Data modyfikacji:

Spotify - co to jest, ile kosztuje, jak założyć konto?

Czasy walkmanów i discmanów mamy już dawno za sobą. W dobie smartfonów i łatwego dostępu do Internetu nie musimy nosić ze sobą dodatkowych urządzeń oraz torby z kasetami magnetofonowymi lub płytami kompaktowymi. Współcześni melomanii mają łatwiej, ponieważ istnieją takie narzędzia jak Spotify, w którym dostajemy dostęp do milionów utworów. Na czym polega ta aplikacja, ile kosztuje i na jakich sprzętach można z niej korzystać? Tego dowiecie się z niniejszego poradnika.

NAJPOPULARNIEJSZY GŁOŚNIK PRZENOŚNY DZISIAJ:

Co to jest Spofity?

Czym jest Spotify? Spotify to cyfrowa usługa strumieniowania muzyki oraz podcastów na licencji freemium. Oznacza to, że dostęp do wszystkich materiałów jest całkowicie darmowy, lecz wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Jeżeli nie macie wykupionego abonamentu, wtedy możecie korzystać z mniejszej liczby opcji oraz musicie liczyć się z reklamami. Dopiero po opłaceniu subskrypcji użytkownik może cieszyć się pełnym dostępem do usługi, w tym do muzyki bez reklam.

Spotify powstało 23 kwietnia 2006 roku. Aplikację opracowała szwedzka firma Spotify AB z siedzibą w Sztokholmie. Jej założycielami byli Daniel Ek oraz Martin Lorentzon. Oferta serwisu dostępna jest w 187 państwach.

Ile kosztuje Spotify? Sprawdź aktualny cennik

Ile zapłacimy za daną wersję Spotify w 2023 roku? Jak już wcześniej pisałem, z podstawowego konta Spotify (opcja Spotify Free) można korzystać całkowicie bezpłatnie. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że pomiędzy utworami wyskakują (często mocno irytujące) reklamy, których nie można w żaden sposób pominąć. Jeżeli chcecie wykorzystać w pełni potencjał aplikacji, to powinniście zainwestować w plan Premium. Zanim to zrobicie, macie możliwość skorzystania z 1 miesiąca darmowego okresu próbnego.

Cena Spotify Premium nie jest szczególnie wygórowana, jeżeli weźmiemy pod uwagę bazę dostępnych materiałów. Według aktualnego cennika (luty 2023) miesiąc usługi kosztuje dokładnie 19,99 złotych. W ramach wersji Premium otrzymujecie dostęp do dowolnego odtwarzania utworów (w darmowej wersji piosenki dobierane są losowo z albumów), słuchania muzyki w trybie offline, nieograniczonej liczby pominięć, dźwięku wysokiej jakości, a przede wszystkim pozbywacie się całkowicie wyskakujących znienacka reklam.

Warto zaznaczyć, że nie jest to jedyna forma subskrypcji, jaką można wykupić. Oprócz standardowego Premium, Spotify oferuje również trzy inne abonamenty, które działają na konkretnych warunkach:

  • Premium dla studentów – jeżeli posiadacie aktualną legitymację studencką, możecie wykupić miesięczny dostęp do usługi za jedyne 9,99 złotych. Oznacza to, że studenci korzystają ze Spotify o połowę taniej.
  • Premium dla rodziny – usługa ta polega na założeniu jednego rachunku nawet dla pięciu domowników mieszkających pod tym samym adresem. Każdy z nich otrzymuje osobne konto, na którym może tworzyć własne playlisty, itp. Abonament „Premium dla rodziny” kosztuje 29,99 złotych na miesiąc.
  • Premium Duo – idealne rozwiązanie dla par mieszkających pod tym samym adresem, które kochają muzykę. Wykupując pakiet Premium Duo otrzymujecie dwa konta Premium, a płacicie wyłącznie 24,99 złotych na miesiąc.

Jak płacić za Spotify Premium?

Za Spotify można płacić bezpośrednio z poziomu aplikacji – wystarczy podpiąć pod swoje konto kartę płatniczą. Jeżeli jej nie posiadacie, pozostaje wam wykupić karty zdrapki, w których znajdują się kody aktywujące dostęp do usługi na określony czas. W sprzedaży znajdziecie karty pre-paid o wartości 20, 60 i 120 złotych.

Jak założyć konto na Spotify?

Jak twierdzi Spotify AB, założenie konta w ich usłudze jest „dziecinnie proste”. Wystarczy wejść na stronę spotify.com/signup, a następnie kliknąć w banner „Korzystaj ze Spotify za darmo”. Potem będziecie poproszeni o podanie hasła, adresu e-mail oraz innych podstawowych informacji. Jeżeli uzupełnicie wszystkie rubryki, wtedy kliknijcie w „Zarejestruj się”. Gotowe, możecie korzystać z dobrodziejstw darmowego konta Spotify.

Do społeczności Spotify można również dołączyć jeżeli posiadacie konto na Facebooku. Wtedy podczas procesu zakładania profilu wybierzcie banner „Zarejestruj się przez Facebooka”, a następnie postępujcie zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.

Czy przy korzystaniu z usługi Spotify musi być cały czas online?

Zależy od tego, z jakiego rodzaju konta korzystacie. Jeżeli nie wykupiliście abonamentu, to musicie liczyć się z tym, że muzyki możecie słuchać wyłącznie, gdy jesteście podpięci do Internetu, brak możliwości pobierania. Gdybyście jednak nie chcieli tracić transferu danych podczas podróży, wtedy polecam wykupienie abonamentu Premium. Co daje ta opcja Spotify? Osoby z aktywną subskrypcją mogą pobierać ulubione utwory, albumy i podcasty na komputer, tablet lub smartfona, żeby słuchać ich potem offline.

Na jakich urządzeniach dostępny jest Spotify?

Twórcy Spotify doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że ich usługa będzie atrakcyjna dla konsumentów, jeżeli będzie dostępna na większości (jeżeli nie wszystkich) współczesnych urządzeń elektronicznych. Ze Spotify można oczywiście korzystać na komputerach osobistych – zarówno przez przeglądarkę, jak i dedykowaną aplikację dla systemów operacyjnych Windows lub macOS. Zyskujemy w ten sposób dostęp do ogromnej biblioteki utworów.

Poza tym, Spotify dostępny jest również na smartfonach oraz tabletach z systemami operacyjnymi Android oraz iOS. Z aplikacji skorzystacie także m.in. na konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X, a także na smart TV. Jakby tego było mało, Spotify zostało również dostosowane do systemów znajdujących się w nowoczesnych samochodach, w inteligentnych zegarkach, a nawet głośnikach i systemach głosowych takich jak Sonos, Bose, Marshall, UrbanEars, itp.

Na czym polega funkcja Spotify Connect?

Z racji tego, że Spotify działa na tak wielu urządzeniach, firma stwierdziła, że dobrze by było, gdyby wszystkie wersje aplikacji ze sobą współpracowały. Jeżeli macie podłączonych kilka sprzętów do tej samej sieci Wi-Fi, możecie korzystać z funkcji Spotify Connect. Polega to na tym, że włączoną na telewizorze muzykę można przyciszać za pomocą smartfona lub wybierać na telefonie utwory, które następnie zostaną odpalone na komputerze osobistym.

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.