Data modyfikacji:

Assassin's Creed: Mirage – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Co to byłby za rok bez nowej odsłony Assassin’s Creed? Tym razem jednak nie mamy do czynienia z kolejnym rozbudowanym RPG akcji pokroju Origins, Odyssey czy Valhalli. Ubisoft postanowił powrócić do korzeni serii, stawiając na nieco inny charakter rozgrywki. Sprawdźcie, co Assassin’s Creed: Mirage ma do zaoferowania, a także jaka jest cena gry i na jakim komputerze zagracie w nią w rozdzielczości 4K.
assassin's creed Mirage

Premiera Assassin’s Creed: Mirage. Ile kosztuje?

Jeżeli z niecierpliwością wyczekiwaliście premiery Assassin’s Creed: Mirage, to mam dla was dobrą wiadomość – produkcja trafiła do sprzedaży 5 października 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. W najnowsze dzieło Ubisoftu zagramy na komputerach osobistych, konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz PlayStation 4 i Xbox One. Co ciekawe, w marcu przyszłego roku zadebiutuje również wersja na urządzenia mobilne z systemem iOS. Tytuł będzie możliwy do ogrania na iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max.
Ubisoft w dalszym ciągu bardzo mocno wspiera fizyczną dystrybucję, dzięki czemu przygody Basima dostępne są w pudełkowym wydaniu – niestety wyłącznie na konsolach, pecetowcom pozostaje kupno wersji cyfrowej. Wydawca po raz kolejny przygotował kilka wydań, z czego dwa dostępne są na Ceneo.pl – standardowe oraz Deluxe. Cena Assassin’s Creed: Mirage została ustalona na 209 złotych, choć w niektórych sklepach znajdziecie tańsze oferty. Z kolei na bogatszą edycję trzeba zapłacić trochę więcej (249–279 złotych), ale w zamian otrzymacie dostęp do cyfrowego artbooka i ścieżki dźwiękowej oraz stroju dla bohatera inspirowanego marką Prince of Persia.

Czy w Assassin’s Creed: Mirage jest dostępna polska wersje językowa?

Gry z serii Assassin’s Creed cieszą się w naszym kraju dosyć dużą popularnością, dlatego Ubisoft doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że po raz kolejny musi zadbać o przygotowanie polskiej wersji językowej. Takowa na szczęście została udostępniona, choć twórcy ograniczyli się wyłącznie do rodzimych napisów, dubbing zostawiając w oryginalnym wydaniu.

O co chodzi w Assassin’s Creed: Mirage?

W Assassin’s Creed: Mirage producent postanowił zabrać nas ponownie do IX wieku, lecz tym razem zrezygnował z Wielkiej Brytanii występującej w Valhalli, tylko postawił na słoneczny Bagdad. Oba tytuły są jednak w pewnym stopniu ze sobą powiązane, ponieważ głównym bohaterem został Basim Ibn Ishaq, który odegrał dużą rolę w życiu Eivora. Najnowsza odsłona nie kontynuuje jego historii, tylko opowiada o pierwszych latach asasyńskiej działalności. Protagonistę poznajemy jako nastolatka żyjącego w miejscowości Anbar, gdzie razem ze swoją przyjaciółką musi uciekać się do kradzieży, aby nie umrzeć z głodu. Młodzieniec nawiązuje w tym celu kontakt z tajemniczym bractwem zlecającym mu proste zadania, za które zostaje nagrodzony drahimami.
Dla Basima jest to jednak zbyt mało, dlatego postanawia złamać ustalone zasady i planuje duży skok, mający pokazać pracodawcom, jaki drzemie w nim potencjał. Niestety nie wszystko idzie jak należy, co w efekcie doprowadza do śmierci jego bliskich. Chłopak ucieka z miasta i zostaje przygarnięty przez Zakon Asasynów, gdzie rozpoczyna kilkuletni trening. Gdy jest gotowy, zostaje wysłany do Bagdadu, gdzie czekają na niego prawdziwe wyzwania i niebezpieczeństwa. Jednocześnie Basin nękany jest w snach przez tajemniczego dżina, co ma wpływ na podejmowane przez niego decyzje.

