Data modyfikacji:

Tania klawiatura gamingowa: jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej klawiatury ma dla graczy ogromne znaczenie. Dobry sprzęt nie tylko możę pomagać osiągać lepsze wyniki w grach sieciowych, ale także sprawia, że korzystanie z komputera staje się o wiele przyjemniejsze. Profesjonalne urządzenia potrafią jednak kosztować nawet kilkaset złotych, ale na szczęście są też tańsze alternatywy. W tym tekście przedstawię wam kilka niedrogich klawiatur, jednocześnie wyjaśniając parę kwestii, jakie są z nimi związane.
Gaming rgb keyboard on dark background

Klawiatura mechaniczna czy membranowa – która jest tańsza?

Żeby zrozumieć, dlaczego są tak duże rozbieżności cenowe pomiędzy tymi rodzajami klawiatur, najpierw warto wyjaśnić, czym różnią się od siebie te urządzenia. Modele membranowe bazują na starej i prostej technologii, która od bardzo dawna wykorzystywana jest w przemyśle komputerowym. W przypadku tego typu sprzętów, w obudowie znajduje się kilka warstw specjalnej folii, reagującej na wciśnięcia klawiszy przez użytkownika.
W klawiaturach membranowych znajduje się jedna długa folia, dostosowana do układu przycisków. Minusem tego rozwiązania jest to, że w razie jej uszkodzenia, urządzenie praktycznie nadaje się do wyrzucenia i nie można go naprawić. Oczywiście siłą rzeczy przekłada się to na o wiele niższą cenę membranówek. Ze względu na swoją prostą budowę, nie można ich za bardzo konfigurować, a każdorazowego wciśnięcie klawiszy da zawsze taki sam efekt.
Nieco inaczej prezentuje się to w klawiaturach mechanicznych, bazujących na wielu oddzielnych przełącznikach, które skrywane są pod nakładkami. Wielu producentów ma w swojej ofercie mechaniki z różnymi rodzajami przełączników, z czego jedne dedykowane są graczom, zaś inne znajdują zastosowanie podczas pisania. Wynika to z tego, że takie klawisze różnią się momentem aktywacji, zakresem ruchu, mocą reakcji i innymi parametrami. Jest to więc rozwiązanie o wiele bardziej zaawansowane technologicznie, ale jednocześnie dające użytkownikom więcej możliwości.
Dlatego też klawiatury mechaniczne są znacznie droższe od membranowych. Co prawda można kupić mechanika w granicach 200 złotych, lecz będzie to bardzo podstawowa wersja z niskiej jakości przełącznikami. Sprzęty dla graczy zaczynają się dopiero powyżej 300-350 złotych, a ich cena może dochodzić nawet do tysiąca. Gamingowe membranówki można z kolei spokojnie znaleźć już od 120 złotych, ale wielu producentów oferuje też tańsze modele.

Tania klawiatura gamingowa – czy to w ogóle możliwe?

Oczywiście, że tak, ale musicie się liczyć z tym, że będzie to sprzęt z pewnymi ograniczeniami. Niektóre tańsze urządzenia nie posiadają np. podświetlenia RGB lub specjalnej podkładki pod nadgarstki. Bez takich dodatków oczywiście można sobie poradzić, jednakże już brak dedykowanego oprogramowania jest o wiele bardziej odczuwalny.
Dzięki software’owi w droższym modelach można m.in. ustawiać makra bądź zmieniać przeznaczenie poszczególnych klawiszy. Tanie klawiatury dla graczy bardzo rzadko oferują tego typu funkcje. Mimo wszystko zdecydowanie lepiej jest kupić niedrogi sprzęt stworzony z myślą o gamingu, niż męczyć palce przy klasycznych klawiaturach biurowych.

Czy jest dostępna tania klawiatura gamingowa bezprzewodowa?

Niestety, ale jeśli nie chcecie wydawać zbyt dużo pieniędzy na klawiaturę do grania, to musicie zapomnieć o bezprzewodowej komunikacji. Możliwość sparowania komputera bez konieczności podłączania kabli jest dosyć mocno kosztowna i bardzo podnosi cenę sprzętów gamingowych. Dzięki klawiaturom przewodowym zawsze będziecie mieć jednak pewność, że nie czekają was problemy z łącznością, co mogłoby uprzykrzyć wam życie w grach sieciowych.

