Data modyfikacji:

Total War: Rome Remastered - wymagania, recenzja, poradnik. Powrót najlepszej odsłony serii

Rome było trzecią odsłoną popularnej serii Total War, która do dzisiaj dzierży miano najlepszego reprezentanta całego cyklu. Nic dziwnego, w końcu twórcy wzięli na warsztat ciekawe realia historyczne oraz zaoferowali rozbudowaną rozgrywkę, która w 2004 roku zwalała z nóg dopracowaniem i bogatą zawartością. Po siedemnastu latach od premiery, do sprzedaży trafił remaster, potwierdzający wysoką jakość oryginału. A do tego nowa wersja wprowadziła sporo zmian, dzięki czemu gra może być atrakcyjna nawet dla współczesnych graczy.

Czytaj również: Najważniejsze premiery gier 2021

total war rome remastered

Total War: Rome Remastered na PC: minimalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i3 / AMD FX-4000
 • Pamięć RAM: 6 GB
 • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 7750 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 45 GB
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Total War: Rome Remastered na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-4570 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 770 / Radeon R9 290 lub lepsza
 • Miejsca na dysku: 45 GB
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Co nowego pojawiło się w Total War: Rome Remastered?

Twórcy remasterów bardzo często podchodzą do tematu dosyć oszczędnie, oferując mało zmian i licząc przy tym na duże zyski. Inaczej jest w przypadku tak profesjonalnego studia, jak Creative Assembly. Brytyjski deweloper ulepszył produkcję w znaczący sposób, poprawiając niektóre elementy oraz dodając trochę nowej zawartości, mającej bezpośredni wpływ na gameplay.

Lista najważniejszych nowości i zmian w Total War: Rome Remastered prezentuje się następująco:

 • Poprawiona oprawa wizualna – twórcy zadbali o to, żeby ich produkcja jak najbardziej odpowiadała współczesnym standardom. Dlatego też studio całkowicie przemodelowało masę obiektów, jednostek oraz budynków, a także dodało zupełnie nowe efekty wizualne, jak np. unosząca się w powietrzu chmura pyłu. Zmiany graficzne można zauważyć zarówno na głównej mapie świata, jak i podczas RTS-owych starć z przeciwnikami.
 • Nie zabrakło również wsparcia dla dużych rozdzielczości i nowoczesnych szerokokątnych monitorów. Jeśli natomiast chcecie grać w 4K Ultra HD, to będziecie musieli pobrać Enhanced Graphics Pack, który jest dostępny za darmo na platformie Steam.
 • Do gry dołączyło aż szesnaście nowych frakcji, których nie było wcześniej w oryginalne. W ten sposób produkcja umożliwia przejęcie kontroli nad prawie czterdziestoma zróżnicowanymi frakcjami.
 • Rome Remastered wprowadziło nową klasę agentów. Kupcy odpowiadają za tworzenie szlaków handlowych, wykupywanie rywali oraz mąceniu w światowej gospodarce.
 • Obsługa gry jest znacznie prostsza i przyjemniejsza niż w oryginale. Twórcy znacząco poprawili pracę kamery, a także usprawnili system dyplomacji. Na ekranie można wyświetlić wiele dodatkowych informacji (stan zdrowia żołnierzy, itp.), a także skorzystać z nowej szczegółowej mapy taktycznej.
 • Odświeżony Total War daje możliwość wyboru predefiniowanej klawiszologii z oryginalnej wersji gry, jak i zremasterowanej. Dotyczy to również ustawień i pracy kamery.
 • Produkcja umożliwia grę sieciową pomiędzy użytkownikami systemów operacyjnych

Total War: Rome Remastered - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Total War: Rome Remastered?

Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z serią Total War, to w pierwszych godzinach zabawy koniecznie korzystajcie ze wszystkich pomocy przygotowanych przez twórców. Po tym, jak uruchomicie grę, wybierzcie pole „I am new to Rome Remastered”, dzięki czemu system będzie wiedział, że ma ci pomagać podczas rozgrywki. Kiedy uruchomicie pierwszą kampanię fabularną, w polu „Advice Level” wybierzcie „High – First Time”.

Aktywujecie w ten sposób szereg informacji pomocniczych, które pojawią się na ekranie za każdym razem, kiedy odkryjecie jakąś nową mechanikę. A jeśli to nadal będzie dla was za mało, przesuńcie kursor w lewy górny róg ekranu i kliknijcie w ikonę książki.Wiki przeniesie was do specjalnej steamowej zakładki, w której znajdziecie bardzo dokładne opisy wszystkich elementów zaimplementowanych w zremasterowanej wersji gry. Z takim wsparcie na pewno szybko opanujecie gameplay Total War!

Ile godzin zajmuje ukończenie Total War: Rome Remastered?

Ukończenie głównej kampanii fabularnej może zająć wam nawet ponad trzydzieści godzin, co jest dosyć standardowym wynikiem, jak na tego typu produkcje. Warto jednak pamiętać o tym, że w skład Rome Remastered wchodzą również dwa oficjalne rozszerzenia. Dzięki DLC Alexander oraz Barbarian Invasion możecie wydłużyć zabawę nawet o kolejne dwadzieścia godzin.

Na czym zagrać w Total War: Rome Remastered?

Oryginalna wersja Rome: Total War zadebiutowała w 2004 roku na komputerach osobistych, a w przyszłości doczekała się portów na urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi Android oraz iOS. W przypadku remastera musicie jednak zapomnieć o smartfonach, ponieważ odświeżone dzieło studia Creative Assembly dostępne jest wyłącznie na PC.

Premiera Total War: Rome Remastered – kiedy?

Zremasterowana wersja kultowej strategii trafiła do sprzedaży 29 kwietnia 2021 roku. Produkcja dostępna jest wyłącznie w cyfrowej wersji i nic nie wskazuje na to, że otrzyma fizyczne wydanie.

Czy w Total War: Rome Remastered jest dostępny polski język?

Jak zapewne pamiętacie, Total War z 2004 roku posiadał polską wersję językową. Tymczasem w edycji zremasterowanej niestety spolszczenie nie jest dostępne, dlatego jesteśmy zmuszeni do grania w oryginalnej, angielskiej wersji językowej. Aczkolwiek niewykluczone, że w przyszłości się to zmieni.

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski