Data publikacji:

Jaki rozdzielacz antenowy sygnału kupić? Do czego służy?

Mimo popularności serwisów streamingowych, takich jak Netflix, korzystanie z klasycznej cyfrowej telewizji naziemnej lub satelitarnej jest niezmiennie popularne w naszym kraju. W domach polskich miłośników telewizji znajduje się również często więcej niż jeden odbiornik. W takim wypadku przy przesyłaniu sygnału niezbędne okazuje się wykorzystanie rozdzielacza antenowego.

Czytaj również: Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T

rozdzielacz antenowy

Mimo rewolucji na rynku, którą wywołało pojawienie się internetowych serwisów streamingowych, Polacy wciąż bardzo chętnie sięgają po klasyczną telewizję naziemną i satelitarną. Warto przy tym podkreślić, że ona także przeszła swoją własną metamorfozę, rezygnując z sygnału analogowego, nadawanego od kilkudziesięciu lat, na rzecz w pełni cyfrowego.

Oferuje on nie tylko obraz w wysokiej rozdzielczości, ale także dodatkowe funkcje multimedialne. Zaletą telewizji tego typu jest również to, że mamy do niej dostęp kompletnie za darmo. Nie dziwne więc, że w mieszkaniach oraz wielu domach jednorodzinnych znajdziemy obecnie kilka odbiorników telewizyjnych, zajmujących widoczne miejsce w pokojach, kuchniach czy garażach.

Aby mogły one bez problemu wspólnie odbierać sygnał telewizyjny pochodzący z jednego źródła, przy ich podłączaniu używamy specjalnego rozgałęźnika antenowego.

Czym jest rozdzielacz antenowy?

Rozdzielacz antenowy, bardzo często nazywany też z języka angielskiego splitterem, pozwala nam uniknąć kupowania osobnej anteny dla każdego telewizora w domu. Urządzenie to dzieli bowiem sygnał nadajnika (anteny) pomiędzy dwoma lub więcej odbiornikami.

Z zewnątrz przypomina zazwyczaj niewielką, plastikową lub metalową skrzyneczkę z jednym wejściem na kabel antenowy oraz przynajmniej dwoma wyjściami, do których podłączamy telewizory. Rozdzielacze możemy zamontować zarówno w dowolnym miejscu w domu, jak również na zewnątrz

Rozdzielacze dzielimy na dwie podstawowe grupy

Rozdzielacz pasywny

Bardzo tani i najprostszy rodzaj splittera. Aby mógł on poprawnie działać, wystarczy że połączymy go z odpowiednimi kablami antenowymi;

Rozdzielacz aktywny ze wzmacniaczem

Urządzenie do poprawnego funkcjonowania potrzebuje stałego dostępu do prądu, który pobierany jest z gniazdka elektrycznego. Z zasilania korzysta wbudowany w niego specjalny wzmacniacz sygnału antenowego

Jakie zalety ma w tym wypadku pojawienie się wzmacniacza? Rozdzielacze pasywne, przekazując sygnał do kilku źródeł, zmuszone są po równo obniżyć jego wyjściową moc. Jeżeli jest ona zbyt niska, telewizory mogą mieć problemy z poprawnym odbiorem programów, przez co podczas oglądania doświadczymy różnego rodzaju artefaktów i zakłóceń.

Nowoczesne rozdzielacze są wyposażone w systemy częściowo niwelujące tę wadę. Niestety nie da się jej całkowicie uniknąć. Zazwyczaj zaleca się więc, by z modeli pasywnych korzystać tylko w wypadku, gdy podłączamy do nich dwa lub góra trzy odbiorniki. 

Wzmacniacz w rozdzielaczu aktywnym gwarantuje, że sygnał docierający do odbiorników będzie posiadał identyczną siłę, co ten z anteny. Modele te wyposażone są zazwyczaj w wiele wyjście, a korzystanie z nich zalecane jest, gdy korzystamy z trzech lub więcej telewizorów w domu.

Autor: Michał Kułakowski