Data publikacji:

Najlepsze RPG na konsolach

Dawniej tego typu produkcje dostępne były przede wszystkim na komputerach, ale od wielu lat można grać w nie także na konsolach. W poniższym zestawieniu skupiłem się na ciekawych RPG-ach, w które zagramy na konsolach nowej generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Sprawdźcie moje propozycje.
wiedźmin 3

RPG na konsole – polecane tytuły

Cyberpunk 2077 (PS5, XSX)

Polska gra Cyberpunk 2077 przeszła bardzo długą drogę, zanim twórcom w pełni udało się ujarzmić swoje dzieło. We wrześniu 2023 roku produkcja otrzymała jednak bardzo dużą aktualizację 2.0, która nie tylko pozbyła się wielu błędów, ale również wprowadziła szereg poprawek w rozgrywce, w tym całkowite zmodyfikowanie systemu ulepszeń głównego bohatera.
Polecamy: Jakie gry na PS5?
Wraz z rozszerzeniem Widmo wolności dzieło studia CD Projekt RED to bez wątpienia jeden z lepszych RPG-ów, w jakie obecnie zagramy na konsolach nowej generacji. Jeżeli lubicie wielowątkowe historie, w których macie wpływ na przebieg fabuły, to koniecznie powinniście zagrać w ten tytuł. W dodatku gra oferuje bardzo dobrze zrealizowany gameplay, przepiękną oprawę wizualną oraz świetnie zaprojektowane miasto Night City.

Elden Ring (PS5, XSX)

Kiedy wydawało się, że japońskie studio FromSoftware opanowało już do perfekcji gry określane mianem soulsów i nie da się w tym temacie więcej zrobić, wtedy do sprzedaży trafił Elden Ring. Ogólne założenia tej produkcji były bardzo mocno zbliżone do tego, z czym mieliśmy wcześniej do czynienia w serii Dark Souls czy Bloodborne, jednakże developer całkowicie przemodelował konstrukcję świata gry.
W Elden Ring w końcu zdecydowano się na wprowadzenie ogromnej otwartej mapy, którą zwiedzamy w dowolny sposób. Utknęliście na fabularnym bossie i nie macie ochoty kontynuować zabawy? W tej grze nie ma takich dylematów, ponieważ w dowolnym momencie można zboczyć z głównej ścieżki, żeby przez dwadzieścia godzin odkrywać sekrety w innych miejscach krainy znanej jako Ziemia Pomiędzy. FromSoftware przy okazji dało jeszcze większą wolność pod względem rozwijania bohatera, więc tylko od graczy zależy, kim tak naprawdę będzie ich postać.

Starfield (XSX)

Zdecydowanie nie jestem wielkim fanem najnowszej produkcji Bethesdy, ponieważ uważam, że jest trochę zbyt przestarzała pod względem gameplayu oraz oprawy wizualnej – w końcu tytuł bazuje na tym samym silniku graficznym co kilkunastoletni Skyrim. Nawet pomimo tego, przy Starfieldzie spędziłem kilkadziesiąt godzin i właściwie nie żałuję czasu poświęconego na ten tytuł. Do gry zdecydowanie przekonała mnie swoboda w kreowaniu fabuły oraz ciekawie zrealizowane misje poboczne.
Kiedy ja trochę psioczę na Starfielda, gracze w ogólnym rozrachunku docenili dzieło Todda Howarda i raczej wypowiadają się o nim głównie w superlatywach. Dlatego jeśli jesteście posiadaczami Xbox Series X|S i szukacie rozbudowanego RPG-a na konsolę, to koniecznie sprawdźcie produkcję Bethesdy. Powstaje zbyt mało ciekawych gier traktujących o eksploracji kosmosu, dlatego głupio byłoby przegapić tytuł, w którym odkrywanie nowych planet stanowi sedno rozgrywki.

