Data modyfikacji:

Zestaw komputerowy PC. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Osoby, które decydują się na kupno nowego laptopa, raczej nie muszą dokupować zbyt wielu dodatkowych rzeczy, ponieważ tego typu urządzenia są samowystarczalne. Trochę inaczej wygląda sprawa w przypadku komputerów osobistych, które składają się z wielu elementów, jakie trzeba dodatkowo dokupić, żeby w ogóle móc korzystać z PC. W tym tekście przedstawię wam, co musicie posiadać, żeby stworzyć idealny zestaw komputerowy do grania i nie tylko.
zestaw komputerowy pc

Z czego składa się zestaw komputerowy PC?

Żeby w ogóle móc mówić o „zestawie komputerowym”, trzeba najpierw kupić odpowiednie sprzęty, które dzielimy na jednostkę centralną oraz peryferia. W skład jednostki głównej wchodzi oczywiście obudowa peceta oraz wszystko to, co się w niej znajduje. Z kolei peryferia dzielimy dodatkowo na urządzenia wejścia oraz wyjścia. Jak nazwa wskazuje, te pierwsze podłączamy do odpowiednich gniazd w komputerze, a do ich grona zaliczają się takie akcesoria jak myszka, klawiatura bądź kontroler do gier. Z kolei urządzenia wyjścia to peryferia do których przesyłany jest odpowiedni rodzaj sygnału (dźwiękowy, wideo itp.) zdolny do „odczytania” przez człowieka. Mowa tutaj o takich sprzętach jak monitor, głośniki lub drukarka.
Oczywiście nie każdy zestaw komputerowy musi posiadać wszystkie możliwe peryferia, ponieważ część z nich stanowi wyłącznie dodatek oraz służy do zwiększa wygodę użytkowania. To natomiast nie dotyczy podzespołów, jakie znajdziemy w obudowie – bez karty graficznej, płyty głównej lub procesora nie będziemy w stanie korzystać z PC. W dalszej części tekstu zaznaczę dokładnie, jakie elementy znajdziecie w jednostce centralnej oraz wskażę peryferia, jakie powinniście podłączyć do swojego komputera, żeby stworzyć zestaw skrojony z myślą o graniu.

Najważniejsze podzespoły zestawu komputerowego do gier

Gdybyście chcieli kupić nowy komputer gamingowy, ale niezbyt dobrze orientujecie się w tego typu technologii, to na szczęście w sprzedaży znajdziecie gotowe zestawy, które zostały zmontowane z myślą o konkretnych celach. Gdybyście natomiast mieli smykałkę do elektroniki, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest samodzielne złożenie komputera. Poniżej znajdziecie dokładną listę wszystkich najważniejszych podzespołów z proponowanymi modelami stworzonymi z myślą o gamingu.

Obudowa

Procesor

Karta graficzna

Dysk SSD

Pamięć RAM

Zasilacz

Płyta główna

Chłodzenie

Jakie akcesoria i peryferia dla zestawu komputerowego do grania?

No dobra, wiecie już z czego dokładnie składa się jednostka centralna, dlatego teraz zobaczcie, co jeszcze musicie (lub możecie) kupić, żeby wasz gamingowy zestaw komputerowy był kompletny.

Monitor

Zdecydowanie jednym z podstawowych peryferiów komputerowych jest monitor, czyli tzw. urządzenie wyjścia. Zanim zdecydujecie się na wybór konkretnego modelu, musicie dokładnie przemyśleć, jaki model będzie najbardziej spełniał wasze oczekiwania. Jeśli chcecie trochę przyoszczędzić albo wasz pecet nie posiada zbyt mocnych podzespołów, to nie musicie kupować monitora 4K, tylko możecie ograniczyć się do Full HD. Oczywiście na jakość monitorów wpływa wiele czynników (np. kontrast, rodzaj matrycy, wielkość ekranu itp.), dlatego koniecznie zapoznajcie się z naszym tekstem o monitorach gamingowych, w którym nieco dokładniej został omówiony ten temat.