Najlepsza klawiatura gamingowa w atrakcyjnej cenie

ASUS TUF Gaming K1

ASUS to ceniony producent sprzętów komputerowych, który nie tylko dba o wysoką jakość swoich urządzeń, ale także przykłada ogromną uwagę do ich wyglądu, a klawiatura K1 jest tego najlepszym dowodem. Producent zapewnia, że korzystanie z tego urządzenia jest ciche i komfortowe, co wynika m.in. z wyczuwalnego efektu tacticle bump z amortyzacją podczas wciskania klawiszy. Mamy tutaj przykład troszeczkę droższej klawiatury membranowej, ale w zamian otrzymujemy także wsparcie oprogramowania ASUS Armoury Crate, gdzie możemy ustalać strefy oświetlenia oraz przypisywać różne funkcje do konkretnych przycisków.

Fury Skyraider Gaming

Niezwykle tania klawiatura membranowa, która może się jednak pochwalić podświetleniem LED oraz aż szesnastoma klawiszami multimedialnymi. Ponadto urządzenie oferuje technologię anti-ghosting, gwarantując w ten sposób idealne odczytanie każdego wciśniętego przycisku. Ciekawie prezentuje się też obudowa, która została zaprojektowana w taki sposób, żeby można było umieścić na niej smartfona w pozycji pionowej.

Krux Solar

Kolejna niedroga klawiatura membranowa w tym zestawieniu, która powstała z myślą o graczach. W przeciwieństwie do innych tanich urządzeń, twórcy zdecydowali się na stosunkowo prostą (wręcz surową) konstrukcję, co z pewnością docenią miłośnicy minimalizmu. Urządzenie posiada funkcję 6-key rollover, umożliwiającą wciśnięcie nawet sześciu klawiszy jednocześnie. W niektórych produkcjach jest to niezwykle ważne do komfortowego grania.

SPC Gear GK630K

Jak pisałem wcześniej, klawiatury mechaniczne z założenia są stosunkowo drogie, jednakże czasami można natrafić na ciekawe modele w niższej cenie. Firma SPC Gear podeszła do tematu w interesujący sposób, ponieważ zrezygnowała z klawiatury numerycznej, która normalnie zwiększyłaby koszt urządzenia, a i tak zazwyczaj te dodatkowe klawisze nie są wykorzystywane w grach. Oczywiście musicie liczyć się też z innymi kompromisami – niebieskie przełączniki w modelu GK630K bywają naprawdę głośne, co może być dokuczliwe podczas nocnego grania.

Genesis Rhod 350

Jeżeli szukacie taniego sprzętu gamingowego, to istnieje prawdopodobieństwo, że znajdziecie coś dla siebie w ofercie firmy Genesis. Rhod 350 to bardzo fajna klawiatura membranowa, która cechuje się szybkim czasem reakcji (zaledwie 8 milisekund), dzięki czemu sprawdza się nawet podczas grania w dynamiczne gry online. Konstrukcja urządzenia została zaprojektowana w taki sposób, żeby jak najlepiej radzić sobie z płynami. Jeśli więc macie tendencję do zalewania swoich klawiatur kawą lub napojami, to jest spora szansa, że Rhod 350 poradzi sobie z tym problemem.

IBOX Aurora K-4

Gdybyście szukali stosunkowo cichej klawiatury mechanicznej dla graczy, to powinniście zainteresować się modelem Aurora K-4. Producent wykorzystał czerwone przełączniki, które cechują się niezbyt głośnym kliknięciem. Poza tym ich żywotność została obliczona na 50 milionów wciśnięć, co oznacza, że z urządzenia będziecie mogli spokojnie korzystać przez co najmniej kilka lat (jeśli nie dłużej). Ciekawym dodatkiem do sprzętu IBOX-a jest także wygodna podstawka pod nadgarstki, którą można podłączyć do klawiatury przy pomocy praktycznych magnesów.

Genesis Thor 210

Na koniec zostawiłem przykład taniej klawiatury hybrydowej, korzystającej z mechanizmu łączącego najważniejsze cechy przycisków mechanicznych i membranowych. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się stosunkowo wytrzymałymi klawiszami (wytrzymałość na ponad 20 milionów kliknięć) oraz bardzo cichą pracą urządzenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.