Data modyfikacji:

Przystawka Smart TV - ranking. Jaka przystawka Smart TV będzie najlepsza?

Posiadacie stary telewizor, który nie ma dostępu do internetu, przez co nie możecie korzystać z serwisów streamingowych oraz YouTube’a? Jest sposób, żeby to zmienić bez konieczności ponoszenia dużych kosztów, w tym kupowania nowego odbiornika. Z tego tekstu dowiecie się, czym są przystawki Smart TV, jakie są ich zalety oraz które modele warto kupić.

przystawka tv
Przystawka Smart TV, czyli jak zamienić starszy telewizor w nowoczesny sprzęt Współczesne telewizory to prawdziwe centra rozrywki, na których możemy oglądać filmy i seriale przez internet, korzystać z przeglądarki, a nawet grać w proste gry mobilne. Oczywiście wiąże się to z dedykowanym oprogramowaniem lub systemem operacyjnym opartym na Androidzie. Do działania Smart TV konieczne jest także połączenie z internetem.

Starsze telewizory nie posiadały własnego software’u, dając użytkownikom jedynie dostęp do podstawowego menu. Jeśli posiadacie odbiornik z portem HDMI, to w łatwy sposób możecie zamienić go w Smart TV. Wystarczy kupić specjalne urządzenie (tzw. dongle), które znacząco zwiększy możliwości waszego starego telewizora.

Dlaczego warto kupić przystawkę Smart TV?

Jednym z największych plusów przystawki Smart TV jest dostęp starszych telewizorów do internetu. Poszczególne urządzenia posiadają licencje od różnych firm, dzięki czemu będziecie mogli oglądać na telewizorze materiały na YouTubie lub korzystać z serwisów streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO.

Oprócz tego niektóre przystawki wspierają również funkcję Chromecast (lub podobną, np. Miracast), umożliwiającą przesłanie obrazu z telefonu na telewizor. Jest to niezwykle przydatne, kiedy np. chcemy obejrzeć na dużym ekranie zdjęcia zrobione smartfonem. W taki sposób można też na telewizorze dokończyć oglądanie filmu, który uruchomiło się wcześniej na telefonie.

Najlepsze przystawki Smart TV - ranking

Tego typu urządzenia cieszą się sporą popularnością, ponieważ kosztują niewiele, a ich możliwości są naprawdę spore. Poniżej przedstawię najlepsze dongle, które sprawią, że wasze stare telewizory nabiorą nowego życia.
  1. Xiaomi Mi Stick TV
  2. Google Chromecast 4.0
  3. Xiaomi Mi Box S
  4. Amazon Fire TV Stick 4K
  5. Apple TV 4K 64GB
  6. Savio Smart TV Box Gold

Xiaomi Mi Stick TV

Technologia chińskiej firmy Xiaomi słynie ze stosunkowo niskich cen i wysokiej jakości. Nie inaczej jest w przypadku dongle’a Mi Stick TV, będącym doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na funkcjach Smart TV. Urządzenie jest niezwykle malutkie i banalnie proste w montażu – wystarczy podłączyć sprzęt poprzez porty HDMI i USB (zasilanie), a następnie nawiązać połączenie z siecią Wi-Fi i przeprowadzić wstępną konfigurację.

Do zestawu dołączany jest nowoczesny pilot o niewielkich rozmiarach, który oprócz potrzebnych przycisków multimedialnych, posiada także dedykowane klawisze dla Netfliksa i Amazon Prime. Xiaomi Mi Stick TV wspiera również funkcję Asystenta Google, dzięki czemu można nim sterować również za pomocą komend głosowych. Urządzenie posiada pamięć o pojemności 8 GB.

Google Chromecast 4.0

Popularność dongli zaczęła się właściwie od Google’a, dlatego obecność ich najnowszego urządzenia w tym zestawieniu nie powinna być zaskoczeniem. Chromecast 4.0 to sprzęt z wyższej półki, który umożliwia oglądanie materiałów w 4K i 60 klatkach na sekundę, a do tego obsługuje HDR. Oczywiście wszystkie te atrakcje zależą od telewizora, jaki posiadacie.

Ogromną zaletą Chromecast 4.0 jest konstrukcja – przystawka Smart TV zakończona jest elastycznym kablem HDMI, dzięki czemu dongle może wisieć za telewizorem. Jest to niezwykle ważne dla osób, mających powieszony telewizor na ścianie, a jedyne gniazda HDMI znajdują się w tylnej części obudowy.

Xiaomi Mi Box S

Wcześniej opisywane urządzenie Xiaomi Mi Stick TV skierowane jest wyłącznie w stronę użytkowników, którym nie przeszkadza maksymalna rozdzielczość Full HD. Jeśli więc zależy wam na obrazie w 4K i 60 klatkach na sekundę, to powinniście wybrać Mi Box S.

Reszta parametrów prezentuje się podobnie, włącznie z zainstalowanym oprogramowaniem. Różnicę można jednak zauważyć w konstrukcji sprzętu – Mi Stick TV jest typowym donglem, natomiast obudowa Mi Box S przypomina bardziej niewielki dekoder.

Amazon Fire TV Stick 4K

Ciekawą alternatywą dla dongle’a firmy Xiaomi jest urządzenie przygotowane przez Amazona. Ich Fire TV Stick kosztuje niewiele więcej niż Mi Stick TV, a jest w stanie wyświetlać obrazy w rozdzielczości 4K. Posiada również wbudowanego asystenta głosowego Alexa i oferuje wsparcie dla całej gamy usług streamingowych od HBO GO, poprzez Disney +, a na YouTubie i Spotyify kończąc.

Apple TV 4K 64GB

Większość dongli i podobnych im sprzętów wspieranych jest przez system operacyjny Android. Jeśli natomiast posiadacie już inne urządzenia firmy Apple (np. iPhone’a), to zdecydowanie dobrym wyborem będzie kupno przystawki Smart TV obsługującej oprogramowanie iOS.

Największą zaletą Apple TV, oprócz rozdzielczości 4K, jest bardzo duży dysk o pojemności 64 GB. Dzięki temu możecie bez problemu pobierać różne aplikacje z App Store, a także przechowywać prywatne materiały, bez obaw, że zabraknie wam miejsca.

Savio Smart TV Box Gold

Wszystkie wcześniej opisane urządzenia korzystają z komunikacji bezprzewodowej, dlatego do ich poprawnego funkcjonowania potrzebne jest stabilne łącze Wi-Fi. Firma Savio postanowiła umieścić na swojej przystawce gniazdo Ethernet, dzięki czemu internet możecie podłączyć drogą kablową. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które mają małą przepustowość sieci, bądź telewizor umieszczony jest w takim miejscu, gdzie nie dociera sygnał Wi-Fi z routera.