Data publikacji:

Najlepsza mysz pionowa bezprzewodowa - ranking

Praca przy komputerze często zajmuje długie godziny w ciągu dnia, dlatego wybierając dla siebie sprzęt komputerowy, każdy zwraca uwagę na parametry, cechy oraz wydajność. Lista wszystkich niezbędnych dodatków, które ułatwiają pracę z komputerem, jest długa, ale jedną z kluczowych pozycji zajmuje na niej mysz. Myszka komputerowa to małe urządzenie, z którego przeciętny użytkownik każdego dnia korzysta częściej niż z klawiatury. Podczas pracy przy komputerze jedna dłoń spoczywa niemal bez przerwy na myszce, dlatego ten element wyposażenia powinien być wyjątkowo wygodny. Źle dopasowane myszki, o nieergonomicznej budowie, mogą szybko wywołać dyskomfort, szczególnie w okolicy nadgarstka. Aby zapobiec przykrym sytuacjom, warto zdecydować się na wyjątkowo wygodną myszkę pionową. Korzystanie z takiego rozwiązania pozwala unikać bólu nadgarstka, ponieważ w czasie pracy dłoń na myszce spoczywa w naturalnej dla siebie pozycji.
mysz pionowa bezprzewodowa ranking

Mysz pionowa – jak działa?

Chociaż jeszcze niewiele osób poznało zalety tej myszki i dla wielu jest ona nowością, to myszki wertykalne pojawiły się na rynku już jakiś czas temu. Wciąż najpopularniejsze są poziome myszki, jednak producenci pionowych wersji dostrzegają coraz większe zainteresowanie swoim produktem wśród użytkowników.
Myszki pionowe dużą popularnością cieszą się na Zachodzie, gdzie znaleźć je można nie tylko w prywatnych domach, ale także stanowią podstawowy element wyposażenia w wielu dużych firmach. Myszka pionowa to innowacyjny projekt, który skutecznie niweluje ryzyko bólu nadgarstka. Taka myszka kształtem zbliżona jest do tradycyjnych joysticków do gier.
Trzymanie myszki jest wygodne, ponieważ dłoń i nadgarstek układają się w naturalnej pozycji, dzięki czemu użytkownik nie jest narażony na ból i inne przykre dolegliwości. Sterowanie taką myszką niczym się nie różni od tego w tradycyjnej wersji – przyciski umieszczone są na bokach urządzenia, a poprawne chwycenie myszki umieszcza ją między palcem wskazującym a kciukiem.

Czy korzystanie z takich myszek jest zdrowe?

Korzystanie z klasycznej myszki, nawet tej o zaawansowanej budowie, nie jest tak wygodne jak w przypadku myszki pionowej. Trzymając tradycyjną myszkę, zarówno dłoń, jak i ramię są skręcone w nienaturalny sposób. To doprowadza do powstawania mikro skrętów stawów, co powoduje dyskomfort. Utrzymywanie nadgarstka przez dłuższy czas w nienaturalnej dla niego pozycji doprowadza do zwiększenia napięcia mięśniowego.
Myszki pionowe, oprócz ergonomicznego i wygodnego kształtu, posiadają także inne, ważne cechy. Takie urządzenia zazwyczaj mają dobre parametry, czyli czułość i szybkość. Myszki wertykalne to nowoczesne urządzenia, które zadziwiają swoim wyglądem, jakością i bardzo komfortowym użytkowaniem. Niektórzy użytkownicy są zdania, że w najbliższych czasach można spodziewać się dużego wzrostu popularności takich gadżetów, dlatego myszki klasyczne będą miały dużą konkurencję na rynku.

Myszka wertykalna – dla kogo?

Myszka pionowa to rewolucyjne rozwiązanie pod wieloma względami. Nie tylko zachwyca swoim nowoczesnym, designerskim wyglądem, ale także jest wyjątkowo wygodna, szczególnie dla osób, które zmagają się z różnymi schorzeniami nadgarstka. Wertykalna myszka polecana jest przede wszystkim tym osobom, które obciążone są problemami zdrowotnymi dłoni, nadgarstka, ramienia lub całej ręki. Wykorzystanie takiego urządzenia może się okazać zbawienne dla tych użytkowników, którzy cierpią na RSI, czyli uraz wywołany przez regularny wysiłek, lub na zespół cieśni nadgarstka.
Schorzenia nadgarstka nie muszą być wskazaniem do korzystania z takiego urządzenia. Myszki wertykalne są także polecane osobom, które regularnie i przez długi czas korzystają z komputera. Niewątpliwie, pionowa myszka to dobry wybór dla każdego, kto odczuwa dyskomfort podczas użytkowania tradycyjnej myszki, bez względu na posiadane schorzenia nadgarstka lub ich brak.

