Data modyfikacji:

Netflix czy HBO GO – który serwis VoD wybrać?

Netflix i HBO GO to serwisy VoD (z angielskiego Video on Demand), które w ciągu ostatnich lat zdobyły ogromną popularność i zastąpiły tradycyjne wypożyczalnie. W jednym miejscu możesz oglądać tysiące ulubionych produkcji i to nawet na kilku urządzeniach jednocześnie. Nie bez znaczenia jest również brak reklam, które nieustannie przerywają seanse w telewizji. Sprawdź, który z nich jest dla ciebie lepszy – Netflix czy HBO GO?

HBO GO i Netflix – tysiące seriali w jednym miejscu

Zacznijmy od krótkiego przedstawienia dwóch najpopularniejszych serwisów VoD. HBO GO pojawił się w Internecie już w 2010 roku i umożliwia oglądanie programów, seriali i filmów znajdujących się w ofercie Cinemax i HBO. Jest jednak jeden haczyk – można korzystać z niego wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. Na szczęście ostatnio jego dostępność uległa zmianie i korzystanie z HBO GO nie wymaga podpisywania umów z operatorami telewizyjnymi.

Z kolei Netflix zasłynął dzięki dostępowi do tysięcy seriali, wśród których nie brakuje zarówno współczesnych, jak i kultowych produkcji z dawnych lat. Gigant streamingowy działa już od 1997 roku, kiedy to został założony w Stanach Zjednoczonych, jednak to dopiero w 2007 rozpoczął działalność w świecie online. Obecnie Netflix jest dostępny w większości krajów na całym świecie. Oprócz udostępniania filmów i seriali serwis VoD ma bogatą kolekcję produkcji własnych. Znajdziecie wśród nich m.in. House of Cards i Orange is the New Black.

Netflix czy HBO GO? Co jest tańsze?

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę w trakcie wyboru serwisu streamingowego, jest oczywiście jego cena. Choć wygoda, która towarzyszy możliwości oglądania ulubionych produkcji w jednym miejscu, wydaje się bezcenna, to nie chcemy, aby miesięczny abonament mocno nadwyrężał domowy budżet. Jak wygląda cena w przypadku Netflix i HBO GO?

W Netflix możesz oglądać filmy i seriale wybierając jeden z trzech dostępnych planów. Najtańszy z nich kosztuje 34 zł i umożliwia dostęp do bazy w jakości SD tylko na jednym urządzeniu w tym samym czasie. W przypadku drugiego pakietu (za 43 zł) liczba urządzeń wzrasta do dwóch. Podobnie jest z jakością – w tym przypadku możesz cieszyć się przejrzystością HD. Najdroższy plan w wersji Ultra HD kosztuje 52 zł i daje możliwość korzystania z konta aż na czterech urządzeniach jednocześnie.

W kwestii ceny zdecydowanie lepiej wypada HBO GO – pakiet kosztuje jedynie 19,90 zł miesięcznie. Przed jego wykupieniem możesz wypróbować możliwości serwisu w trakcie 30-dniowego okresu próbnego, i to całkowicie za darmo. Wraz z abonamentem otrzymujesz dostęp do bazy filmów i seriali, z którego możesz korzystać aż na pięciu różnych urządzeniach, jednak wyłącznie w jakości HD lub Full HD. Pamiętaj, że jednocześnie z konta mogą korzystać tylko dwie osoby.

Seriale Netflix i HBO GO

Równie ważna, co sama cena serwisu, jest kolekcja dostępnych produkcji. W przypadku Netflixa jest to nawet 3 tysiące seriali i filmów, wśród których nie brakuje tych komediowych, animowanych czy reality show. Z kolei w HBO GO możesz wybierać spośród około tysiąca propozycji. Oferta z pewnością przypadnie do gustu fanom jednego z najgłośniejszych seriali ostatnich lat, czyli Gry o Tron. W kolekcji HBO GO znajdziesz również polskie produkcje, np. Ślepnąc od świateł.

Zobacz także:Najlepsze seriale HBO GO i Najlepsze seriale Netflix

Urządzenia, na których możesz korzystać z serwisów Netflix i HBO GO

Netflix może pochwalić się znakomitą dostępnością, jeśli chodzi o sprzęty i systemy, na których możesz z niego korzystać. Serwis działa i na komputerach, i na tabletach, i na telefonach, ma także własną aplikację. W odsłonie webowej znajdziesz go w wersjach dedykowanych takim systemom operacyjnym jak iOS, Android i Windows. Bez problemu obejrzysz swoją ulubioną produkcję na PlayStation 3 i 4 oraz Xbox One. W przypadku niektórych filmów i seriali Netflix oferuje możliwość korzystania z trybu offline, jednak tylko w aplikacjach dedykowanych systemom Android, iOS i Windows 10.

Z kolei HBO GO, podobnie jak i Netflix, jest kompatybilny z systemami webOS, Android, iOS oraz Windows 7 i nowszymi, może być również używany na PlayStation 3 i 4. Aplikacja webowa bez problemu działa w takich przeglądarkach jak Safari, Internet Explorer, Chrome, Firefox czy w mniej popularnym Edge. HBO GO nie daje jednak możliwości pobierania i zapisywania wybranych produkcji, aby następnie odtworzyć je w trybie offline.

Przydatne udogodnienia w Netflix i HBO GO

W przypadku, gdy jesteś jedyną osobą korzystającą z serwisu VoD, nie musisz się martwić o dzielenie swojej kolekcji, historii oglądania i spersonalizowanej listy produkcji z pozostałymi domownikami czy przyjaciółmi. Jeśli jednak konto jest używane przez więcej osób, może pojawić się problem. Został on rozwiązany przez Netflixa – masz możliwość stworzenia kilku profilów dla jednego użytkownika. W ten sposób już nigdy nie stracisz zapisanych postępów w maratonie serialowy.

W przeciwieństwie do Netflixa, HBO GO nie dopasowuje propozycji seriali do preferencji użytkownika i nie pozwala na śledzenie postępów dla wielu użytkowników. W przypadku popularnego serwisu streamingowego nie możesz także tworzyć osobnych profili – wszystkie informacje są dzielone z pozostałymi osobami mającymi dostęp do konta.

Netflix czy HBO GO – znamy zwycięzcę

Stając przed dylematem, czy wybrać Netflix, czy HBO GO, zdecyduj się na pierwszy z wymienionych serwisów VoD. W nieznacznie wyższej cenie otrzymujesz dostęp do o wiele bogatszej kolekcji produkcji, możliwość korzystania z trybu offline i personalizację konta aż dla czterech użytkowników. Nie bez znaczenia jest również jakość obrazu – Netflix pozwala na oglądanie seriali i filmów w jakości Ultra HD, podczas gdy w HBO GO jest tylko HD i Full HD. Jeśli wybierzesz drugi internetowy serwis wideo na żądanie, z pewnością nie będziesz się nudzić. W końcu czekają tam programy niedostępne w innych miejscach.

Autorka: Katarzyna Wendzonka