File Station umożliwia szybkie przywrócenie zmodyfikowanych plików migawek. Jeśli szukasz solidnego dysku sieciowego do domu w rozsądnej cenie, to ten model jest dla ciebie.
Autor: Bartłomiej Mazurek