Data publikacji:

Cities: Skylines II – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

W 2015 roku do sprzedaży trafiła pierwsza odsłona Cities: Skylines, która rozkochała w sobie miłośników city builderów. Producent w kolejnych latach wypuścił do sprzedaży kilka dodatków, ale w końcu stwierdził, że przyszła pora na oficjalną kontynuację. Z tego tekstu dowiecie się, co ma do zaoferowania Cities: Skylines II, jaka jest cena tej produkcji, a także na jakich platformach w nią zagracie.
cities skylines II

Premiera Cities: Skylines II. Ile kosztuje?

Najnowsze dzieło studia Colossal Order zadebiutowało 24 października 2023 roku. Na początku produkcja dostępna będzie na komputerach osobistych (Steam), ale w przyszłości Cities: Skylines II doczeka się także portu na konsole nowej generacji. Początkowo miało to nastąpić tego samego dnia, lecz twórcy zdecydowali się na opóźnienie, aby lepiej dopracować tę wersję. Data premiery na PlayStation 5 i Xbox Series X|S nie została jeszcze ujawniona, jednak już teraz wiemy, że nastąpi to najwcześniej w 2024 roku. Warto dodać, że gra już w dniu premiery zostanie udostępniona w ramach abonamentu PC Game Pass bez żadnych dodatkowych opłat.
Wydawca zdecydował się na przygotowanie dwóch edycji fizycznych gry. Cena Cities: Skylines II w wydaniu Day One została ustalona na 229 złotych, lecz w niektórych sklepach znajdziecie o wiele bardziej atrakcyjne oferty – koniecznie zaglądajcie na Ceneo.pl. Gdyby natomiast zależało wam na bardziej bogatej edycji, to do wyboru macie jeszcze Premium, które kosztuje ok. 399 złotych. W tym przypadku oprócz pełnej wersji gry otrzymacie elegancki steelbook, dwustronną mapę miasta z możliwością robienia notatek, dwa długopisy ze ścieralnym atramentem oraz przepustkę sezonową dającą dostęp do popremierowych rozszerzeń.

Czy w Cities: Skylines II jest dostępna polska wersje językowa?

Z racji tego, że mamy do czynienia z niesamowicie złożoną produkcją, dodanie polskiej wersji językowej było wręcz obowiązkiem wydawcy, aby zainteresować tym tytułem większą liczbę graczy z naszego kraju. Na szczęście firma PLAION Polska zadbała o to, aby w Cities: Skylines II nie zabrakło rodzimych napisów. W wersji przedpremierowej, którą testowałem, co prawda pojawiały się drobne problemy z tłumaczeniem, ale z pewnością twórcy uporają się z nimi do czasu premiery gry.

O co chodzi w Cities: Skylines II?

Druga odsłona Cities: Skylines to bardzo rozbudowany symulator budowy miasta, w którym twórcy całkowicie zrezygnowali z jakiejkolwiek otoczki fabularnej. Nie jest to więc tytuł pokroju Anno 1800, Pharaoh: A New era, Frostpunk czy Tropico 6, gdzie pojawiają się dialogi, a do tego gracze muszą wykonywać konkretne czynności, aby spełnić cele misji. Studio Colossal Order wolało postawić w stu procentach na otwartą strukturę rozgrywki, w której to gracz sam decyduje o tym, co tak naprawdę chce robić. W produkcji fińskiego dewelopera nie znajdziecie więc żadnych dodatkowych trybów zabawy oraz podziału na zadania. Cities: Skylines II jest potężną piaskownicą i to, w jaki sposób będziecie chcieli rozwinąć swoje miasto, zależy tylko od was!

