Data publikacji:

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty – premiera, wymagania, rozgrywka. Zapowiedź gry

Jeszcze w tym roku polskie studio CD Projekt RED ponownie zabierze nas na niebezpieczną wycieczkę do Night City. Sprawdźcie, co wiemy o dodatku do Cyberpunk 2077 i o czym opowie fabuła Phantom Liberty.
cyberpunk 2077 phantom liberty premiera

Na jakich platformach zagramy w Cyberpunk 2077: Phantom Liberty?

CD Projekt RED już w momencie zapowiedzi rozszerzenia ostrzegał, że Phantom Liberty nie będzie dostępne na konsolach poprzedniej generacji. Jeśli więc graliście w podstawową wersję gry na PlayStation 4 i Xbox One, to nie będziecie mogli kontynuować historii V na tych platformach. Oznacza to, że w fabularny dodatek do Cyberpunka 2077 zagramy wyłącznie na komputerach osobistych (platformy GOG, Steam, Epic Games Store) oraz Xbox Series X|S.

Kiedy odbędzie się premiera Cyberpunk 2077: Phantom Liberty?

Premiera fabularnego rozszerzenia do Cyberpunk 2077 została zaplanowana na 26 września 2023 roku. Phantom Liberty nie jest samodzielnym dodatkiem – do działania potrzebuje podstawowej wersji gry. DLC sprzedawane będzie oddzielnie, ale do sprzedaży mają też trafić zestawy z „podstawką”. Cena Widma Wolności (tak brzmi polski tytuł) została ustalona na 99 złotych w przypadku wersji na komputery osobiste oraz Xbox Series X|S. Posiadacze konsoli PlayStation 5 zapłacą trochę więcej – dokładnie 134 złote.

Fabuła Cyberpunk 2077: Phantom Liberty – o co tu chodzi?

Akcja Widma Wolności osadzona zostanie przed wydarzeniami przedstawionymi w finale podstawowej wersji Cyberpunka 2077. Historia przygotowana z myślą o dodatku nie będzie jednak w bezpośredni sposób powiązana z głównym wątkiem fabularnym, tylko ma zaprezentować zupełnie nową opowieść z udziałem bohaterów, z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Protagonistą (lub protagonistką, w zależności od wyboru gracza) w dalszym ciągu będzie V, który razem z Johnnym Silverhandem (jego rola ma zostać jeszcze bardziej znacząca) wplącze się w potężną kabałę, mogącą nad dobre zmienić układ polityczny w kraju.
Czytaj także: Czy warto kupić PS5?
W Phantom Liberty główny bohater otrzyma zadanie ochrony prezydentki Nowych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Niestety samolot z Rosalindą Myers zostaje zestrzelony i pechowo rozbija się w najgroźniejszej dzielnicy Night City – Dogtown. Z V kontaktuje się netrunnerka Songbird, przebywająca z prezydentką na pokładzie, która kieruje protagonistę do niejakiego Solomona Reeda, agenta Federalnej Agencji Wywiadowczej (FIA). Z jego pomocą V przygotowuje się do wymagającej walki z lokalnymi bandziorami i żołnierzami Barghestu. Co ciekawe, Reed może pochwalić się głosem oraz twarzą Idrisa Elby („Luther”, „Legion samobójców: The Suicide Squad”).

Zwiastun Cyberpunk 2077: Phantom Liberty:

Twórcy zapowiadają, że choć w dodatku nie zabraknie widowiskowej akcji, to jednak całość zostanie utrzymana w klimatach szpiegowskiego thrillera. Bohaterowie będą więc musieli działać z rozwagą i przy użyciu przestarzałej technologii, żeby nie dać się wykryć żołnierzom wroga. Brzmi to naprawdę interesująco, zwłaszcza że CD Projekt RED już wielokrotnie udowodnił, że potrafi pisać fantastyczne scenariusze. Czyżby czekała nas podobna jakość, co w dodatkach do Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu?

Rozgrywka Cyberpunk 2077: Phantom Liberty – co nowego w gameplayu?

