Data publikacji:

Total War: Pharaoh – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Mistrzowie rozbudowanych gier strategicznych postanowili na chwilę odpocząć od uniwersum Warhammera i wrócić do bardziej realistycznych klimatów. Z tekstu dowiecie się, o jakim okresie historycznym opowiada Total War: Pharaoh, na czym polega rozgrywka w tym tytule, a także ile zapłacimy za fizyczne wydanie gry.
total war paharaoh

Premiera Total War: Pharaoh. Ile kosztuje?

Najnowsza produkcja brytyjskiego studia Creative Assembly trafiła do sprzedaży 11 października 2023 roku. Podobnie jak większość poprzednich odsłon serii, Total War: Pharaoh zostało wydane wyłącznie na komputerach osobistych (Steam, Epic Games Store) i nie ma co liczyć na to, że tytuł kiedykolwiek doczeka się wersji dedykowanej konsolom nowej generacji.
Oczywiście produkcję możecie kupić poprzez cyfrową dystrybucję, jednakże firma Cenega (dystrybutor gry na terenie naszego kraju) zadbała o to, aby tytuł był dostępny także w pudełkowym wydaniu. Cena Total War: Pharaoh została ustalona na 249 złotych, choć niewykluczone, że w niektórych sklepach internetowych znajdziecie jeszcze lepszą ofertę – koniecznie sprawdzajcie w tym celu Ceneo.pl. Warto dodać, że fizyczna edycja oferuje nie tylko płytę z pełną wersją gry, ale również dwustronny plakat oraz pakiety kosmetyczne „Wcielenie bogów” i „Serca Szaradów”.

Czy w Total War: Pharaoh jest dostępna polska wersje językowa?

Jeżeli znacie tę serię, to doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, z jak bardzo złożonym tytułem mamy do czynienia. Na szczęście rodzimy wydawca dopilnował, aby w Total War: Pharaoh dostępna była polska wersja językowa. Twórcy ograniczyli się jednak wyłącznie do napisów, dubbing zostawiając w oryginalnym wydaniu. To w zupełności wystarczy, ponieważ dzięki temu gracze z naszego kraju nie będą mieli problemów ze zrozumieniem działania poszczególnych mechanik w grze.

O co chodzi w Total War: Pharaoh?

W najnowszej odsłonie serii Total War gracze zostali zabrani w podróż do starożytnego Egiptu, co dało twórcom pole do przedstawienia wydarzeń, z jakimi nie mieliśmy jeszcze do czynienia w tym cyklu. Fabuła rozpoczyna się od śmierci faraona Merenptaha, co prowadzi do dramatycznych poszukiwań nowego przywódcy ludu. Do walki o tron przystępuje ośmiu historycznych przywódców (Ramzes, Amenmes, Tauseret, Seti, Irsu, Bay, Suppiluliuma i Kurunta), którzy mają inny pomysł, jak zadbać o dobrobyt Egipcjan, Hetytów oraz Kanaanczyków.
Niestety droga do celu nie będzie usłana różami, zwłaszcza że na horyzoncie pojawiło się nowe niebezpieczeństwo. Tajemnicze Ludy Morza, które pojawiły się znikąd i za wszelką cenę próbują doprowadzić do zgładzenia lokalnej społeczności. Total War: Pharaoh w ciekawy sposób prezentuje burzliwą drogę do upadku Nowego Królestwa Egiptu oraz ostatnich lat epoki brązu. Jak zwykle w grze nie zabrakło wielu odniesień do prawdziwych bitew oraz licznych historycznych ciekawostek. Mimo wszystko użytkownicy poprzez swoje działania mogą ukształtować własną wersję wydarzeń.

Total War: Pharaoh – pozycja obowiązkowa dla fanów strategii?

Brytyjski producent Creative Assembly już od wielu lat tworzy swoje gry wedle tej samej formuły i Total War: Pharaoh nie wyłamuje się z tego schematu – co oczywiście nie oznacza, że w grze zabrakło nowych mechanik. Mimo wszystko w dalszym ciągu mamy do czynienia z bardzo rozbudowaną strategią, której rozgrywka została podzielona na dwa mocno zróżnicowane segmenty. W pierwszym trafiamy do dużej, otwartej mapy świata, w której odkrywamy kolejne tereny, zbieramy surowce, poszerzamy swoje wpływy, a także zarządzamy państwem i miastami, nad którymi przejęliśmy kontrolę. To tutaj prowadzimy rozmowy dyplomatyczne z innymi nacjami, handlujemy towarami, a także decydujemy się o podjęciu działań zbrojnych.
W drugim segmencie Total War: Pharaoh przechodzimy bezpośrednio do bitew na wielka skalę, a gra zamienia się w dynamiczną strategię czasu rzeczywistego. Gracze najpierw muszą rozstawić swoje jednostki na planszy, ustalić dla nich taktykę oraz formację, a następnie mogą przystąpić do zaciekłej walki na śmierci i życie. Produkcja – podobnie jak poprzednie części – zachwyca spektakularnymi starciami z udziałem setek jednostek. Użytkownicy mogą jednak w dowolnym momencie skorzystać z aktywnej pauzy, podczas której będą w stanie wydać nowe polecenia swojej armii. Bitwy bywają wymagające, aczkolwiek ich największym minusem jest to, że sztuczna inteligencja oponentów po raz kolejny nie jest najwyższych lotów (to samo dotyczy sekcji eksploracyjnej), co bardzo często można wykorzystać na swoją korzyść, aby odnieść zwycięstwo.
Jednym z fajniejszych nowych elementów jest dodanie klęsk żywiołowych, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na nasze działania zbrojne – w końcu co może być bardziej ekscytującego niż walka podczas potężnej burzy piaskowej? Developer przywrócił także system surowców znany z Total War: Troy. W tej odsłonie ponownie musimy pozyskiwać żywność, brąz, kamień, drewno oraz złoto, aby móc się rozwijać w konkretnych sektorach. Często prowadzi to do ryzykownych posunięć w celu przejęcia miejsc z konkretnymi złożami naturalnymi. W Total War: Pharaoh możemy także oddawać cześć bogom, aby zyskiwać ich przychylność, co przekłada się na bonusy do ekonomii bądź zadowolenia ludności. Twórcy umożliwili również budowanie posterunków wokół miast zapewniających ich obronę lub wpływających na inne czynniki, jak np. zmniejszenie kosztów utrzymania armii.
Studio Creative Assembly podczas prac nad Total War: Pharaoh nie zdecydowało się na przygotowanie nowego silnika graficznego, dlatego poziom oprawy wizualnej nie odstaje zbytnio od tego, z czym mieliśmy do czynienia w poprzednich odsłonach. Twórcy na pewno zastosowali bardziej wyblakły filtr, niż chociażby w Total War: Troy, co miało na celu oddać charakter dramatycznych wydarzeń z gry. Podczas zabawy czuć, że projekty lokacji oraz mapy nie są już pierwszej świeżości, jednakże produkcja w dalszym ciągu zachwyca przywiązaniem do detali oraz świetnie wykonanymi jednostkami, którym możemy bardzo dobrze się przyjrzeć za sprawą mocnego zbliżenia kamery podczas rozgrywania bitew.

Jakie są wymagania sprzętowe Total War: Pharaoh?

Lekko przestarzała grafika ma też swoje zalety, ponieważ dzięki temu dzieło Brytyjczyków może pochwalić się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Sprawdźcie, czy odpalicie Total War: Pharaoh na swoim komputerze.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD FX-4300 3.8 GHz
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R9 270 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 50 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i5-6600 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / 8 GB Radeon RX 480 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 50 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Creative Assembly
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.