Mysz pionowa dla graczy – czy to dobre rozwiązanie?

Chociaż myszka pionowa to wyjątkowo wygodny gadżet, który przynosi dużą ulgę i świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach, to nie jest ona polecana profesjonalnym graczom. Układ dłoni na kontrolerze uniemożliwia wykonywanie błyskawicznie szybkich, krótkich ruchów. Gracze często muszą reagować szybko, wykonując precyzyjny ruch, a w przypadku myszki pionowej, która angażuje do pracy całą dłoń, jest to trudne do wykonania. Dla graczy wciąż najlepszym wyborem są myszki tradycyjne, którymi można swobodnie manewrować po blacie, wykonując precyzyjne ruchy.

Rodzaje ergonomicznych myszek

Myszka ergonomiczna ma wiele zalet, dzięki czemu stale zyskuje nowych fanów. Decydując się na taką myszkę, można wybrać spośród wielu dostępnych modeli:
  • myszka pionowa (wertykalna) – ma pionową budowę, dzięki czemu dłoń użytkownika znajduje się w wygodnej pozycji, która przypomina tę przyjmowaną podczas uścisku. Ten chwyt niweluje ryzyko nadmiernego wygięcia nadgarstka, co zmniejsza ryzyko bólu,
  • myszka-długopis – ten rodzaj urządzenia sprawia, że poruszanie myszką przypomina ruch ręki jak podczas pisania długopisem. Nadgarstek wówczas znajduje się w naturalnej i wygodnej pozycji, dlatego korzystanie z myszki w kształcie długopisu jest komfortowe i bezpieczne,
  • myszka-piórko – tę myszkę chwyta się w podobny sposób jak myszkę w kształcie długopisu. Podczas użytkowania tego urządzenia, palce są wygięte pod kątem w wygodny dla nich sposób,
  • roller bar – to myszka o nieco innej budowie, ponieważ składa się na nią podkładka z przyciskami i rolką. Tego typu myszkę umieszcza się zazwyczaj pod klawiaturą, dzięki czemu podczas korzystania z niej nie trzeba nigdzie sięgać ręką. Takie rozwiązanie sprawia, że mięśnie są niemal całkowicie odciążone, dzięki czemu praca przed komputerem staje się wygodniejsza.

Jaka mysz pionowa? Najważniejsze cechy dobrych modeli

Myszka wertykalna posiada wiele zalet, co wyróżnia ją na tle komputerowych gadżetów i akcesoriów. Decydując się na taki rodzaj kontrolera, warto zwrócić uwagę na jego parametry określające jakość i funkcjonalność. Najważniejsze cechy myszki wertykalnej to:
  • sensor – podstawowa klasyfikacja myszek dzieli je na laserowe i optyczne, a każdy rodzaj różni się mechanizmem działania. Obecnie coraz więcej nowych myszek to myszki w wersji optycznej, dlatego większość myszek wertykalnych działa właśnie dzięki takiemu mechanizmowi. Myszki optyczne działają lepiej i są bardziej precyzyjne niż wersje z sensorem laserowym,
  • regulacja czułości – wysoka rozdzielczość DPI określa stopień precyzji, dlatego osoby, którym zależy na dokładności i precyzji ruchów, powinny wybrać myszki pionowe o jak najwyższym parametrze DPI. Dobrym rozwiązaniem są myszki posiadające możliwość samodzielnej regulacji DPI, co pozwoli dopasować czułość do osobistych potrzeb użytkownika,
  • rozmiar – wśród myszek pionowych znaleźć można egzemplarze w różnych rozmiarach, które dzielą się na małe, średnie i duże. Wybór rozmiaru powinien być zależny tylko od preferencji użytkownika,
  • łączność – tak jak w przypadku myszek tradycyjnych, tak i w kategorii myszek pionowych, można wybrać modele przewodowe lub bezprzewodowe. Wybór jednego z tych sposób komunikacji z komputerem to indywidualna sprawa każdego użytkownika, ponieważ obecność przewodu lub jego brak nie wpływa na działanie myszki, ale na wygodę korzystania.

Myszka wertykalna – ranking

Myszki wertykalne cieszą się coraz większą popularnością, dlatego można wśród nich wyróżnić modele najchętniej wybierane:
Zdjęcie: Unsplash
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!