Data modyfikacji:

Jakie wyróżniamy rodzaje pamięci RAM? Za co odpowiada pamięć RAM?

Pamięć RAM to obok procesora i płyty głównej podstawowy komponent każdego komputera. Wraz z nimi ma decydujący wpływ na wydajność peceta, a tym samym nasz komfort pracy oraz zabawy. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób tego dokonuje, dowiedzmy się nieco więcej o rodzajach pamięci RAM.

Jakie wyróżniamy rodzaje pamięci RAM?
W codziennym życiu otaczamy się dziesiątkami przeróżnych urządzeń elektronicznych, począwszy od smartwatchy i smartfonów, a skończywszy na komputerach czy konsolach do gier. Wszystkie one wyposażone są we własne moduły RAM. Ich podstawowa zasada działania nie zmieniła się od kilkudziesięciu lat i najprawdopodobniej będą używane nawet w odległej przyszłości. Poznajmy zatem informacje na temat podstawowych rodzajów pamięci RAM.

Rodzaje pamięci RAM oraz ich przeznaczenie

RAM to angielski skrót oznaczający termin Random Access Memory (pol. pamięć o dostępie swobodnym). Opisuje on typ pamięci komputerowej, której zasoby odczytywane są i zapisywane w dowolnym momencie przez urządzenie. Dane chronione przez RAM są przechowywane wewnątrz półprzewodnikowych układów scalonych, które wykonane są w różnych technologiach oraz procesach produkcyjnych. W każdym z tranzystorów RAM-u może zostać zachowany jeden bit informacji, który zostaje jednak całkowicie wymazany po odcięciu zasilania. W przeciwieństwie do innych półprzewodnikowych pamięci, takich jak NAND Flash (pendrvie'y, dyski SSD), moduły RAM pełnią rolę pamięci tymczasowej. Moduły RAM w komputerach oraz wielu innych urządzeniach elektronicznych możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje – SRAM oraz DRAM.

Pamięci SRAM (ang. Static Random Access Memory)

Są to tzw. pamięci statyczne, które pełnią zazwyczaj rolę bufora pomiędzy pamięcią operacyjną urządzenia a jego CPU. W przeciwieństwie do DRAM-u, przechowują one dane aż do czasu ich nadpisania lub utraty napięcia. Stosuje się je powszechnie w pamięciach podręcznych typu cache. Znajdziemy je więc chociażby w większości procesorów, gdzie pozwalają one układowi na szybki dostęp do najczęściej używanych danych.

Pamięci DRAM (ang. Dynamic Random Access Memory)

W odróżnieniu od pamięci statycznych, w dynamicznych pamięciach DRAM przechowywane informacje muszą być co jakiś czas odświeżane przez korzystające z nich urządzenie, w przeciwnym razie zostają one całkowicie wymazane. Proces ten przebiega w regularnych odstępach czasu i polega na ponownym zapisie danych. 
Moduły DRAM występują w wielu wersjach oraz konfiguracjach. Najczęściej wykorzystywane są jednak przy budowie kości pamięci operacyjnej świetnie znanej posiadaczom smartfonów czy pecetów. Pełni ona niezwykle ważną rolę, przechowuje bowiem dane niezbędne do funkcjonowania wszystkich wykonywanych programów i aplikacji. 
Komputerowe kości pamięci DRAM ze względu na konstrukcję zewnętrzną możemy podzielić na SO-DIMM oraz DIMM. Te pierwsze przeznaczone są dla laptopów i odznaczają się zmniejszonymi rozmiarami. Drugi typ to większe i klasyczne pecetowe kości, które posiadają własne radiatory.
autor: Michał Kułakowski