Data modyfikacji:

Ranking gier strategicznych

Jesteście miłośnikami gier strategicznych i szukacie nowych pozycji do ogrania? A może dopiero chcecie zacząć swoją przygodę z tym gatunkiem, lecz nie wiecie, jaki tytuł będzie odpowiedni na start? W takim razie trafiliście w dobre miejsce! Poniżej znajdziecie ranking najlepszych gier strategicznych, które dostępne są w serwisie Ceneo.pl.

Rodzaje gier strategicznych

Nowe gry strategiczne coraz częściej oferują hybrydowy gameplay (np. seria Total War), dlatego przypisanie niektórych gier do konkretnych gatunków może być problematyczne. Jednakże przyjęło się, że strategie dzielimy na cztery podstawowe kategorie. Gry do gatunku zalicza się na podstawie przewodzącego elementu gameplayu. Jakie dobre strategie wyróżniamy?

RTS (real-time strategy)

Strategie czasu rzeczywistego polegają na tym, że gracz w trakcie zabawy musi natychmiast podejmować decyzje, bez możliwości wstrzymywania rozgrywki. W RTS-ach premiowana jest podzielność uwagi, ponieważ jednocześnie trzeba dbać o rozwój bazy, walkę z wrogimi armiami oraz zbieranie surowców. Przykładowe tytuły – Warcraft III: Reign of Chaos, Command & Conquer: Red Alert 3.

TBS (turn-based straetegy)

W rankingu gier strategicznych znajdziecie także strategie turowe. Charakteryzują się możliwością wstrzymywania rozgrywki w dowolnym momencie w celu planowania kolejnych ruchów swoich wojsk lub bohaterów. Tury rozgrywane są naprzemiennie z przeciwnikami, dlatego istotna jest każda decyzja, ponieważ nie można jej cofnąć w trakcie realizacji. Przykładowe tytuły – Total War: Three Kingdoms, Age of Wonders: Planetfall.

Strategie ekonomiczne

Rodzaj gier, w których walka zazwyczaj spychana jest na dalszy plan (lub nie ma jej wcale), a gracze skupiają się w pełni na rozbudowywaniu konkretnych lokacji, jak ZOO, szpital czy wielkie metropolie. W ekonomicznych grach strategicznych z rankingu liczy się odpowiednie zarządzanie surowcami, kontrolowanie zachowań ludzi i pilnowanie płynności finansowej. Przykładowe tytuły – Two Point Hospital, Jurrasic World Evolution.

Strategie taktyczne

Gry taktyczne to dobre i fajne strategie, których skala jest znacznie mniejsza niż w przypadku RTS-ów czy TBS-ów. Zazwyczaj w tych produkcjach przejmujemy kontrolę nad niewielkimi oddziałami wojowników i musimy korzystać z ich unikatowych zdolności w celu zrealizowania zadania. Przykładowe tytuły – Gears Tactics, Desperados III.

Tematyka gier strategicznych

Podobnie jak w przypadku innych gatunków gier wideo, tak samo twórcy nowych gier strategicznych nie zamknęli się na konkretne tematy. W sprzedaży znajdziecie zarówno produkcje poruszające tematykę II Wojny Światowej (Company of Heroes 2), jak i tytuły osadzone w klimatach fantasy (Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie), science-fiction (XCOM 2) czy innych realiach historycznych (Ancestors Legacy). Jeżeli więc interesujecie się konkretnymi uniwersami czy historią, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że znajdziecie dobrą grę strategiczną, która idealnie trafi w wasze gusta.

Dobre strategie tylko na komputerach osobistych?

Przyjęło się, że w gry strategiczne najlepiej jest grać na pecetach. Jest w tym sporo racji, ponieważ klawiatura oraz myszka dają o wiele większe pole do popisu w kwestii przypisywania skrótów klawiszowych i kontroli nad wieloma jednostkami jednocześnie.

Na przestrzeni lat do sprzedaży trafiło jednak wiele tego typu produkcji, które tworzone były z myślą o konsolach. Już na pierwszym PlayStation można było grać w Command & Conquer, a wśród najnowszych gier strategicznych platformy zaszczyciły m.in. takie tytuły jak Sid Meier’s Civilization VI, Sudden Strike 4 czy Two Point Hospital.

Tekst: Łukasz Morawski


Sprawdź popularne gry akcji

Polecane artykuły

sand land

Sand Land – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

2024-05-14
W marcu 2024 roku zmarł Akira Toriyama, twórca kultowej serii „Dragon Ball”, który ma także na koncie mangę „Sand Land”. Takowa zadebiutowała w 2000 roku, lecz nie zyskała takiego uznania, jak historia o Smoczych Kulach. Po ponad dwudziestu latach od premiery, zadebiutował serial animowany dostępny na platformie Disney+. W tym samym czasie do sprzedaży trafiła gra rozbudowująca wydarzenia z mangi i anime. Sprawdźcie, o co chodzi w Sand Land, a także dowiedźcie się na jakich platformach zagracie w ten tytuł.
gry przygodowe

Najlepsze gry przygodowe na PC

2024-05-08
Przed laty gry przygodowe w stylu point & click stanowiły fundament branży gier. Jednakże wraz z rozwojem technologicznym oraz zwiększającymi się oczekiwaniami graczy, gatunek ten musiał ewoluować. Aby sprostać nowym wyzwaniom i utrzymać zainteresowanie, producenci przygodówek zaczęli inwestować w bardziej kompleksowe rozwiązania oraz dynamiczniejszą rozgrywkę. W tym zestawieniu przyjrzymy się najbardziej porywającym grom przygodowym na PC z ostatnich lat.
outcast a new beginning wymagania

Outcast: A New Beginning – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

2024-04-12
Jeżeli pamiętacie pierwszą odsłonę z 1999 roku, to doskonale wiecie, z jak przełomową produkcją mieliśmy wtedy do czynienia. Kontynuacja miała powstać już dawno temu, lecz po drodze pojawiły się pewne trudności, przez co na drugą część musieliśmy czekać aż dwadzieścia pięć lat. Sprawdźcie, o co chodzi w Outcast: A New Beginning, jaka jest cena pudełkowego wydania gry, a także poznajcie wymagania sprzętowe, aby upewnić się, że uruchomicie ten tytuł na swoich pecetach.
gry kooperacyjne

Najlepsze gry kooperacyjne

2024-04-09
Szukacie ciekawych produkcji do wspólnej zabawy ze znajomymi? Trafiliście w dobre miejsce, ponieważ w tym zestawieniu przedstawimy wam przykłady zróżnicowanych gier kooperacyjnych dostępnych zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach. Sprawdźcie nasze propozycje.