Data publikacji:

Zewnętrzna karta dźwiękowa do laptopa: czy warto ją kupić? Polecane modele

Karta dźwiękowa jest podzespołem, na który zazwyczaj nie zwracamy uwagi przy zakupie laptopa. Producenci rzadko też przykładają do niej jakąkolwiek uwagę w materiałach promocyjnych. Nie powinno to dziwić, bowiem montowane w komputerach przenośnych układy dźwiękowe pozostawiają wiele do życzenia pod względem jakości dostarczanego brzemienia, co słyszalne jest nie tylko przez zagorzałych audiofilii. Jeżeli jesteśmy fanami muzyki, filmów oraz gier, a laptop jest naszym centrum domowej rozrywki, warto więc zainwestować w zewnętrzną kartę dźwiękową.

Polecamy: Pokój gracza

zewnętrzna karta dźwiękowa do laptopa

Co daje nam zewnętrzna kara dźwiękowa do laptopa?

Jak już zasygnalizowaliśmy, układy dźwiękowe montowane w laptopach są zazwyczaj zintegrowane z płytą główną i posiadają bardzo ograniczone możliwości, zwłaszcza jeżeli chodzi o dobry dźwięk przestrzenny. Dostarczone przez producenta karty oprogramowanie (zazwyczaj jest to firma Realtek) jest również niezwykle ubogie i nie pozwala na bardziej zaawansowane ustawienia.

Jeżeli chipy układu nie są odpowiednio osłonięte przed zakłóceniami, podczas intensywnej pracy komputera możemy również spotkać się z uciążliwym cichym brzęczeniem lub buczeniem, które w najgorszych przypadkach słyszalne jest nawet przy zwykłym przesuwaniu kursora po ekranie. Co więcej, układy te nie dostarczają odpowiednio dużej mocy głośnikom oraz lepszej jakości słuchawkom, przez co odtwarzany przez nie dźwięk jest nadmiernie płaski lub cichy.

Rozwiązaniem większości tych problemów będzie zewnętrza karta dźwiękowa. Przyjmuje ona postać niewielkiego urządzenia przypominającego pendrive lub dysk zewnętrzny, które wpinane jest bezpośrednio do złącza USB komputera. Wszystkie karty posiadają co najmniej dwa porty audio (najczęściej wyjście oraz wejście mini-jack). Ponieważ urządzenia te są zazwyczaj bardzo małe i poręczne, nadają się idealnie do transportu i łatwego przechowywania. Nieco większe egzemplarze posiadają dodatkowe funkcje, takie jak np. wbudowane wzmacniacze dźwięku lub konwertery cyfrowego audio, a także dodatkowe porty, takiej jak optyczne wejścia Toslink. 

Większość z zewnętrznych kart dźwiękowych w cenie powyżej stu złotych wspiera standard dźwięku przestrzennego w formacie 5.1 oraz 7.1, a także wszystkie współczesne technologie poprawiające jego jakość, takie jak Dolby Digital. Wraz z nimi otrzymujemy zazwyczaj także przydatne oprogramowanie, pozwalające na znacznie mocniejszą kontrolę nad jakością oraz poziomami dźwięku. 

Najtańsze zewnętrze kary dźwiękowe stereo kupimy już za kilkanaście złotych. Znacznie lepszą inwestycją dla oszczędnych będą nieco droższe markowe produkty, w cenach zaczynających od około 80 złotych. Za najlepsze karty do laptopa, oferujące najwyższej jakości brzmienie, zapłacimy jednak powyżej 300-400 złotych.

Zewnętrzne karty dźwiękowe do laptopa – polecane modele

Creative Sound Blaster G1 7.1

Kompaktowa zewnętrzna karta muzyczna z systemem dźwięku przestrzennego 7.1, za której produkcję odpowiada firma Creative, a więc bezapelacyjny lider na rynku tych urządzeń. Sprzęt ma dwa złącza audio i odznacza się naprawdę przystępną ceną, a także świetnym oprogramowaniem.

Creative Sound Blaster Play 3 

Najtańsza w zestawieniu propozycja od firmy Creative, za którą zapłacimy mniej niż 100 złotych. Z zewnątrz urządzenie przypomina do złudzenia droższy model Sound Blaster G1 7.1, ale w przeciwieństwie do niego obsługuje jedynie dźwięk stereo. W jego wnętrzu znajdziemy także wzmacniacz słuchawkowy, którego brzmienie konfigurujemy z pomocą dołączonego oprogramowania.

Creative Creative Sound Blaster X G6

Karta dźwiękowa przeznaczona dla największych miłośników dobrego i mocnego brzmienia. Urządzenie posiada wysokiej jakości układ dźwiękowy w standardzie 7.1 Dolby Digital, a także przetwornik DAC oraz wzmacniacz słuchawkowy Xamp. Producent umieścił na estetycznej metalowej obudowie sprzętu kilka pokręteł regulujących między innymi poziomy głośności.

Creative X-FI HD 

Zewnętrza karta przeznaczona dla audiofilii oraz zapalonych graczy. Urządzenie zamknięte jest w gustownej i minimalistycznie wykończonej obudowie. Producent wyposażył je w wejście mikrofonowe oraz gniazdo słuchawkowe ze wzmacniaczem słuchawkowym jakości studyjnej i regulacją głośności. Z tyłu znajdziemy także optyczne gniazda wejścia i wyjścia oraz pozłacane porty RCA, z wbudowanym przedwzmacniaczem fonograficznym.

Autor: Michał Kułakowski