Data publikacji:

Forza Motorsport – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Sony Interactive Entertainment ma Gran Turismo 7, dlatego Xbox Game Studios nie mogło być gorsze. Do sprzedaży trafiła właśnie najnowsza odsłona Forza Motorsport, która stanowi największą konkurencję dla przeboju japońskiego studia Polyphony Digital. Czy jednak gra Turn 10 Studios jest warta waszej uwagi? Sprawdźcie, co ma do zaoferowania Forza Motorsport, jakie są wymagania sprzętowe gry oraz ile kosztuje.
forza motosport

Premiera Forza Motorsport. Ile kosztuje?

Najnowsza produkcja amerykańskiego studia Turn 10 zadebiutowała 10 października 2023 roku. Tym razem twórcom zależało na jak najlepszej oprawie wizualnej oraz płynnej rozgrywce, dlatego też podjęto decyzję o zrezygnowaniu z konsol poprzedniej generacji. Jako że mamy do czynienia z tytułem dystrybuowanym przez Xbox Game Studios, gra Forza Motorsport dostępna jest wyłącznie na komputerach osobistych (Microsoft Store, Steam) oraz Xbox Series X|S.
Oczywiście tytuł możecie kupić poprzez cyfrową dystrybucję, co w przypadku wersji pecetowej jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli natomiast zależy wam na pudełkowym wydaniu, to takowe zostało przygotowane przez wydawcę dla edycji konsolowej. Cena Forza Motorsport została ustalona na 349 złotych, aczkolwiek na Ceneo.pl znajdziecie o wiele tańsze oferty. Należy także dodać, że produkcję już w dniu premiery udostępniono w abonamencie Xbox Game Pass Ultimate.

Czy w Forza Motorsport jest dostępna polska wersje językowa?

W tegorocznej odsłonie Forza Motorsport zabrakło rozbudowanej kampanii fabularnej, dlatego język dubbingu nie ma tak naprawdę większego znaczenia, ponieważ w grze pojawia się bardzo mało wiadomości głosowych. Warto natomiast zaznaczyć, że dzieło Turn 10 Studios otrzymało polskie napisy, co akurat w tym przypadku było jak najbardziej pożądane, gdyż w ten sposób o wiele łatwiej jest poruszać się po opcjach, w których możemy m.in. ustalić poszczególne parametry naszych samochodów.

O co chodzi w Forza Motorsport?

Xbox Game Studios ma w swojej bibliotece dwie marki motoryzacyjne, które mogą być mylące dla konsumentów. Na pecetach i xboksach znajdziecie także gry z serii Forza Horizon, za które odpowiada zespół Playground Games – są to bardzo zręcznościowe ścigałki z otwartym światem, w których kampania fabularna kręci się wokół dużego festiwalu. Gracze mają tam ogromną swobodę działania, a oprócz brania udziału w wyścigach, mogą także zwiedzać mapę i zaliczać szereg aktywności pobocznych. Z kolei Forza Motorsport powstała z myślą o osobach, które cenią sobie w tego typu produkcjach położenie większego nacisku na realizm. Twórcy ograniczyli zawody do zamkniętych, prawdziwych torów, a także postawili na bardziej symulatorowy charakter rozgrywki, co czyni obie te serie kompletnie innymi.

