Data publikacji:

Samsung traci na smartfonach

Mimo to, firmie udaje się odzyskać pierwsze miejsce na podium.

W pierwszym kwartale bieżącego roku Samsung odnotował zysk rzędu 4,3 miliarda dolarów. Mimo że suma wydaje się astronomiczna, południowokoreański gigant nie ma powodów do radości, ponieważ w skali roku odnotował aż 39-procentową stratę. Analitycy przewidywali natomiast, że będzie ona o 9% niższa.

Samsung stracił przede wszystkim na sprzedaży telefonów komórkowych - udziały na rynku smartfonów zostały przejęte przez Apple i chińskie firmy produkujące tanie urządzenia. W ciągu ostatnich trzech miesięcy firma sprzedała 83.2 milionów smartfonów, co przekłada się na 24-procentowy udział na rynku. To o 7% mniej niż w zeszłym roku.

Mimo to, południowokoreański gigant odzyskał prowadzenie, które utracił na rzecz Apple. Amerykańska firma sprzedała 61.2 milionów smartfonów. Udział Apple na rynku telefonów komórkowych wzrósł w ciągu roku z 15.3 do 17.7%, zmalał jednak w porównaniu z czwartym kwartałem, kiedy wynosił 19.6%.

Samsung nadal musiał mierzyć się z wyzwaniami w Azji i na innych rynkach, mimo to globalna pozycja firmy ustabilizowała się na tyle, że udało jej się przegonić Apple i odzyskać pozycję największego sprzedawcy smartfonów - mówi Neil Mawston z firmy Strategy Analytics.

Apple zawdzięcza swój sukces w czwartym kwartale 2014 roku świetnym wynikom sprzedaży iPhone'a 6. Przytoczone powyżej liczby nie uwzględniają wyników sprzedaży modeli Galaxy S6 i S6 Edge, które debiutowały 10 kwietnia. Samsung chwali się jednak tym, że sprzedaż nowych smartfonów przekroczyła wszelkie oczekiwania. Analitycy sugerują, że w drugim kwartale 2015 roku jedną czwartą wszystkich sprzedanych przez firmę smartfonów będą stanowiły flagowe modele Galaxy S6 i S6 Edge.

Jeżeli chodzi o przyszłość, to rysuje się ona w czarnych barwach. Samsung szacuje, że zysk ze sprzedaży urządzeń przenośnych będzie oscylował w okolicy "niskiej dwucyfrowej liczby". Gwoli porównania, w 2012 i 2013 roku sięgał on prawie 20%. Niewykluczone, że silna konkurencja ze strony chińskich producentów i Apple zniweczy te plany.

ŹRÓDŁO

Autor: Dawid Sych