Data publikacji:

Co to jest anti-ghosting?

Anti-ghosting to technologia używana przez producentów wielu profesjonalnych oraz gamingowych klawiatur komputerowych. Tłumaczymy na czym polega i czy jej obecność ma rzeczywiście znacznie przy wyborze nowego urządzenia.

Polecamy: Aberracja chromatyczna w grach

anti ghosting

W ostatnich latach rynek klawiatur komputerowych rozwijał się w niezwykle dynamicznym tempie. Nastąpiło to przede wszystkim za sprawą graczy poszukujących jak najwyższej jakości i responsywności w wybranych przez siebie urządzeniach. Producenci walczący o tych wymagających klientów wprowadzili więc wiele interesujących technologii wychodzących naprzeciw ich oczekiwaniom.

Dobre gamingowe klawiatury wyposażone są więc w szereg imponujących patentów, począwszy od oświetlenia RGB oraz mechanicznych klawiszy, a skończywszy na tzw. anti-ghostingu, na którego obecność zwracają uwagę niektórzy kupujący. Wytłumaczmy zatem, co kryje się pod tym tajemniczym terminem.

Czym jest ghosting klawiatury?

Technologia anti-ghosting zapobiega tzw. ghostingowi klawiszy. Jest to bardzo często spotykany problem wynikający z budowy klawiatury i metody jej komunikacji z komputerem. Dotknięte tą wadą konstrukcyjną urządzenie nie jest w stanie zarejestrować wciśnięcia kilku klawiszy równocześnie lub nie wykrywa ich sukcesywnego przyciśnięcia w bardzo krótkim czasie (zazwyczaj poniżej sekundy).

O ile w normalnej pracy biurowej oraz przy codziennym korzystaniu z komputera ghosting nie ma większego znaczenia, to wada ta często przyprawia o ból głowy wspomnianych już miłośników elektronicznej rozrywki. W szybkich produkcjach akcji, takich jak np. popularne sieciowe strzelanki typu Counter-Strike: Global Offensive, problemy z wykrywaniem równocześnie wciśniętych klawiszy mogą zdecydować o dalszym przebiegu rozgrywki. Utrudniają także wykonywanie różnego rodzaju manewrów i zaawansowanych ataków dających przewagę nad mniej doświadczonymi graczami.

Jak działa anti-ghosting?

Ghosting klawiatury wynika ze sposobu, w jaki połączone są ze sobą klawisze. Producenci stosują zazwyczaj siatkę przewodów. Do każdego z nich podłączany jest cały rząd sąsiadujących ze sobą przycisków. Jeżeli zostają one wciśnięte w tym samym czasie, to każdy z nich wysyła ten sam binarny sygnał, co uniemożliwia komputerowi ich poprawną identyfikację.

Klawiatury anti-ghostingowe odznaczają się więc bardziej ergonomicznym i przemyślanym rozłożeniem przewodów połączeniowych, zapobiegającym powstaniu tego typu błędów. Są one też dodatkowo niwelowane przez specjalne oprogramowanie urządzenia. Warto podkreślić, że w tej kwestii czołowi producenci stosują różne autorskie standardy i patenty.

Zwróćmy uwagę, że w niektórych tańszych klawiaturach przed ghostingiem zabezpieczonych jest zaledwie kilka najczęściej używanych przez graczy klawiszy, takich jak „w”, „s”, „a”, „d”. W droższych modelach odporne na wadę jest już jednak całe urządzenie. Z uwagą powinniśmy więc przyglądać się specyfikacjom technicznym sprzętu.

Jak przetestować anti-ghosting?

Sprawność klawiatury i obecność anti-ghostingu sprawdzimy przy pomocy prostego i darmowego oprogramowania. Dokonamy tego nawet z poziomu przeglądarki internetowej, wykorzystując np. witrynę Keyboard Checker. Wciskając wiele klawiszy naraz, możemy w łatwy sposób przekonać się, czy są one rejestrowane przez komputer.

Autor: Michał Kułakowski