Forza Motorsport to gratka dla miłośników motoryzacji

Jak już wcześniej wspominałem, Forza Motorsport jest tytułem nastawionym na jak najbardziej realistyczne przedstawienie wyścigów samochodowych. Nie jest to jednak tak skomplikowany i rozbudowany symulator, jak chociażby Assetto Corsa, ponieważ twórcy próbowali przygotować swoje dzieło w taki sposób, aby odnaleźli się w nim zarówno amatorzy, jak i osoby nastawione na rozgrywki e-sportowe. Przed przystąpieniem do zabawy możemy bowiem dostosować poziom trudności do swoich możliwości, ustalając m.in. stopień zaawansowania przeciwników kontrolowanych przez sztuczną inteligencję oraz takie rzeczy, jak zużycie opon i paliwa podczas jazdy, surowość kar za łamanie przepisów czy możliwość cofania czasu w razie popełnienia błędu.
Oprócz tego gracze mogą także włączyć całą masę asyst, które znacząco ułatwiają zabawę. Warto jednak pamiętać o tym, że im więcej mamy aktywowanych wspomagaczy, tym mniej punktów doświadczenia otrzymujemy, a co za tym idzie – wolniej odblokowujemy nowe pojazdy i potrzebujemy więcej czasu, aby ulepszyć posiadane już auta. Ponadto te ustawienia dotyczą wyłącznie kampanii dla pojedynczego gracza, bowiem podczas grania online z innymi użytkownikami musimy liczyć się z tym, że wszystkie ułatwienia zostają dezaktywowane, dzięki czemu uczestnicy zabawy mają równe szanse w walce o zwycięstwo.
Zespół Turn 10 Studios tym razem ewidentnie zbyt mocno skupił się na dopracowaniu gameplayu, przez co trochę zapomniał o przygotowaniu bardziej zróżnicowanych trybów gry. Forza Motorsport jest więc produkcją, która w stu procentach skupia się na wyścigach, bez jakichkolwiek rozpraszaczy. Tryb single player oferuje kilkanaście zawodów, w których możemy usiąść za kierownicą konkretnych rodzajów pojazdów, ale zanim zmierzymy się z konkurentami, wcześniej musimy zaliczyć obowiązkowy przejazd treningowy.
Producent przygotował ponad pięćset wiernie odwzorowanych pojazdów od najróżniejszych producentów z całego świata, jak np. Ferrari, Ford, Toyota, Mazda, Mitsubishi, Chevrolet, Porsche czy Volkswagen. Maszyny zostały następnie podzielone na kilka kategorii i na ich podstawie opracowano kampanię dla pojedynczego gracza. W dodatku na użytkowników czeka dwadzieścia pieczołowicie przygotowanych torów, które również w stu procentach bazują na realnych odpowiednikach. W Forza Motorsport nie zabrakło m.in. Nürburgring, Silverstone Circuit, Indianapolis Motor Speedway, Le Mans czy Circuit de Barcelona-Catalunya.
Choć producent przygotował swoją grę wyłącznie z myślą o nowych platformach, to jednak oprawa wizualna sprawia wrażenie, jakby pochodziła z poprzedniej generacji konsol. Mimo wszystko twórcom udało się dzięki temu zaimplementować technologię ray tracingu oraz zaoferować rozgrywkę w rozdzielczości 4K i przy 60 klatkach na sekundę na Xbox Series X. Na uwagę zasługuje także świetnie działający system dobowy, który w czasie rzeczywistym potrafi zmienić dzień w wieczór podczas jednego wyścigu. Producent przyłożył się także do realistycznego przedstawienia złych warunków pogodowych, jak np. mgła czy ulewny deszcz.

Jakie są wymagania sprzętowe Forza Motorsport?

Jeżeli planujecie zagrać w Forza Motorsport na najwyższych ustawieniach wizualnych, to musicie liczyć się z tym, że wasz komputer powinien zostać wyposażony w najnowszą kartę graficzną. Zobaczcie, jakie są szczegółowe wymagania sprzętowe gry studia Turn 10.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 5500 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 130 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i5-11600K 3.9 GHz / AMD Ryzen 5 5600X 3.7 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 11 GB GeForce RTX 2080 Ti / 16 GB Radeon RX 6800 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 130 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Ultra:

  • Procesor: Intel Core i7-11700K 3.6 GHz / AMD Ryzen 7 5800X 3.8 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 16 GB GeForce RTX 4080 / 20 GB Radeon RX 7900 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 130 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Zdjęcie: materiały prasowe Turn 10 Studios
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.