Myszka

Kolejne akcesorium, które obowiązkowo trzeba podłączyć do komputera, żeby móc z niego korzystać. Myszka to urządzenie wejścia umożliwiające poruszanie kursorem po pulpicie oraz kontrolowanie kamery w większości gier wideo. Tutaj również macie ogromny wybór, ale jeśli często gracie, to powinniście pomyśleć o sprzęcie stworzonym z myślą o gamingu. Myszki dla graczy nie tylko cechują się bardzo dobrymi parametrami, ale na dodatek oferują ergonomiczne kształty oraz eleganckie oświetlenie RGB. Większość z nich posiada także wsparcie oficjalnego oprogramowania producenta, umożliwiającego dostosowanie wszystkich najważniejszych czynników (czułość kursora, przyspieszenie itp.) do własnych preferencji.

Klawiatura

Ostatnie urządzenie peryferyjne (wejścia) bez którego zestaw komputerowy byłby niekompletny i niezdatny do użytku. Za pomocą klawiatury możemy komunikować się z ludźmi w internecie, korzystać z wyszukiwarek oraz grać we wszystkie rodzaje gier. Dlatego też w tym przypadku także proponuję wybór klawiatur gamingowych – najlepiej mechanicznych. Oferują one wyjątkowe mechaniczne przełączniki, które są bardzo wytrzymałe (nawet do kilkudziesięciu milionów kliknięć) i wygodne w użytkowaniu. Istnieje wiele rodzajów przełączników, a każdy z nich został zaprojektowany z myślą o konkretnych parametrach – niektóre są bardziej czułe, inne mają niższy próg aktywacji itd. High-endowe klawiatury dla graczy też można dodatkowo modyfikować z pomocą oficjalnego software’u.

Podkładka pod mysz

Współczesne myszki są w stanie poradzić sobie na niemalże każdym rodzaju powierzchni, lecz szuranie kawałkiem plastiku po drewnianym biurku może być na dłuższą metę irytujące lub niewygodne. Dlatego warto zaopatrzyć się w porządną podkładkę pod myszkę, zapewniającą idealną przyczepność oraz odpowiedni ślizg dla gryzonia, dzięki czemu możecie jeszcze lepiej radzić sobie podczas grania. W sprzedaży znajdziecie również bardzo duże podkładki, na których dodatkowo postawicie klawiaturę, zwiększając tym samym jej przyczepność. Producenci coraz częściej proponują także modele z podświetleniem RGB, z kolei firma Logitech ma w swojej ofercie podkładkę Powerplay, będącą w stanie bezprzewodowo ładować myszki G903 i G703.

Słuchawki lub głośniki

Jednostki centralne nie posiadają wbudowanych głośników, dlatego obowiązkowo trzeba dokupić zewnętrzne urządzenia, żeby móc słuchać muzyki, oglądać filmy lub grać. Co prawda, niektóre monitory oferują dźwięk, lecz w większości przypadków nie stoi on na zbyt wysokim poziomie. Dlatego też warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie zapewniające dźwięk przestrzenny lub wysokiej klasy słuchawki, dzięki którym jeszcze bardziej wsiąkniecie w ogrywany przez was tytuł.

Kontroler do gier

Oczywiście gry dostępne na komputerze zostały dostosowane do grania na klawiaturze i myszce, lecz nie wszystkie gatunki nadają się do tego typu urządzeń. Dlatego też warto mieć pod ręką jakiś kontroler (najlepiej od Xbox Series X), żeby móc komfortowo grać w bijatyki lub gry akcji.

Kierownica gamingowa

Jeżeli dużo czasu spędzacie przy samochodówkach, to obowiązkowo powinniście zaopatrzyć się w specjalne kierownice stworzone z myślą o graniu. Tylko dzięki takiemu sprzętowi będziecie w stanie poczuć się, jakbyście faktycznie siedzieli za kierownicą profesjonalnej rajdówki lub bolidu Formuły 1.

Sprzęt do streamowania

Coraz więcej graczy zakłada kanały youtube’owe lub streamuje rozgrywkę na Twitchu. Jeżeli lubicie dzielić się z innymi użytkownikami swoją rozgrywką, to nie zapomnijcie o kupieniu odpowiedniej kamerki internetowej oraz porządnego mikrofonu. Co prawda, większość słuchawek gamingowych posiada wbudowany mikrofon, ale nie oferuje on tak dobrej jakości dźwięku jak zewnętrzne urządzenie podłączane na USB.
Zdjęcie: Envato Elements
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.