Data publikacji:

Co musisz wiedzieć o częstotliwości odświeżania monitora?   

Poszukując nowego sprzętu komputerowego, najczęściej jesteśmy zasypywani różnego rodzaju specjalistycznymi pojęciami i skrótami, które są niezrozumiałe dla laika. W przypadku monitorów jednym z trudnych terminów tego typu jest częstotliwość odświeżania ekranu. Dlatego też pokrótce tłumaczymy, czym jest i jakie ma znaczenie. 
częstotliwość odświeżania monitora
Poszukując nowego monitora i porównując oferty rożnych producentów, stajemy przed niemałym wyzwaniem. Zmuszeni zostajemy bowiem do analizy długich list właściwości poszczególnych modeli. Znajdziemy na nich, obok w pełni zrozumiałych dla laika pozycji, takich jak maksymalna jasność lub przekątna ekranu, również kompletnie tajemnicze terminy specjalistyczne.

Jednym z nich pozostaje częstotliwość odświeżania monitora. Rozwiejmy więc zatem wszystkie wątpliwości narosłe wokół tego pojęcia, jest ono bowiem jednym z podstawowych wyznaczników jakości ekranu i pozostaje niezwykle istotne zwłaszcza dla graczy.

Czym jest częstotliwość odświeżania monitora?

Wartość ta opisuje wprost, jak wiele razy na sekundę monitor odświeża cały wyświetlany przez siebie obraz. Częstotliwość tą mierzymy tradycyjnie w herach (Hz). Dla przykładu – monitor z ekranem 1 Hz wyświetli nowy obraz tylko raz na sekundę, natomiast panel 100 Hz  dokona tego w tym czasie aż sto razy. 


Przeczytaj także: Jaki monitor do gier? Wybieramy monitor dla gracza


Niska częstotliwość odświeżania jest zauważalna gołym okiem i może prowadzić do uczucia dyskomfortu u użytkownika peceta lub nawet bólu głowy, zwłaszcza jeżeli na monitorze wyświetlane są szybko zmieniające się obrazy i animacje. Na szczęście problem ten dotyczy jedynie niezwykle starych i prymitywnych paneli LCD. Wszystkie współczesne ekrany w laptopach oraz monitory komputerowe obsługują bowiem optymalną częstotliwość 60 Hz, która wystarcza do swobodnej pracy z pecetem, przeglądania internetu oraz oglądania filmów.

Zalety wysokich wartości odświeżania monitora

Coraz częściej w sklepach znajdziemy monitory z wysokimi wartościami odświeżania wynoszącymi od 120 do nawet 240 Hz. Skierowane są one w dużej mierze do graczy. Dzięki nim są oni w stanie bawić się ze swoimi produkcjami w niezwykle płynnej jakości, na którą  wpływa liczba klatek obrazu na sekundę (FPS), która generowana zostaje przez kartę graficzną. Monitory 120 Hz obsłużą więc np. gry z obrazem wyświetlanym z maksymalną prędkością 120 FPS-ów.

Ponieważ tak duża liczba klatek na sekundę w połączeniu z wysokimi rozdzielczościami mocno obciąża nawet najpotężniejsze układy odpowiadające za grafikę, gamingowe monitory wyposażone zostały w systemy G-Sync lub FreeSync. Potrafią one dynamicznie zmieniać częstotliwość ekranu, dopasowując ją do prędkości wyświetlanych klatek obrazu, zapewniając komfortową zabawę.  

Jak sprawdzić częstotliwość odświeżania monitora?

Częstotliwość odświeżania ekranu sprawdzimy i zmienimy w każdej chwili z poziomu systemu operacyjnego. Operacja jest niezwykle prosta. Należy pamiętać, że system pozwolić nam jedynie na wybranie wartości, które fabrycznie wspiera monitor. W razie wątpliwości zawsze możemy spróbować jednak zainstalować jeszcze raz sterowniki urządzenia. W systemie Windows 10 na pulpicie klikamy w prawy przycisk myszki, z otwartego menu wybieramy pozycję „ustawienia ekranu”, a następnie odszukujemy ją w „zaawansowanych ustawieniach ekranu”. 

Istnieje prawdopodobieństwo, że opcja jest jednak przeniesiona. Następuje to wtedy, gdy mamy zainstalowane dedykowane sterowniki i oprogramowanie producenta karty grafiki. Znajdziemy ją wówczas w panelu sterowania Nvidia lub AMD Catalyst, do którego dostęp uzyskamy po wybraniu go z menu kontekstowego, które otwiera się po kliknięciu w prawy przycisk myszki na pulpicie ekranu. Zarządzanie częstotliwością umieszczone zostało w zakładce monitora.