Data publikacji:

Kingdom Come: Deliverance II – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Czekaliście z wypiekami na twarzy na nowe przygody Henryka ze Skalicy? W takim razie koniecznie sprawdźcie, co druga odsłona ma do zaoferowania, a także jakie są jej wymagania sprzętowe oraz ile kosztuje wydanie pudełkowe. Dowiecie się również, czy warto zagrać w Kingdom Come: Deliverance II.
kingdom come deliverance ii

Premiera Kingdom Come: Deliverance II. Na czym zagramy?

Produkcja trafiła do sprzedaży 4 lutego 2025 roku na wszystkich planowanych platformach. W Kingdom Come: Deliverance II zagramy zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach nowej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

O co chodzi w Kingdom Come: Deliverance II?

Fabuła Kingdom Come: Deliverance II bezpośrednio kontynuuje wątki z poprzedniej odsłony. Niemniej produkcja została zrealizowana w taki sposób, aby osoby, które nie miały do czynienia z „jedynką”, bez problemu połapały się, o co tu chodzi. W prologu jesteśmy świadkami kilku flashbacków streszczających najważniejsze wydarzenia i przedstawiających losy Henryka ze Skalicy. W kontynuacji przejmujemy kontrolę nad tym samym bohaterem, którego rodzina została zamordowana przez najemników króla Zygmunta prowadzonych do najazdu przez Markvarta von Aulitza.
[spoiler] W pierwszej odsłonie protagoniście nie udaje się zrealizować wszystkich założonych celów, dlatego w „dwójce” ponownie musimy zrobić wszystko, aby dokonać zemsty oraz odnaleźć miecz należący do ojczyma głównego bohatera. [koniec spoileru] Historia KCD II zaczyna się w momencie, gdy Henryk razem z Janem Ptaszkiem i kilkoma kompanami wyruszają do zamku Troski, aby prosić lokalną szlachtę o wsparcie w wojnie z królem. Niestety drużyna zostaje rozbita w wyniku ataku, przez co plan musi ulec zmianie. Ale to już musicie odkryć samodzielnie.
Najważniejsze jest to, że historia po raz kolejny została poprowadzona w fenomenalny sposób i tak naprawdę tylko od nas zależy, w jakim kierunku potoczą się niektóre wątki. Produkcja studia Warhorse bardzo dużo zyskuje za sprawą świetnie napisanych dialogów, których słucha się z nieukrywaną przyjemnością.

Na czym polega rozgrywka w Kingdom Come: Deliverance II?

Jeżeli chodzi o główne założenia rozgrywki, to kontynuacja niewiele różni się względem poprzedniczki. Twórcy skupili się na tym, aby rozwinąć pomysły z „jedynki” oraz naprawić jej błędy, a nie całkowicie zmieniać zasady zabawy. Oznacza to, że ponownie mamy do czynienia z bardzo rozbudowanym erpegiem, czerpiącym garściami z gier survivalowych.
Po zaliczeniu prologu zostajemy rzuceni na jedną z dwóch map (druga odblokowuje się na pewnym etapie fabuły) i tak naprawdę tylko od nas zależy, co zrobimy w pierwszej kolejności. A zdecydowanie jest tutaj, co robić – możemy zdobyć umiejętności złodzieja i okradać domy lokalnych mieszkańców, możemy nauczyć się szermierki w osadzie Romów, możemy prowadzić śledztwo zaginionej Pauliny albo nauczyć się podstaw kowalstwa.
Gdzie nie pójdziemy, tam czekają na nas zupełnie nowe przygody – a co najważniejsze, większość interakcji z otoczeniem faktycznie jest interaktywna. Jeżeli wykuwamy miecz, to robimy to osobiście, korzystając z odpowiednich narzędzi. Tak samo wygląda to w przypadku przygotowywania potraw i wywarów czy rozwijania swoich umiejętności poprzez czytanie. System walki również bazuje na podobnych założeniach, co wcześniej, choć został delikatnie zmodyfikowany, aby był łatwiejszy w obsłudze. Nadal jednak podczas konfrontacji na ekranie wyświetla się rozeta, która wskazuje, w jakim kierunku zamachniemy się bronią białą. Starcia są wymagające, dlatego trzeba się do nich odpowiednio przygotować – pokonanie rycerza okutego w zbroję na początku jest właściwie niemożliwe, bo nasze ataki mieczem nie zrobią na nim żadnego wrażenia.
Niezwykle istotne w Kingdom Come: Deliverance II jest prowadzenie rozmów z bohaterami niezależnymi. W ich trakcie możemy wybierać rozmaite ścieżki dialogowe, których powodzenie zależy od tego, w jakim kierunku rozwijamy Henryka. Jeżeli ma wysoki wskaźnik Retoryki, to będzie w stanie przekonać swoich rozmówców do wielu rzeczy. Jeśli natomiast stawiamy na siłowe rozwiązania, to spokojnie możemy zastraszyć swoją ofiarę. Ponadto ludzie żywo reagują na nasze poczynania oraz stan bohatera – kiedy śmierdzimy, to nas wyzywają, a kiedy jesteśmy upaprani w krwi, to odsuwają się z niesmakiem. Widać to zwłaszcza w Kuttenbergu, czyli ogromnym średniowiecznym mieście, które przyjdzie nam zwiedzać w kontynuacji.

