Data publikacji:

Gothic Classic na Nintendo Switch – cena, premiera. Dlaczego warto zagrać?

Choć za grę Gothic odpowiada niemieckie studio Piranha Bytes, to ze względu na ogromną popularność tytułu w naszym kraju przyjęło się mówić, że jest to „najlepszy polski RPG w historii”. Producent tego kultowego przeboju po wielu latach od premiery postanowił do niego powrócić i przygotować wersję na konsolę Nintendo. Sprawdźcie, co ma do zaoferowania Gothic na Switchu.
gothic classic nintendo

Data premiery Gothica na Nintendo Switch

Przypominam, że pierwsza odsłona Gothica zadebiutowała 15 marca 2001 roku i przez te wszystkie lata była dostępna wyłącznie na komputerach osobistych. Twórcy przez ponad dwadzieścia lat nie zdecydowali się na przygotowaniu portu na konsolę Sony lub Microsoftu, ale ostatecznie doszli do wniosku, że Nintendo Switch jest odpowiednią platformą dla ich dzieła. Oficjalna premiera Gothic Classic odbyła się 28 września 2023 roku, dzięki czemu już teraz możecie przypomnieć sobie przygody Bezimiennego.

Ile kosztuje Gothic Classic na Nintendo Switch?

Obecnie produkcję można kupić wyłącznie poprzez cyfrową dystrybucję w eShopie. Cena Gothic Classic została ustalona na 129 złotych. Przed premierą THQ Nordic (światowy wydawca gry) zaoferowało także pudełkowe wydanie w cenie 149 złotych, lecz niestety było one limitowane. Jednakże dystrybutor udostępnił w mediach społecznościowych wpis, w którym docenił ogromne zainteresowanie tym tytułem i poinformował, że 10 listopada bieżącego roku ponownie będzie można zdobyć fizyczny egzemplarz Gothica na Nintendo Switch.

Czy Gothic Classic na Nintendo Switch ma polską wersję językową?

Nie wiem jak wy, ale ja nie wyobrażam sobie, żeby grać w Gothica po angielsku. Polski dubbing w oryginalnym wydaniu na PC był zrealizowany na niesamowicie wysokim poziomie i do dzisiaj stanowi wzór dla nowszych tytułów. W pamięć zapadł przede wszystkim basowy głos Jacka Mikołajczaka, który wcielił się w głównego bohatera. Na szczęście mam dla was dobrą wiadomość – choć na karcie produktu w eShopie nie ma informacji o polskiej wersji językowej, to takowa jest dostępna w grze! Producent nie tylko udostępnił rodzime napisy (choć niestety występują delikatne problemy z polskimi znakami), ale także zaimplementował pełnoprawny dubbing, jaki znamy z pierwowzoru.

O co chodzi w Gothic Classic?

Gothic był pierwszym autorskim projektem niemieckiego studia Piranha Bytes, który powstawał w wielkich bólach i przy mocno ograniczonym budżecie. Mimo wszystko zespół zdołał dokończyć swoje dzieło, które bardzo szybko zyskało sobie przychylność u polskich graczy – głównie ze względu na świetny dubbing oraz niską cenę i udostępnianie gry w różnych czasopismach branżowych. Produkcja co prawda była bardzo zabugowana, a wiele jej mechanik już na starcie sprawiało wrażenie przestarzałych, ale wady gry i tak nie były w stanie przyćmić świetnej fabuły oraz ciekawie wykreowanego świata.
W Gothicu trafiamy do Górniczej Doliny odgrodzonej od reszty świata przez magiczną barierę. Jest to miejsce bardzo niebezpieczne, do którego zsyłani są wszelkiej maści przestępcy. Na domiar złego w środku zalęgło się prawdziwe zło, będące wysłannikiem nikczemnego boga Beliara. Główny bohater jest bezimiennym skazańcem, który okazuje się być wybrańcem boga Innosa – to na jego barkach spoczywa powstrzymanie Śniącego. Zanim jednak tego dokona, wcześniej musi zdobyć przychylność jednej z trzech frakcji, aby pozyskać lepsze wyposażenie, zbroję, moce i sojuszników.
Gothic to rozbudowana gra RPG z kamerą ustawioną za plecami protagonisty. Produkcja słynęła z bardzo wysokiego poziomu trudności, dlatego bardzo często gracze zmuszeni byli do ucieczki przed przeciwnikami. Oczywiście bezpośrednia konfrontacja jest często nieunikniona, a po drugiej stronie miecza stają bandyci, trolle, agresywne bestie, gobliny i orki. Dużą część zabawy poświęcamy także na prowadzeniu dialogów z postaciami niezależnymi, podczas których podejmujemy decyzje fabularne mające wpływ na dalszy przebieg gry.

Czym różni się Gothic na Nintendo Switch od wersji PC?

Piranha Bytes już w momencie zapowiedzi switchowej wersji Gothica wyraźnie zaznaczała, że nie mamy do czynienia z remasterem ani tym bardziej remakem (takowy zadebiutuje w 2024 roku na PC, PlayStation 5 i Xbox Series X). To po prostu tradycyjny port, który jednak doczekał się paru kosmetycznych modyfikacji oraz usprawnionego interfejsu. Pełną listę poprawek wprowadzonych w wersji Classic znajdziecie na oficjalnej stronie THQ Nordic. Niestety, jak to często w tego przypadkach bywa, część rzeczy naprawiono, ale część niestety zepsuto, dlatego podczas grania możecie natrafić na sporo bugów. Twórcy obiecują łatki, ale w sumie błędy w Gothicu to niemalże tradycja!
Jeśli natomiast chodzi o nowe elementy, to oczywiście Gothic Classic został dostosowany do sterowania padem, co przy okazji bardzo mocno usprawniło sposób korzystania z broni białej. Co więcej – twórcy wykorzystali możliwości ruchowe joy-conów, dzięki czemu możecie kontrolować zachowania Bezimiennego poprzez machanie kontrolerami, niczym w The Legend of Zelda: Skyward Sword HD. Developer dodał także skróty klawiszowe umożliwiające dokonywanie automatycznego zapisu rozgrywki, co jest niesamowicie dużym ułatwieniem w grze z otwartym światem.
W Gothic Classic całkowicie przemodelowano interfejs, który stał się o wiele bardziej przejrzysty niż w komputerowym oryginale. Od teraz bohater, gdy podejdzie do poległych przeciwników, może jednym przyciskiem zabrać wszystkie przedmioty lub surowce. Ułatwiono także handel z kupcami i dobieranie wyposażenia dla protagonisty, a także dodano koło wyboru, do którego możemy przypisać wybrane przez nas czary.
Zdjęcie: materiały prasowe Piranha Bytes
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.