Data publikacji:

Tania myszka gamingowa – jaką tanią myszkę gamingową wybrać?

Każdy wprawiony gracz doskonale wie, że odpowiedni sprzęt, taki jak klawiatura czy myszka, ma podczas rozgrywek szalenie ważne znaczenie. Zastanawiasz się, jaka tania myszka gamingowa będzie jednocześnie dobra jakościowo? Zapraszamy do poniższego poradnika. Znajdziesz w nim ranking polecanych tanich myszek gamingowych oraz informacje o tym, czym się kierować podczas wyboru takiej myszki.
Computer keyboard monitor mouse headset speakers on table

Tania myszka gamingowa – na co zwrócić uwagę, kupując myszkę gamingową?

Zastanawiasz się, czy tania myszka gamingowa może być jednocześnie dobra jakościowo? Oczywiście, że tak! Grunt to wiedzieć, co w myszkach gamingowych jest najważniejsze i na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupów. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten poradnik. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać dobrą myszkę gamingową.
Warto też zaznaczyć, że tania myszka gamingowa to taka w cenie mniej więcej do 250 zł. W tej cenie najtańsze myszki gamingowe znajdziesz już po 50 zł. Rozpiętość jest więc duża, a więc będziesz mieć w czym wybierać.
 • Boki myszy
 • Dobra myszka gamingowa powinna mieć odpowiednio wyprofilowane boki. Dzięki dobremu profilowaniu chwyt myszy jest zazwyczaj stabilny i pewny, a to podstawa w każdej grze. Najlepiej więc przed grą przetestować mysz. Po prostu weź ją w dłoń i sprawdź, czy dany model będzie dla ciebie wygodny.
 • Zwróć uwagę na sensor myszy
 • Do wyboru masz myszy z dwoma rodzajami sensora – optycznym i laserowym. Jaka mysz sprawdzi się lepiej? Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, na co wpływa sensor myszy. Chodzi tutaj o rodzaj przesyłanego przez mysz światła. Każda mysz posiada diody, które znajdują się za układem soczewek. Te emitują światło. Ono z kolei odbija się od podłoża, wraca do mikrokamery, a procesor sygnałowy oblicza przesunięcia. Efekt? Obraz w postaci ruchów kursora. W myszy optycznej światło przesyłane jest przez diodę LED. Z kolei w myszy laserowej emitowana jest wiązka laserowa.
  Która mysz jest lepsza? Myszy laserowe mogą być bardziej precyzyjne i czujne. Niemniej jednak myszy laserowe powinny poruszać się po bardzo gładkich powierzchniach. W przeciwnym razie wszystkie chropowatości mogą wpływać na sposób poruszania się kursora i zwyczajnie ten może stracić swoją płynność. Myszek laserowych nie powinno się też w trakcie gry podnosić do góry, ponieważ mogą one stracić orientację i powrót kursora na odpowiednie tory nie zawsze będzie tak prosty.
  Na pytanie, którą mysz wybrać, optyczną czy laserową, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko więc zależy od twoich preferencji i potrzeb. W niższej półce cenowej zdecydowanie polecamy myszy optyczne. Nadal ich stosunek ceny do jakości będzie zadowalający. A nie ma nic gorszego niż kupowanie bardzo taniej myszy laserowej, która po prostu może często tracić swoją orientację.
 • Ilość DPI
 • Czym jest DPI? To nic innego jak parametr określający długość na ekranie, jaką może pokonać kursor myszy po przesunięciu o 1 cal. Im więcej DPI, tym krótszą drogę pokonuje mysz, aby kursor trafił z punktu A do B. Słowem, myszy z wysoką ilością DPI są szybsze i bardziej czułe. Ale z ilością DPI nie można też przesadzić. Myszki z DPI na poziomie kilkunastu tysięcy, np. 16 000, często wariują i są właśnie zbyt czułe. Dlatego dobra tania myszka gamingowa powinna mieć około 400–800 DPI. To w zupełności wystarczy na początek. A niektórzy wprawieni gracze nawet nie kupują myszy z DPI większym niż 800. Jest im to zwyczajnie niepotrzebne.
 • Mysz bezprzewodowa czy klasyczna?
 • Mysz bezprzewodowa jest wygodniejsza podczas gier. Z tym nie ma co dyskutować. Z kolei wiele osób uważa, że ze względu na łączność bezprzewodową takie myszy są wolniejsze i słabiej reagują. Tutaj pojawia się więc zagwozdka. Jeśli masz nieduży budżet, to na początek kup klasyczną mysz przewodową. W sprzętach z niższej półki cenowej myszy bezprzewodowe mogą mieć większe problemy z łącznością – ta zwyczajnie może się zrywać. W sprzętach droższych te różnice są mniej albo praktycznie wcale niezauważalne.
 • Przyciski do programowania
 • To podstawa w każdej myszy gamingowej. I właściwie coś, co odróżnia mysz gamingową od klasycznej. Ilość przycisków do programowania należy dobrać do typu rozgrywki, jaką prowadzisz. Do gier typu strzelanki, RPG i tytułów przygodowych spokojnie wystarczą dwa dodatkowe przyciski z boku myszy. Jeśli grasz w FPS, to warto jeden przycisk zarezerwować sobie do zmiany ilości DPI – pod warunkiem że wybierasz mysz o DPI większym niż 400. Grasz w MMO czy MOBA? Dla ciebie sprawdzą się nawet myszki z 12 przyciskami do programowania.
  Pamiętaj jednak, że im więcej dodatkowych przycisków, tym mysz jest droższa. Jeśli więc zależy ci na stosunkowo taniej myszy gamingowej, szukaj urządzeń z 2–3 przyciskami dodatkowymi.
 • Waga myszki
 • To wbrew pozorom niezwykle istotny parametr. Mysz zbyt lekka może podczas rozgrywek odrywać się od podłoża. Z kolei mysz za ciężka sprawi, że twoje dłonie i nadgarstki szybko się zmęczą. Jaki model więc wybrać? Najlepiej dobierz mysz do typu rozgrywek. W przypadku gier bardziej dynamicznych lepsza będzie mysz nieco lżejsza. Z kolei w grach, gdzie liczy się duża precyzja i większa kontrola, lepsze są cięższe myszy. Co ciekawe, producenci niektórych myszy dodają do nich odważniki, dzięki czemu można samodzielnie regulować wagę myszki i dobrać ją do swoich potrzeb.

  Tania myszka gamingowa – ranking polecanych myszek

  Szukasz taniej myszki gamingowej? Zerknij do poniższego rankingu, gdzie znajdziesz polecany sprzęt w atrakcyjnej cenie.
 • Logitech G305 LightSpeed – tania myszka gamingowa bezprzewodowa
 • Logitech G102 Lightsync
 • SPC Gear LIX
 • A4Tech Bloody Gaming A90 Blazing USB Metal XGlide Armor Boot (A4TMYS45083)
 • A4Tech Bloody V8M
 • SPC Gear LIX Plus
 • MSI Clutch GM20
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Klaudia Borycka