Data modyfikacji:

Star Wars: Republic Commando - remaster cenionej strzelanki ze świata Gwiezdnych Wojen

W 2005 roku do sprzedaży trafiła bardzo ciekawa strzelanka z uniwersum Gwiezdnych Wojen, która kładła duży nacisk na taktyczne podejście do walki. Od premiery oryginalnego Star Wars: Republic Commando minęło już sporo czasu, a branża gier uległa wielu zmianom. Czy po latach powrót do tego tytułu ma sens? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu, a także poznacie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki.

Czytaj również: Najważniejsze premiery gier 2021

star wars republic commando

Czy warto zagrać w Star Wars: Republic Commando? Recenzja gry

Studio Aspyr Media pracując nad odświeżoną wersją Star Wars: Republic Commando nie postawiło na jakąkolwiek rewolucję. Wręcz przeciwnie, nadal mamy do czynienia z tym samym tytułem co przed laty, tyle, że z rozdzielczością dostosowaną do współczesnych standardów. Jeśli więc liczyliście na jakieś większe modyfikacje oprawy wizualnej czy gameplayu, to niestety muszę was rozczarować. Z gry wycięto również moduł multiplayer.

Pomimo lepszej rozdzielczości, gra nie prezentuje się zbyt okazale, dlatego przed przystąpieniem do zabawy trzeba mieć w pamięci, że mamy do czynienia z produkcją retro. W związku z tym zdecydowanie bardziej polecam wybrać wersję na Nintendo Switch – grając w trybie przenośnym możemy bardziej przymknąć oko na przestarzałą grafikę, która na dużym ekranie traci sporo uroku. Na małym wyświetlaczu konsoli gra się naprawdę super.

Sama gra jest natomiast jak najbardziej warta uwagi. Jeżeli do tej pory nie mieliście styczności z tym tytułem, a jesteście fanami Gwiezdnych Wojen, to czym prędzej powinniście nadrobić zaległości. Star Wars: Republic Commando to kawał porządnego shootera, w którym dodatkowo musimy kontrolować poczynania swoich towarzyszy.

Mechaniki taktyczne nie są jakoś szczególnie rozbudowane, ale znacząco urozmaicają gameplay, który dzięki takiemu zabiegowi wyróżnia się na tle konkurencji. Z chęcią zagrałbym w jakiś współczesny tytuł ze świata Star Wars, który byłby utrzymany w podobnym tonie. A nuż, może sukces finansowy odświeżonej wersji Star Wars: Republic Commando sprawi, że twórcy zdecydują się na przygotowanie sequela? Byłoby ekstra!

Star Wars: Republic Commando - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Star Wars: Republic Commando?

Przed przystąpieniem do zabawy musicie zdecydować, jaki poziom trudności ma oferować produkcja - do wyboru macie Easy, Medium oraz Hard. Jeżeli jesteście początkującymi graczami, to zdecydowanie zalecam wybór tego pierwszego. Aczkolwiek musicie liczyć się z tym, że wtedy rozgrywka będzie dziecinnie prosta, przez co może nie dawać zbyt dużej frajdy. Na szczęście poziom trudności można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach gry.

Star Wars: Republic Commando to gra, która zadebiutowała ponad piętnaście lat temu, a wtedy trochę inaczej podchodziło się do ustawień klawiszy. Jeżeli gracie we współczesne strzelanki, to układ przycisków może być dla was mało intuicyjny. Nie przejmujcie się, w remasterze pojawiła się możliwość zmapowania przycisków w taki sposób, żeby jak najbardziej odpowiadały waszym potrzebom. Zmian dokonacie w zakładce „Controller Options”.

Główny bohater korzysta z hełmu bojowego, co ma przełożenie na wygląd interfejsu gry. Na początku wygląda to dosyć ciekawie, lecz z czasem elementy HUD-u zdają się zasłaniać zbyt dużą część ekranu, przez co rozgrywka może być frustrująca. Twórcy przewidzieli to, że graczom może nie podobać się taki pomysł i umożliwili wyłączenie hełmu. Wystarczy w ustawieniach wejść w zakładkę „HUD Options”, a następnie przy opcji „Helmet” kliknąć „OFF”.

Jeśli natomiast chodzi o rozgrywkę, to w trakcie walki musicie również pamiętać o wydawaniu poleceń swoim towarzyszom. Bardzo często na ekranie podświetlone zostaną kluczowe miejsca, w które możecie wysłać swoich towarzyszy. Wystarczy spojrzeć w to miejsce, a następnie wcisnąć odpowiedni przycisk (na PS4 jest to „krzyżyk”).

Warto w taki sposób rozstawiać kompanów na polu bitwy, żeby mieć większą przewagę w starciach z oponentami. Pamiętajcie też, że przytrzymując przycisk „krzyżyk” otworzy wam się kołowe menu, w którym możecie ustalić, jak mają zachowywać się wasi wojownicy.

Ile godzin zajmuje ukończenie Star Wars: Republic Commando?

Zremasterowane dzieło studia Aspyr Media pod względem długości nie wyróżnia się zbytnio od konkurencyjnych FPS-ów nastawionych na kampanię single player. Do finału opowieści powinniście dotrzeć w mniej więcej dziewięć godzin. Jeśli natomiast zdecydujecie się na łatwy poziom trudności, to ten czas znacząco ulegnie skróceniu.

Na czym zagrać w Star Wars: Republic Commando?

Pierwotnie Star Wars: Republic Commando dostępne było na komputerach osobistych oraz pierwszym Xboksie. Zespół Aspyr Media postanowił jednak przygotować zremasterowaną wersję wyłącznie z myślą o konsolach Nintendo Switch oraz PlayStation 4. Oczywiście grę uruchomią również posiadacze PS5 dzięki wstecznej kompatybilności.

Czy Star Wars: Republic Commando posiada polską wersję językową?

Niestety nie. Zarówno na PlayStation 4, jak i Nintendo Switch jesteśmy zmuszeni do grania w oryginalnej ścieżce dźwiękowej. Choć dialogów jest tutaj sporo, to jednak brak znajomości języka angielskiego nie powinien stanowić problemu w ukończeniu gry.

Premiera Star Wars: Republic Commando – kiedy?

Odświeżona wersja gry Star Wars: Republic Commando trafiła do sprzedaży tego samego dnia na obu platformach. W produkcję można grać już od 6 kwietnia 2021 roku.

Grę do testów dostarczyła firma Zebra Partners, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski