Data publikacji:

AMD Ryzen 7 2700X vs Ryzen 5 3600. Jakie są różnice? Który procesor jest lepszy do gier? 

Linia procesorów Ryzen cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród większości graczy, którzy wybierają je z uwagi na świetny stosunek ceny do jakości. Przekonajmy się, jak w bezpośrednim starciu wypadają procesory Ryzen 7 2700X i Ryzen 5 3600, reprezentujące dwie generacje CPU firmy AMD.

Polecamy: Najnowsze premiery gier komputerowych i na konsole

ryzen 7 2700x vs ryzen 5 3600

Procesory AMD Ryzen są od wielu lat cenione przez graczy, zarówno tych, którzy dysponują sporym zasobem gotówki i stawiają na najdroższe modele, jak i osoby, które muszą uważać na swój budżet. AMD oferuje bogatą ofertę modeli, które wchodzą w skład kilku następujących po sobie generacji sprzętu, które są w pełni kompatybilne dzięki używanemu złączu AM4 na płycie głównej. W zestawieniu porównujemy topowego Ryzena 7 2700X z nieco tańszym i nowszym Ryzenem 5 3600.

AMD Ryzen 7 2700X

AMD Ryzen 7 2700X to jeden z najszybszych modeli procesorów drugiej generacji Ryzenów. Model  trafił do sklepów pierwotnie w kwietniu 2018 roku. Literka X w jego nazwie wskazuje na to, że jest on specjalnym wariantem oryginalnego Ryzena 7 2700 i posiada odblokowany mnożnik pozwalający na podkręcanie układu. Mamy tu do czynienia z niezwykle szybką jednostką przeznaczoną dla entuzjastów overclockingu, a także różnej maści profesjonalistów. 

Procesor posiada w sumie osiem rdzeni, szesnaście wątków oraz 20 MB pamięci cache. Bazowa częstotliwość taktowania zegarów CPU liczy 3.7 GHz, wzrastająca w trybie Turbo do 4.3 GHz. Możliwość podkręcania oraz duże zapotrzebowanie na energię elektryczną (TDP 105 W) sprawiło, że zamiast standardowego wiatraka producent oferuje w zestawie chłodzenie Wraith Prism.

Jego radiator posiada masywny rdzeń, skutecznie odprowadzający ciepło z procesora, którego rozpraszaniem zajmuje się wentylator 92 mm. Wraith Prism może pochwalić się też efektownym podświetleniem LED RGB, które świetnie prezentuje się w przeszklonej obudowie.

Specyfikacja AMD Ryzen 7 2700X

  • Częstotliwość bazowa – 3,7 GHz 
  • Częstotliwość turbo – 4,3 GHz 
  • Liczba rdzeni – 8
  • Liczba wątków – 16
  • TDP – 105 W 

AMD Ryzen 5 3600

AMD Ryzen 5 3600 to procesor ze średniej półki, który jest częścią trzeciej generacji układów Ryzen. Zbudowane zostały one w oparciu o architekturę Zen 2 w procesie 7 nm, gwarantującym niższe zużycie prądu oraz wyższą wydajność w porównaniu do poprzedników.

Model pojawił się w sklepach we wrześniu 2019 roku. Procesor posiada w sumie sześć rdzeni oraz dwanaście wątków, a także 32 MB pamięci cache. Na uwagę zasługuje również jego względnie niskie zapotrzebowanie na energię (TDP 65 W). Układ świetnie sprawdzi się w obsłudze nawet najbardziej wymagających gier.

Specyfikacja AMD Ryzen 5 3600

  • Częstotliwość bazowa – 3,6 GHz 
  • Częstotliwość turbo – 4,2 GHz 
  • Liczba rdzeni – 6
  • Liczba wątków – 12
  • TDP – 65 W 

AMD Ryzen 7 2700X vs Ryzen 5 3600 – który CPU jest lepszy do gier?

Mimo przynależności do innej klasy wydajnościowej, oba procesory we wszystkich testach idą ze sobą łeb w łeb. Jeżeli chodzi o wydajność w grach, przeciętny użytkownik nie zauważy więc między nimi żadnej znaczącej różnicy. Czasami jedynie drobną przewagę w niektórych kategoriach zyskuje 3600-tka.

Wybierający pomiędzy tymi dwoma modelami gracze powinni postawić więc na Ryzena 5 3600, który jest nie tylko bardziej energooszczędny, ale korzysta też z nowszych rozwiązań technologicznych. Na starszy model zdecydują się zapewne jedynie fani podkręcania podzespołów komputera.

Autor: Michał Kułakowski