Cities: Skylines II – gratka dla fanów strategii

Zabawę w Cities: Skylines II rozpoczynamy od wyboru mapy. Do dyspozycji graczy oddano aż dziesięć zróżnicowanych lokacji, takich jak Bliźniacze góry, Delta rzeki, Górska wioska, Kraina jezior, Rozległe równiny, Schronienie archipelagu, Wietrzne fiordy, Wodna przełęcz, Wspaniałe wyżyny oraz Wyspa barierowa. Nazwy poszczególnych miejsc wyraźnie sugerują, z jakim rodzajem terenu będziemy mieć do czynienia oraz na jakie potencjalne trudności możemy liczyć podczas projektowania swojej metropolii.
Każda z map została ponadto opisana konkretnymi statystykami, w których twórcy zaznaczyli, jakie znajdziemy na nich surowce naturalne, jaki procent lądu nadaje się do zabudowy, jaki panuje tam klimat itp. Zapewniam was, że sprawdzenie wszystkich obszarów zapewni wam zabawę na setki godzin, a nic też nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć próby zmierzenia się z tym samym terenem po raz kolejny, tyle że z innym podejściem do rozbudowy metropolii. W Cities: Skylines II jedyne, co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia.
Jeśli natomiast jesteście nowicjuszami i będzie to wasz pierwszy kontakt z city builderem, to się nie martwcie – twórcy zrobili wszystko, aby umożliwić wam cieszenie się tym tytułem. Przed rozpoczęciem zabawy użytkownicy mogą włączyć opcjonalny samouczek (zdecydowanie zalecam z niego skorzystać!), który bardzo konkretnie tłumaczy najważniejsze mechaniki rozgrywki Cities: Skylines II i naprowadza na kolejność podejmowanych czynności, żeby zbudowane miasto mogło dobrze funkcjonować.
Gdyby to jednak było dla was nadal za mało, w ustawieniach możecie dodatkowo całkowicie wyłączyć klęski żywiołowe i idące wraz z nimi konsekwencje, zapewnić sobie nieograniczone środki finansowe, a także odblokować dostęp do wszystkich rodzajów budynków, typów stref, narzędzi i paneli. W normalnym trybie zabawy, żeby postawić bardziej zaawansowane konstrukcje, trzeba najpierw osiągnąć konkretne kamienie milowe poprzez rozwijanie się w odpowiednich kierunkach.
Zabawa w Cities: Skylines II nie ogranicza się wyłącznie do stawiania kolejnych bloków mieszkalnych, fabryk, placówek publicznych czy projektowania dróg. Tutaj należy tak naprawdę zadbać o wszystko, począwszy od wybudowania elektrowni i rozstawienia linii wysokiego napięcia, poprzez postawienie oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej, a kończąc na zadbaniu o miejsca pracy dla mieszkańców. W produkcji studia Colossal Order trzeba nawet brać pod uwagę cykl dobowy, ponieważ ludzie inaczej funkcjonują w nocy, a inaczej w dzień. Dlatego ważne jest tworzenie obwodnic, praktycznych rond czy wspieranie komunikacji miejskiej. Jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli pomyślicie o jakimś rozwiązaniu, to prawdopodobnie zostało ono już zaimplementowane do gry.

Jakie są wymagania sprzętowe Cities: Skylines II?

Przedpremierowa wersja drugiej odsłony Cities: Skylines miała spore problemy z utrzymaniem stabilnej płynności rozgrywki. Zespół Colossal Order pracował jednak w pocie czoła i wypuścił aktualizację, która w dużej mierze rozwiązała ten problem. Wymagania sprzętowe gry nie są przesadnie wysokie, ale na wszelki wypadek przygotujcie się na to, że pomimo tego, że wasz komputer posiada najlepsze podzespoły, będziecie zmuszeni do obniżenia niektórych ustawień graficznych.
Trzeba jednocześnie zauważyć, że Cities: Skylines II oferuje przepiękną oprawę wizualną, która momentami sprawia wrażenie fotorealistycznej. Jeżeli wybudujecie wielkie miasto i zaczniecie cykać mu zdjęcia z wyłączonym interfejsem, to ciężko będzie je odróżnić od fotografii prawdziwych metropolii. Szczegółowość warstwy graficznej zasługuje na ukłony. A teraz pozostaje czekać, aż za produkcję wezmą się modderzy, którzy jeszcze bardziej podkręcą jej wygląd.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i5-12600K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 5800X 3.8 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 10 GB GeForce RTX 3080 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma PLAION Polska. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Colossal Order
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.