Data modyfikacji:

Ranking gier strategicznych

Jesteście miłośnikami gier strategicznych i szukacie nowych pozycji do ogrania? A może dopiero chcecie zacząć swoją przygodę z tym gatunkiem, lecz nie wiecie, jaki tytuł będzie odpowiedni na start? W takim razie trafiliście w dobre miejsce! Poniżej znajdziecie ranking najlepszych gier strategicznych, które dostępne są w serwisie Ceneo.pl.

Rodzaje gier strategicznych

Nowe gry strategiczne coraz częściej oferują hybrydowy gameplay (np. seria Total War), dlatego przypisanie niektórych gier do konkretnych gatunków może być problematyczne. Jednakże przyjęło się, że strategie dzielimy na cztery podstawowe kategorie. Gry do gatunku zalicza się na podstawie przewodzącego elementu gameplayu. Jakie dobre strategie wyróżniamy?

RTS (real-time strategy)

Strategie czasu rzeczywistego polegają na tym, że gracz w trakcie zabawy musi natychmiast podejmować decyzje, bez możliwości wstrzymywania rozgrywki. W RTS-ach premiowana jest podzielność uwagi, ponieważ jednocześnie trzeba dbać o rozwój bazy, walkę z wrogimi armiami oraz zbieranie surowców. Przykładowe tytuły – Warcraft III: Reign of Chaos, Command & Conquer: Red Alert 3.

TBS (turn-based straetegy)

W rankingu gier strategicznych znajdziecie także strategie turowe. Charakteryzują się możliwością wstrzymywania rozgrywki w dowolnym momencie w celu planowania kolejnych ruchów swoich wojsk lub bohaterów. Tury rozgrywane są naprzemiennie z przeciwnikami, dlatego istotna jest każda decyzja, ponieważ nie można jej cofnąć w trakcie realizacji. Przykładowe tytuły – Total War: Three Kingdoms, Age of Wonders: Planetfall.

Strategie ekonomiczne

Rodzaj gier, w których walka zazwyczaj spychana jest na dalszy plan (lub nie ma jej wcale), a gracze skupiają się w pełni na rozbudowywaniu konkretnych lokacji, jak ZOO, szpital czy wielkie metropolie. W ekonomicznych grach strategicznych z rankingu liczy się odpowiednie zarządzanie surowcami, kontrolowanie zachowań ludzi i pilnowanie płynności finansowej. Przykładowe tytuły – Two Point Hospital, Jurrasic World Evolution.

Strategie taktyczne

Gry taktyczne to dobre i fajne strategie, których skala jest znacznie mniejsza niż w przypadku RTS-ów czy TBS-ów. Zazwyczaj w tych produkcjach przejmujemy kontrolę nad niewielkimi oddziałami wojowników i musimy korzystać z ich unikatowych zdolności w celu zrealizowania zadania. Przykładowe tytuły – Gears Tactics, Desperados III.

Tematyka gier strategicznych

Podobnie jak w przypadku innych gatunków gier wideo, tak samo twórcy nowych gier strategicznych nie zamknęli się na konkretne tematy. W sprzedaży znajdziecie zarówno produkcje poruszające tematykę II Wojny Światowej (Company of Heroes 2), jak i tytuły osadzone w klimatach fantasy (Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie), science-fiction (XCOM 2) czy innych realiach historycznych (Ancestors Legacy). Jeżeli więc interesujecie się konkretnymi uniwersami czy historią, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że znajdziecie dobrą grę strategiczną, która idealnie trafi w wasze gusta.

Dobre strategie tylko na komputerach osobistych?

Przyjęło się, że w gry strategiczne najlepiej jest grać na pecetach. Jest w tym sporo racji, ponieważ klawiatura oraz myszka dają o wiele większe pole do popisu w kwestii przypisywania skrótów klawiszowych i kontroli nad wieloma jednostkami jednocześnie.

Na przestrzeni lat do sprzedaży trafiło jednak wiele tego typu produkcji, które tworzone były z myślą o konsolach. Już na pierwszym PlayStation można było grać w Command & Conquer, a wśród najnowszych gier strategicznych platformy zaszczyciły m.in. takie tytuły jak Sid Meier’s Civilization VI, Sudden Strike 4 czy Two Point Hospital.

Tekst: Łukasz Morawski


Sprawdź popularne gry akcji

Polecane artykuły

sons of the forest

Sons of the Forest. Co wiemy przed premierą sequela The Forest?

2020-09-26
W czasach królowania wysokobudżetowych produkcji warto na chwilę oderwać wzrok od kolejnej odsłony Assassin’s Creed, Cyberpunk 2077 czy gier Electronic Arts, żeby dać szansę mniejszym tytułom. To właśnie w nich bardzo często tkwi esencja gamingu, ponieważ twórcy gier indie muszą przekonać graczy gameplayem, a nie kasą wydaną na marketing. Grze The Forest od studia Endnight Games ta sztuka się udała, dlatego twórcy poszli za ciosem i rozpoczęli pracę nad kontynuacją. Sprawdźcie, co na ten moment wiemy o Sons of the Forest.
crysis remastered

Crysis Remastered. Recenzja, poradnik i wymagania

2020-09-24
Czasy się zmieniają, ale dzieło Crytek cały czas pozostaje takie samo. Choć nowa wersja została zaprojektowana z myślą o nowych platformach, to jednak nadal potrafi „spalić” nawet najpotężniejsze pecety. Taki to już urok tej gry. A czy w ogóle warto zagrać w remaster? Sprawdźcie.
NBA 2K21

NBA 2K21: jakie wymagania sprzętowe? Recenzja i poradnik

2020-09-19
Serie gier sportowych często mają to do siebie, że tak naprawdę dopiero co kilka odsłon prezentują nową jakość. Pomiędzy otrzymujemy więc kolejne części, które wprowadzają niewielkie nowości i w gruncie rzeczy dają graczom podobną zawartość, co ubiegłoroczne wydanie. Czy tak właśnie jest z NBA 2K21? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu.
Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning poradnik

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning. Poradnik i wymagania

2020-09-17
Dzięki remasterom starszych gier, młodsi gracze mogą nadrobić wiele klasyków. Jednym z takich tytułów bez wątpienia było ciepło przyjęte Kingdoms of Amalur. Sprawdźcie, co nowego wprowadzono w nowej wersji oraz zapoznajcie się z naszym poradnikiem, który pomoże wam w podjęciu decyzji, czy kupić grę.