Dziedzictwo Hogwartu (PS5, XSX)

Miłośnicy książek J.K. Rowling i filmów z serii „Harry Potter” powoli zaczynali tracić nadzieję, czy kiedykolwiek otrzymają solidną grę wideo bazującą na tym niezwykle ciekawym uniwersum. Kiedy sprawa wydawała się już przegrana, w 2023 roku na półki sklepowe trafiła produkcja Dziedzictwo Hogwartu od studia Avalanche Software, która nie tylko rozpaliła serca miłośników cyklu, ale także przekonała do siebie osoby niemające wcześniej do czynienia z tą marką.
Dziedzictwo Hogwartu nie jest w bezpośredni sposób powiązane z przygodami Harry’ego Pottera, ponieważ akcja gry została osadzona w XIX wieku. Gracze przejmują kontrolę nad wykreowanym przez siebie uczniem tytułowej szkoły magii i czarodziejstwa, a następnie muszą brać udział w zróżnicowanych zajęciach oraz odkrywać tajemnice tego miejsca. Wokół Hogwartu zaczynają dziać się dziwne rzeczy i tylko od naszego protagonisty zależy, czy gobliny i czarnoksiężnicy przejmą kontrolę nad światem.

Final Fantasy VII Remake: Intergrade (PS5)

W zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć przynajmniej jednego przedstawiciela jRPG-ów, w tym jednej z popularniejszych marek wywodzących się z krajów azjatyckich. Mowa oczywiście o Final Fantasy i fantastycznie zrealizowanym remake’u kultowej siódmej odsłony, który w mojej opinii jest o wiele lepszą grą niż oryginał z 1997 roku. Producent nie tylko całkowicie od podstaw przygotował oprawę wizualną, ale także drastycznie zmienił zasady rozgrywki.
Square Enix praktycznie całkowicie wyrzuciło do kosza turowy system walki, zastępując go pojedynkami w czasie rzeczywistym, w których opcjonalnie można korzystać z aktywnej pauzy, aby wydawać polecenia bohaterom. W nowej odsłonie doczekaliśmy się także pełnego trójwymiaru oraz kamery umieszczonej za plecami protagonisty, dzięki czemu eksploracja świata stała się jeszcze bardziej ekscytująca. Producent pokusił się także o wprowadzenie ciekawych zmian w fabule, która z jednej strony wiernie odtwarzała wydarzenia z pierwowzoru, ale z drugiej wprowadzono kilka dodatkowych wątków, które dają nowe spojrzenie na całą historię.

Wiedźmin 3: Dziki Gon – Edycja Kompletna (PS5, XSX)

Choć w zestawieniu pojawił się już jeden tytuł od CD Projekt RED, to jednak stworzenie tekstu o najlepszych RPG na konsole bez uwzględnienia przygód Geralta z Rivii byłoby prawdziwą herezją. Zdaję sobie sprawę, że mamy do czynienia z produkcją sprzed prawie dziesięciu lat, jednakże w 2022 roku developer przygotował usprawnioną wersję dedykowaną PlayStation 5 i Xbox Series X|S.
Twórcy oczywiście nie wprowadzili zmian w fabule, ale przygotowali wiele poprawek, a także znacząco poprawili oprawę wizualną. Next genowa wersja Wiedźmina 3 zaoferowała ponadto nowe ustawienie kamery, która od teraz jest o wiele bardziej zbliżona do głównego bohatera, co przywodzi na myśl God of War: Ragnarok. Jeżeli jakimś cudem do tej pory nie graliście w Dziki Gon, to czym prędzej nadrabiajcie zaległości.

Baldur’s Gate 3 (PS5)

Średnia ocen trzeciej odsłony Baldur’s Gate w serwisie Metacritic wynosi 96/100 punktów, co plasuje tę produkcję w czołówce najlepszych gier wideo w historii branży. Zespół Larian Studios potrzebował wielu lat na przygotowanie tego dzieła, a gdy produkcja była możliwa do ogrania we wczesnym dostępie na Steamie, wtedy twórcy bardzo uważnie słuchali opinii i krytyki graczy.
Developer wziął sobie do serca wszystkie komentarze i w efekcie przygotował tytuł, jakiemu trudno będzie dorównać innym RPG-om. W Baldur’s Gate 3 to gracze kształtują swoją opowieść, dzięki czemu każdy użytkownik może zupełnie inaczej pamiętać tę produkcję. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzić rozgrywkę w jak najbardziej pokojowy sposób, ale też osoby żądne krwi mogą wcielić się w wirtualnego zabijaka. To, w jaki sposób obcujemy z dziełem Larian Studios, zależy tylko od nas.
Zdjęcie: materiały prasowe CD Projekt RED
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.