Data publikacji:

Dyktafon – ranking. Jaki dyktafon kupić?

Chcesz zafundować sobie dyktafon, ale nie wiesz, który model będzie najlepszym wyborem? Przygotowaliśmy dla ciebie najważniejsze wskazówki, które przydadzą się podczas poszukiwania odpowiedniego sprzętu, oraz zestawienie polecanych dyktafonów. Sprawdź nasz ranking popularnych urządzeń!
dyktafon ranking

Dyktafony - ranking

  1. Olympus LS-P4
  2. Zoom H4N Pro
  3. Sony ICD-PX240

Jaki dyktafon kupić? Na te parametry należy zwrócić uwagę!

Wiele osób myśli, że mogą bez problemu zastąpić zwykły dyktafon swoim smartfonem. Urządzenia z rankingu udowadniają jednak, że telefony komórkowe bardzo często nie są wystarczające i nie mogą zapewnić np. tak dobrej jakości dźwięku. Jeśli chcesz kupić poręczne i małe urządzenie, to zwróć szczególną uwagę na następujące parametry: 
  • Czas pracy na bateriach – im dłużej działa dyktafon, tym lepiej. Dzięki temu nie musisz się martwić, że nagranie zostanie przerwane w najmniej oczekiwanym momencie. Najlepsze modele na rynku mogą pochwalić się czasem pracy wynoszącym nawet 110 godzin.
  • Uruchamianie głosem – praktyczna funkcja, dzięki której nie musisz samodzielnie włączać dyktafonu. Zamiast tego urządzenie aktywuje się automatycznie w momencie, gdy wykryje głośniejszy dźwięk.
  • Typ dyktafonu – do wyboru masz modele analogowe i cyfrowe. Zdecydowanie to drugi rodzaj sprzętu cieszy się większą popularnością, ponieważ przewyższa swojego odpowiednika pod względem funkcjonalności.
Format danych – format, w którym są zapisywane nagrane pliki audio, ma wpływ nie tylko na możliwość ich odtwarzania, ale także na jakość dźwięku. Najpopularniejsze są dyktafony z formatem MP3, jednak to PCM gwarantuje bezkompromisowy standard plików audio
Przed zakupem dyktafonu z poniższego rankingu warto również sprawdzić, jaką pojemność ma interesujące cię urządzenie. Tu do wyboru masz i złącze na kartę pamięci, i pamięć wbudowaną.

Jaki wybrać dyktafon? Ranking najlepszych urządzeń

Jaki dyktafon będzie najlepszy? Sprawdź ranking najpopularniejszych urządzeń, wśród których znajdziesz propozycje takich marek jak Olympus, Zoom i Sony!
Olympus LS-P4 – najpopularniejszy dyktafon w rankingu, który został wyposażony w 3-mikrofonowy system TRESMIC. Dzięki temu zapewnia doskonałą jakość dźwięku, jednocześnie umożliwiając nagrywanie audio o częstotliwości już od 20 Hz.

Model ma wbudowany Bluetooth, może odtwarzać pliki Hi-Res, a do tego jest pierwszym z dyktafonów na świecie, który rejestruje nagrania w formacie FLAC. Do dyspozycji masz też pamięć wewnętrzną 8 GB lub złącze karty MicroSD.
Zoom H4N Pro – zaawansowany technologicznie dyktafon z aż czterema ścieżkami nagrywania. Urządzenie jest wyposażone między innymi w ekran LCD, wbudowany głośnik i dwa mikrofony. Producent wzbogacił sprzęt również o dwa wejścia Mic/Line Combo XLR/TRS.

Dyktafon Zoom nagrywa dźwięk w formacie MP3 i WAV na karcie SD lub SDHC. Czas pracy na bateriach wynosi dziesięć godzin. Możesz podłączyć do niego zewnętrzny mikrofon, a nawet gitarę basową czy elektryczną. Urządzenie rejestruje pliki audio w standardzie 24 bit/96 kHz.
Sony ICD-PX240 – cyfrowy model z pamięcią wewnętrzną o pojemności 4 GB, głośnikiem 300 mW oraz opcją nagrywania i odtwarzania dźwięku w formacie MP3. Urządzenie jest także wyposażone we wbudowany mikrofon monofoniczny oraz jest zasilane bateriami.

Na liście praktycznych funkcji, którymi może pochwalić się dyktafon Sony zamykający ranking polecanych modeli, znalazło się dodatkowo między innymi gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe, port USB, technologia Noise Cut oraz maksymalny czas nagrywania wynoszący nawet do ponad 65 godzin. Dyktafon jest zasilany bateriami alkalicznymi R03/AAA, które otrzymujesz w komplecie.
Autorka: Katarzyna Wendzonka