Oczywiście Widmo Wolności jest tylko dodatkiem, a nie samodzielną grą, dlatego też rozgrywka w większości przypadków będzie bazowała na tych samych mechanikach, co oryginał. W dalszym ciągu będziemy mieć do czynienia z mieszanką ambitnego RPG-a z pierwszoosobową strzelanką w otwartym świecie, który można eksplorować piechotą lub z użyciem pojazdów. CD Projekt RED nie spoczął jednak na laurach i nie ograniczył się wyłącznie do przygotowania nowych lokacji oraz rozwinięcia fabuły. W rozszerzeniu nie zabraknie też wielu nowości w rozgrywce.
Nareszcie Cyberpunk 2077 doczeka się solidnego systemu działania policji. Gliniarze nie tylko będą zachowywać się o wiele bardziej naturalnie, ale również mają funkcjonować na podobnych zasadach co w serii Grand Theft Auto. Oznacza to, że w Phantom Liberty pojawi się stopień zaangażowania służb porządkowych w próbę uchwycenia kontrolowanej przez nas postaci – na początku będzie stosunkowo łatwo uciec policji, lecz po czasie do zabawy dołączą wyspecjalizowane jednostki MaxTacu. Oprócz tego do gry zostaną zaimplementowane widowiskowe pościgi samochodowe, w których nasi towarzysze będą mogli strzelać do przeciwników lub hakować ich pojazdy.
Producent zapowiedział, że całkowicie przemodeluje drzewko rozwoju postaci, dzięki czemu gracze otrzymają jeszcze większą swobodę w kwestii kreowania swojego herosa. Oprócz tego pojawi się zupełnie nowa gałąź, która w dużej mierze będzie powiązana z Johnnym Silverhandem. Ponadto CD Projekt RED przemodelował znaczenie ubrań – statystyki bohatera nie będą już zależały od tego, jakie elementy ubioru na siebie założymy. Dlatego też gracze w końcu mogą zadbać o to, aby wyglądać jak najlepiej, bez konieczności wybierania niepasujących do siebie ciuchów, ale z dobrymi parametrami. To oczywiście tylko kilka przykładów, bo pomniejszych zmian ma pojawić się znacznie więcej.

Jakie będą wymagania sprzętowe Cyberpunk 2077: Phantom Liberty na PC?

Z racji tego, że rozszerzenie Phantom Liberty tworzone jest głównie z myślą o nowej generacji konsol oraz bardziej zaawansowanych technologicznie komputerach, twórcy mogli pozwolić sobie na delikatnie podbicie wymagań sprzętowych gry. Te nadal nie są przeraźliwie wysokie, aczkolwiek tylko wtedy, kiedy produkcja będzie uruchomiona bez włączonego trybu ray tracing. Jeśli więc chcielibyście odkryć pełny potencjał tego dzieła, to musicie zaopatrzyć się w kartę graficzną pokroju GeForce RTX 4080 i 24 GB pamięci RAM.
Jeśli natomiast nie zależy wam na RT, to sprawdźcie, na jakich ustawieniach graficznych będziecie w stanie odpalić Phantom Liberty. Jeżeli wasz pecet spełni minimalne wymagania sprzętowe, to wtedy gra ma działać w 30 FPS-ach przy rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Gdyby zależało wam na większej płynności rozgrywki, to wtedy musicie posiadać podzespoły odpowiadające rekomendowanym wymaganiom (Full HD, 60 FPS). Z kolei na Ultra zagracie w 60 klatkach na sekundę i rozdzielczości 4K.

Minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-6700 / AMD Ryzen 5 1600
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 / AMD Radeon RX 580 / Intel ARC A380
  • Miejsce na dysku: 70 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-12700 / AMD Ryzen 7 7700
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 2060 / AMD Radeon RX 5700 XT / Intel ARC A77
  • Miejsca na dysku: 70 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Ultra wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i9-12900 / AMD Ryzen 9 7900X
  • Pamięć RAM: 20 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3080 AMD / Radeon RX 7900 XTX
  • Miejsca na dysku: 70 GB SSD NVMe
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Źródło grafiki: Materiały prasowe CD Projekt RED
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.