Assassin’s Creed Mirage to gratka dla miłośników skradania

Ubisoft podczas kampanii promocyjnej wyraźnie sugerował, że ta odsłona Assassin’s Creed zostanie oparta na mechanikach zbliżonych do pierwszych części serii. Dlatego też twórcy ograniczyli do minimum elementy RPG znane chociażby z Valhalli, a także przygotowali o wiele mniejszy świat. Zamiast wielkich, otwartych lokacji do dyspozycji oddano duże miasto i okoliczne tereny, głównie składające się z obszarów pustynnych. Ta zmiana bardzo mocno wpłynęła na rozgrywkę, ponieważ produkcja sprawia wrażenie o wiele bardziej zwartej i łatwiej jest jej utrzymać użytkownika w ciągłej akcji.
Aczkolwiek zapomnijcie o widowiskowych i bardzo brutalnych starciach z oponentami. Te oczywiście w dalszym ciągu się pojawiają i nic nie stoi na przeszkodzie, aby doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji, lecz zazwyczaj jest to ostateczność. Gameplay w Assassin’s Creed: Mirage o wiele bardziej stawia na ciche działanie i przemieszczanie się wśród wrogów bez wszczynania alarmu (co nie jest trudne, bo wrogowie nie grzeszą inteligencją…).
Basim nie tylko jest wyposażony w ukryte ostrze, ale doskonale radzi sobie także z eliminacją oponentów przy użyciu niewielkiego sztyletu, który przydaje się ponadto do parowania ciosów oponentów. Oprócz tego protagonista może mieć przy sobie całkiem sporo różnych akcesoriów, które pomagają mu w bezszelestnym mordowaniu wrogów.
Na początku do dyspozycji oddano noże do rzucania, ale z biegiem gry odblokowujemy dostęp do dmuchawki z zatrutymi strzałkami czy bomb dymnych, które doskonale sprawdzają się do zaburzenia percepcji swoich ofiar. Główny bohater jest w stanie korzystać także ze specjalnego ataku umożliwiającego wstrzymanie czasu, a następnie błyskawiczne teleportowanie się do przeciwników w celu pozbawienia ich życia. Twórcy zaimplementowali również bardzo prosty system ulepszania postaci – nie ma tu jednak zbyt wielu umiejętności do odblokowania, więc każdy z graczy rozwinie Basima w tym samym kierunku.
Kampania fabularna w Assassin’s Creed: Mirage podzielona została na serię śledztw, w trakcie których musimy odkryć tożsamość naszych celów, zdobyć informacje na ich temat, a następnie ustalić sposób eliminacji. Pod tym względem mamy całkiem dużą swobodę działania, bo możemy np. dostać się za mury, wtapiając się w kupców, odnaleźć podziemne wejście kanałami czy odwrócić uwagę strażników poprzez wywołanie zamieszek. Produkcja daje naprawdę sporo możliwości i z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, które miały dość bezpośredniej walki i stęskniły się za bardziej taktycznym wykonywaniem misji.

Jakie są wymagania sprzętowe Assassin’s Creed: Mirage?

Dzięki temu, że najnowsza odsłona Assassin’s Creed w dalszym ciągu jest tytułem multiplatformowym, twórcom udało się utrzymać względnie niskie wymagania sprzętowe. Sprawdźcie, jakie musicie mieć podzespoły w swoim komputerze, aby uzyskać płynność rozgrywki na poziomie sześćdziesięciu klatek na sekundę.

Minimalne (30 FPS / 1080p):

  • Procesor: Intel Core i7-4790K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 570 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 40 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Rekomendowane (60 FPS / 1080p):

  • Procesor: Intel Core i7-8700K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / Radeon RX 5600 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 40 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Ultra (60 FPS / 4K):

  • Procesor: Intel Core i5-11600K 3.9 GHz / AMD Ryzen 5 5600X 3.7 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 10 GB GeForce RTX 3080 / 16 GB Radeon RX 6900 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 40 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Ubisoft Polska. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Ubisoft
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.