Data publikacji:

TOP10: Gry na konsolę PlayStation 4 (2015)

Święta coraz bliżej, warto rozejrzeć się za potencjalnymi zakupami.

Gra w prezencie, to jedna z lepszych rzeczy, jaką mogą znaleźć miłośnicy wirtualnej rozrywki pod choinką. Wiadomo już, jakie tytuły warto kupić posiadaczom PC i Xboksa One. Tym razem doradzamy, co może zainteresować użytkowników PlayStation 4. Japoński wydawca nie zaskoczył w tym roku exclusive'ami, ale mimo to, posiadacze sprzętu Sony mają w czym wybierać. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę gry multplatformowe. Kolejność zestawienia jest losowa.

1. Star Wars: Battlefront

Wersja beta gry udowodniła, że szwedzka firma DICE zdaje sobie sprawę z jak ważną marką ma do czynienia. Co prawda, produkcja skupiona jest głównie na potyczkach wieloosobowych, jednak dzięki możliwości toczenia pojedynków z botami, osoby preferujące tryb singleplayer, także mogą zakosztować uroków Battlefronta.

Deweloper zadbał o to, żeby gra jak najwierniej odzwierciedlała kinowe oryginały. W związku z tym, większość występujących lokacji, postaci czy rodzajów uzbrojenia, prezentuje się identycznie, jak w filmach George'a Lucasa. Oprócz tego, DICE ambitnie podchodzi to tematu, o czym może świadczyć chociażby stworzona od podstaw planeta Sullust. Jaki będzie finalny produkt? Prawdę poznamy w połowie listopada.

Producent: DICE

Gatunek: sieciowa strzelanka

Data premiery: 19 listopada 2015

Recenzja na Ekspert Ceneo: NIE (Gra przed premierą) / Wrażenia z wersji beta

2. Fallout 4

Bethesda Softworks wielokrotnie udowodniła, że tworzenie gier nie stanowi dla nich problemu. Firma doskonale rozumie potrzeby graczy i choć czasami zalicza drobne potknięcia, zawsze wydaje tytuł przynajmniej "dobry". Fallout 4 ma ogromną szansę stać się prawdziwym hitem, zarówno u recenzentów, jak i reszty graczy.

Co ciekawe, nawet wersja na PlaStation 4 będzie wspierała mody przygotowanej wcześniej w edycji pecetowej. Oznacza to, że posiadacze konsol wydając raz pieniądze na płytę z grą, otrzymają mnóstwo darmowego materiału, nawet jeśli główny wątek fabularny będą dawno mieli za sobą.

Producent: Bethesda Sftworks

Gatunek: action cRPG

Data premiery: 10 listopada 2015

Recenzja na Ekspert Ceneo: NIE (Gra przed premierą)

3. Until Dawn

Gatunek teen slasherów już od wielu lat zadomowił się w świecie kinematografii. Supermassive Games postanowiło ten specyficzny rodzaj horrorów przenieść do gry wideo. W efekcie, otrzymaliśmy świetny tytuł, w którym mnogość opcji i rozwiązań fabularnych zaskakuje do samego końca historii. Dzięki bezpośredniemu decydowaniu o losach głównych bohaterów, grę można ukończyć na wiele sposobów.

Na szczególną uwagę zasługuje oprawa wizualna, prezentująca bardzo wysoki poziom. Realizacja mimiki twarzy to prawdziwe mistrzostwo świata, inne studia powinny brać przykład z Supermassive Games. Tytuł miał premierę pod koniec sierpnia bieżącego roku, więc przed świętami powinien być już znacznie tańszy niż obecnie. Dodatkowym atutem Until Dawn, jest to, że produkcja została stworzona z myślą o konsoli PlayStation 4.

Producent: Supermassive Games

Gatunek: przygodowa gra akcji, horror

Data premiery: 26 sierpnia 2015

Recenzja na Ekspert Ceneo: NIE

4. Uncharted: Kolekcja Nathana Drake'a

Sony wydało w tym miesiącu prawdziwy rarytas. Wszystkie odsłony serii Uncharted z poprzedniej generacji konsol zostały spakowane do jednego pudełka, co jest nie lada gratką dla osób nie mających wcześniej styczności z twórczością Naughty Dog. Odświeżenia dokonało studio Bluepoint Games, które zadbało o to, aby gry były jak najbardziej dostosowane do nowego urządzenia.

Zmiany w niewielkim stopniu dotknęły rozgrywkę (m.in. usprawniono celowanie). Skupiono się natomiast na warstwie wizualnej. Wszystkie części mogą pochwalić się poprawionymi teksturami, zmodyfikowanym systemem oświetlenia i wyższą rozdzielczością. Żeby tego było mało, Uncharted: Kolekcja Nathana Drake'a wyświetlana jest w 60 klatkach na sekundę.

Producent: Bluepoint Games

Gatunek: przygodowa gra akcji, strzelanka

Data premiery: 7 października 2015

Recenzja na Ekspert Ceneo: NIE

5. Tearaway Unfolded

Produkcja Media Molecule jest jedną z bardziej interesujących gier, jakie trafiły w tym roku na PlayStation 4. W Tearaway Unfolded wcielamy się w papierowego ludzika, przed którym stoi zadanie polegające na dotarciu do dziury w niebie. W tym celu przemierza najróżniejsze krainy i walczy ze złośliwymi Pudłakami. Początkowo tytuł sprawia wrażenie stworzonego wyłącznie z myślą o dzieciach. Po pewnym czasie poziom trudności znacząco wzrasta, a interesująca fabuła poruszy niejednego dorosłego.

