Data publikacji:

TP-Link Archer A6 vs C6 - co wybrać?

Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez sieci bezprzewodowych Wi-Fi. Korzystamy z nich w pracy, w miejscach publicznych, a także w domu. Nie mogą one jednak funkcjonować bez dobrze skonfigurowanego routera. W artykule porównujemy dwa popularne i atrakcyjne cenowo modele firmy TP-Link – Archer A6 i Archer C6.

archer a6 vs c6

Na początku tego stulecia dostęp do internetu był możliwy tylko za pośrednictwem komputera, który korzystał ze standardowego połączenia kablowego z modemem. Oczywiście z siecią można było połączyć się także teoretycznie przy pomocy prymitywnych telefonów i innych zapomnianych już mobilnych wynalazków, ale trudno było nazwać to doświadczenie zadowalającym.

Obecnie dzięki otaczających nas komputerowych sieciach bezprzewodowym z zasobów internetu korzystamy bez problemu przy pomocy laptopa w kuchni lub ogrodzie, a filmy oglądamy na tablecie, leżąc wygodnie w łóżku. Nie byłoby to możliwe dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii Wi-Fi, które jest wykorzystywane w domach, zakładach pracy oraz miejscach publicznych, takich jak urzędy czy restauracje i hotele. O jej działanie dbają setki milionów routerów, które każdego dnia łączą się z miliardami różnych urządzeń. Wybór właściwego urządzenia ma duży wpływa na jakość sygnału oraz jego siłę.

Jednym ze światowych liderów w produkcji urządzeń sieciowych jest dobrze znana firma TP-Link, która oferuje bogaty wybór modeli routerów przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych i domowych. Urządzenia spółki udowadniają, że nawet tanie routery mogą oferować wysokiej jakości parametry techniczne oraz wydajność. Wśród tych przystępnych cenowo modeli wyróżniają się urządzenia TP-Link Archer A6 oraz Archer C6.

TP-Link Archer A6

Archer A6 to bardzo solidny router, którego największą zaletą jest jego niska cena około 150 złotych, a także dodatkowe funkcje normalnie pojawiające się tylko w urządzeniach z wyższej półki. Jedną z nich jest pełne wsparcie dla technologii MU-MIMO, która pozwala na równoczesne przesyłanie danych do kilku klientów równocześnie, co przyspiesza transfer danych w obrębie sieci domowej.

Sprzęt posiada cztery porty LAN, ale nie został wyposażony w złącza USB. Do wad urządzenia można zaliczyć jego względnie duże rozmiary, a także błyszczącą obudowę szybko przyciągającą odciski palców oraz kurz. Cztery zewnętrzne anteny modelu są przytwierdzone na stałe i nie da się ich wymienić. Warto wspomnieć, że w testach router wypada zdecydowanie słabiej, korzystając z połączenia w częstotliwości 2,4 GHz.

Specyfikacja techniczna:

  • Obsługiwane standardy: IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11n/b/g 2,4 GHz
  • Prędkości sieci Wi-Fi: 5 GHz: 867 Mb/s (802.11ac), 2,4 GHz: 300 Mb/s (802.11n)
  • Porty Ethernet: gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN
  • Liczba anten zewnętrznych: 4 (nie można ich odłączyć)
  • QoS: Tak
  • Szyfrowanie sieci Wi-Fi: WPA, WPA2, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x)
  • Wymiary (szerokość, głębokość, wysokość): 230 × 200 × 35 mm
  • Dodatkowe funkcje: zapora sieciowa SPI, kontrola dostępu, sieć dla gości (5 i 2,4 GHz), zarządzanie opcjami za pomocą mobilnej aplikacji Tether

TP-Link Archer C6

Archer C6 to nieco ulepszona wersja Archera A6. Największe różnice występują w budowie zewnętrznej. Router jest nieco mniejszy, a jego obudowa ma matowo-błyszczące wykończenie, które sprawia, że jest mniejszym magnes na wszelkie zabrudzenia. Atutem sprzętu są także otwory, które pozwalają łatwo zawiesić go na ścianie, co pozwala skutecznie zaoszczędzić miejsce na podłodze czy szafce.

Podobnie jak poprzednik, model nadal pozbawiony jest portu USB, a jego anten nie można odłączać. Archer C6 także bez problemu wspiera technologię MU-MIMO (z którą według testów radzi sobie lepiej od A6), oferując przy tym dodatkowe i bardziej zaawansowane możliwości konfiguracji urządzenia za pomocą panelu w przeglądarce internetowej.

Specyfikacja techniczna:

  • Obsługiwane standardy: IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11n/b/g 2,4 GHz
  • Prędkości sieci Wi-Fi: 5 GHz: 867 Mb/s (802.11ac), 2,4 GHz: 300 Mb/s (802.11n)
  • Porty Ethernet: gigabitowy port WAN oraz cztery gigabitowe porty LAN
  • Liczba anten zewnętrznych: 4
  • QoS: Tak
  • Szyfrowanie sieci Wi-Fi: WPA, WPA2, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x)
  • Wymiary (szerokość, głębokość, wysokość): 230 × 142 × 35 mm
  • Dodatkowe funkcje: zapora sieciowa SPI, kontrola dostępu, sieć dla gości (5 i 2,4 GHz), zarządzanie opcjami za pomocą mobilnej aplikacji Tether, wsparcie dla usług cloudcomputingowych TP-Link: OTA Firmware Upgrade, TP-Link ID i DDNS

TP-Link Archer A6 vs C6

Ponieważ oba routery dostępne są w zbliżonej cenie, atrakcyjniejszym wyborem wydaje się Archer C6. Wybór Archera A6 nie będzie jednak pomyłką. Oba routery pozostają klasą samą w sobie w zajmowanym przez siebie segmencie cenowym i ich wybór będzie trafioną decyzją, ponieważ sprzęt wspierający np. technologię MU-MIMO znajdziemy zazwyczaj w droższych modelach. Urządzenia sprawdzą się zwłaszcza w zwykłych mieszkaniach, ale mogą okazać się zbyt słabe w większych biurach lub wielokondygnacyjnych domach.
Autor: Michał Kułakowski