Czy w Kingdom Come: Deliverance II dostępna jest polska wersja językowa?

Tak, produkcja oferuje polską wersję językową. Aczkolwiek twórcy ograniczyli się wyłącznie do przygotowania rodzimych napisów.

Ile kosztuje Kingdom Come: Deliverance II?

Dzieło Warhorse Studios doczekało się pudełkowego wydania nawet na pecetach, co współcześnie nie jest takie oczywiste. Cena Kingdom Come: Deliverance II na ten moment wynosi około 259 złotych, choć oczywiście zależy to od oferty sklepu internetowego.

Ile godzin zajmuje ukończenie Kingdom Come: Deliverance II?

Jeżeli skupicie się na głównym wątku fabularnym z okazjonalnym zaliczeniem misji pobocznych, to do finału opowieści dotrzecie po jakichś czterdziestu godzinach. Jeśli natomiast chcecie odkryć jak najwięcej sekretów tej gry, to śmiało możecie założyć, że przed ekranem spędzicie dużo ponad sto godzin.

Grafika i wymagania sprzętowe Kingdom Come: Deliverance II

Oprawa wizualna prezentuje się przepięknie – twarze postaci może są lekko przestarzałe, ale za to otoczenie to absolutna pierwsza liga. Kingdom Come: Deliverance II przez większość czasu utrzymuje stabilny klatkaż, choć w Kuttenbergu niekiedy pojawiają się drobne problemy z płynnością. Nie przeszkadza to jednak zbyt mocno w zabawie – najważniejsze, że kontynuacja nie jest tak najeżona błędami technicznymi jak pierwsza część. Bugi oczywiście się trafiają, ale to raczej drobnica, niż coś co mogłoby utrudnić rozgrywkę. Sprawdźcie, czy dzieło Czechów zadziała na waszym komputerze.
Minimalne:
  • Procesor: Intel Core i5-8400 / AMD Ryzen 5 2600
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580
  • Miejsca na dysku: 100 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:
  • Procesor: Intel Core i5-13600K / AMD Ryzen 5 7600X
  • Pamięć RAM: 24 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 3060 Ti / 12 GB Radeon RX 6700 XT
  • Miejsca na dysku: 100 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Ultra:
  • Procesor: Intel Core i7-13700K / AMD Ryzen 7 7800X3D
  • Pamięć RAM: 32 GB
  • Karta graficzna: 16 GB GeForce RTX 4080 / 20 GB Radeon RX 7900 XT
  • Miejsca na dysku: 100 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Plaion Polska. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Warhorse Studios
    Autor: Orkisz