Data publikacji:

Czy warto kupić PS5 w 2023 roku?

W 2023 roku konsole nowej generacji coraz bardziej rozpychają się na rynku gier wideo, powoli wypierając takie platformy, jak PlayStation 4 i Xbox One. Czy jednak jest to już odpowiedni moment, żeby przerzucić się na nowy sprzęt Sony? Z tekstu dowiecie się, czy warto kupić PlayStation 5.
czy warto kupic ps5

Ile kosztuje PlayStation 5?

Premierowa cena PS5 została ustalona na 2299 złotych (1849 zł w przypadku wersji Digital), jednakże od dawna konsoli nie kupicie w tej cenie. Sony niestety nie przewidziało tak dużego zainteresowania swoim produktem, przez co przez długi czas pojawiały się problemy z dostępnością sprzętu. Do akcji wkroczyli też nieuczciwi konsumenci, którzy kupowali wiele egzemplarzy, żeby potem sprzedawać je drożej w serwisach aukcyjnych.
Po części rozwiązaniem problemu była sprzedaż PlayStation 5 w zestawach z grami bądź akcesoriami. Aktualnie konsole są już powszechnie dostępne w sklepach, choć niestety kupienie „czystej” konsoli graniczy z cudem. Musicie więc przygotować się na wydatek rzędu 3000-3500 złotych, choć w tej cenie możecie liczyć na dodatkowy kontroler DualSense oraz zestawy najważniejszych gier na PlayStation 5.

Czy opłaca się kupić PlayStation 5?

Zdecydowanie tak – PlayStation 4 (nawet w wersji Pro) dostaje coraz większej zadyszki w nowych produkcjach, które w dodatku muszą być wyświetlane w niższej rozdzielczości i przy mniejszej liczbie FPS-ów. Zapewniam was, że szybko odczujecie różnice podczas grania na konsoli, gdy będziecie mogli uruchomić ulubione produkcje w rozdzielczości 4K i przy włączonym ray-tracingu.
Większość gier (zarówno multiplatformowych, jak i exclusive’ów) działa też w sześćdziesięciu klatkach na sekundę, aczkolwiek zazwyczaj konieczne jest przeskoczenie na niższą rozdzielczość. PlayStation 5 jest w tej chwili priorytet dla Sony i to właśnie ta platforma będzie rozwijana w najbliższych latach. A oto kilka powodów, dla których warto kupić PS5:
  • Gry ekskluzywne na PS5 – Sony Interactive Entertainment od zawsze przykładało uwagę do własnych, autorskich marek, za które odpowiadały wewnętrzne studia pokroju Naughty Dog, Insomniac Games czy Guerilla Games. Choć część tytułów jest nadal dostępna na PS4, to jednak w najbliższym czasie coraz więcej gier będziemy mogli ograć wyłącznie na PlayStation 5. Już teraz w bibliotece konsoli znalazły się takie tytuły – za przykład niech posłużą Ratchet & Clank: Rift Apart, Demon’s Souls, Gran Turismo 7 lub God of War: Ragnarok.
  • Abonament PlayStation Plus – w 2022 roku Sony poszło w ślady Xboksa i zaoferowało graczom rozbudowaną subskrypcję PlayStation Plus, która została podzielona na trzy warianty – Essential, Extra oraz Premium. Jeżeli zdecydujecie się na te dwa ostatnie, to otrzymacie dostęp do ogromnej biblioteki gier, w tym starszych tytułów z PS3, PS2 oraz kultowego PS One.
  • Wirtualna rzeczywistość – na początku 2023 roku do sprzedaży trafiły gogle PlayStation VR2, które współpracują wyłącznie z konsolą PS5. Sony znacząco usprawniło swój sprzęt względem poprzedniego modelu, oferując lepszej jakości soczewki, wyższą rozdzielczość obrazu, dedykowane kontrolery oraz masę zaawansowanych technologii. Oczywiście nie brakuje też gier stworzonych z myślą o wirtualnej rzeczywistości.
  • Kontroler DualSense – na potrzeby PlayStation 5 skonstruowano DualSense’a, który jest jednym z bardziej rozbudowanych kontrolerów w historii gier wideo. Urządzenie nie tylko dobrze leży w dłoni, ale oferuje m.in. haptyczne wibracje, wbudowany głośniczek oraz adaptacyjne triggery. Dzięki temu pad pozwala jeszcze lepiej zanurzyć się w świecie gry, poprzez dodatkowe odczucia dotykowe i dźwiękowe.
  • Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.