Twórcy serii LittleBigPlanet udowodnili, że cały czas potrafią robić magiczne gry, z których radość będzie czerpać cała rodzina. Szalone pomysły studia idealnie przekładają się na język gier. Tearaway Undolded wydana została wyłącznie na PlayStation 4.

Producent: Media Molecule

Gatunek: platformówka 3D

Data premiery: 9 września 2015

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

6. Call of Duty: Black Ops III

Trzecia odsłona Black Ops zapowiada się nad wyraz dobrze, zarówno pod względem oprawy wizualnej, jak i rozgrywki. Co prawda, nie ma co liczyć na powiew świeżości, jednak studio Treyarch wielokrotnie udowodniło, że potrafi tworzyć wybitne gry akcji.

Produkcja standardowo przygotowana jest z myślą o trybie fabularnym oraz potyczkach wieloosobowych. Deweloper zapewnia, że historia przedstawiona w grze przedstawi niszczejący świat, pełen problemów politycznych oraz ludzi, nie radzących sobie z kończącymi się surowcami. Tryb multiplayer nie zaprezentuje wielu nowych rozwiązań, co w tym przypadku wcale nie jest wadą. Wiadomo natomiast, że powrócą klasyczne mapy, które można było odwiedzać, m.in. w World at War.

Producent: Treyarch

Gatunek: strzelanka

Data premiery: 6 listopada 2015

Recenzja na Ekspert Ceneo: NIE (Gra przed premierą)

7. Bloodborne: The Old Hunters Edition

Pierwsze rozszerzenie do Bloodborne'a dostępne będzie w cyfrowej dystrybucji lub w pakiecie z podstawową wersją gry. To idealna okazja dla osób, które nie miały jeszcze styczności z produkcją From Software. Dodatek rozszerza świat o nowe terytoria, rodzaje broni i stroje dla głównego bohatera. Wątek fabularny skupi się na tajemniczych łowcach, strzegących w przeszłości sekretów Byrgenwerth.

Deweloper nie zdradza za dużo informacji na temat DLC, ale w przypadku tej firmy, można być spokojnym o efekt końcowy. Jeśli ktoś jest fanem serii Dark Souls, koniecznie musi sięgnąć po Bloodborne'a. Gra dostępna wyłącznie na PlayStation 4.

Producent: From Software

Gatunek: action RPG

Data premiery: 24 listopada 2015

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

8. Just Cause 3

Pierwsza odsłona serii była jedynie rozgrzewką przed tym, co otrzymaliśmy w "dwójce". Z zapowiedzi wynika, że Just Cause III będzie jeszcze bardziej pokręcony i przesadzony (w pozytywnym znaczeniu tego słowa). Ponownie wejdziemy w skórę Rico Rodrigueza, byłego agenta CIA. Tym razem miejscem działań będzie republika Medici, gdzie będziemy musieli przyczynić się do obalenie dyktatora męczącego poddanych.

Do naszej dyspozycji oddany zostanie ogromny teren, liczący ponad czterysta mil kwadratowych. W produkcji nie zabraknie rozbudowanego wyposażenia oraz licznych gadżetów, ułatwiających nam tworzenie coraz to bardziej wymyślnych akcji.

Producent: Avalanche Studios

Gatunek: strzelanka

Data premiery: 4 grudnia 2015

Recenzja na Ekspert Ceneo: NIE (Gra przed premierą)

9. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Konami podczas prac nad piątą odsłoną serii postawiło przede wszystkim na rozgrywkę, odsuwając w cień główny wątek fabularny. Brak długich przerywników filmowych może być dla miłośników serii bolesny, jednak gra nadrabia licznymi misjami dodatkowymi, otwartym światem i bardzo ładną grafiką. Jest to jednocześnie ostatnia część przy której pracował Hideo Kojima.

Po wydarzeniach w Ground Zeroes, Big Boss zapadł w kilkuletnią śpiączkę. Po przebudzeniu okazuje się, że stracił rękę, a z głowy wystaje mu dziwny obiekt przypominający róg. Produkcja jest zwieńczeniem wieloletniej serii zapoczątkowanej w 1987 roku. Jej twórcy starali się zamknąć wszystkie wątki, tak aby historia Snake'ów była kompletna.

Producent: Konami

Gatunek: akcja, skradanka

Data premiery: 1 września 2015

Recenzja na Ekspert Ceneo: NIE

10. The Order 1886

Produkcja Ready At Dawn wywołała w okresie premiery mnóstwo kontrowersji. Wielu graczy zarzucało deweloperowi, że za mało jest w niej fragmentów, gdzie sięgamy za broń, a zbyt często oglądamy interaktywne przerywniki filmowe. Nie zmienia to faktu, że The Order 1886 to wyjątkowo solidny tytuł, będący exclusivem PlayStaton 4.

Na plus zasługuje fenomenalna oprawa wizualna, zachwycająca przywiązaniem do detali i pieczołowitością w przygotowaniu świata gry oraz postaci w nim występujących. Fabuła także stoi na wysokim pozomie, historia Zakonu Rycerzy Okrągłego Stołu świetnie została wkomponowana w alternatywne czasy wiktoriańskiej Anglii. Całość utrzymano w steampunkowej konwencji, co dodatkowo podkreśla klimat.

Producent: Ready At Dawn

Gatunek: akcja, strzelanka

Data premiery: 20 lutego 2015

Recenzja na Ekspert Ceneo: NIE

Autor: Łukasz Morawski