Data publikacji:

Quantum Dot w monitorach – technologia przyszłości dla graczy?

Monitory komputerowe nie zmieniły się w ostatnich latach znacząco pod względem technologii produkcji matryc ekranu. Na rynku dominują modele korzystające z wyświetlaczy wykonanych w standardzie VA lub IPS. Niszowe ze względu na koszty produkcji pozostają wciąż OLED-y, choć oferują one znacznie lepsze odwzorowanie kolorów i czerni, a także niskie zużycie energii. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o ekranach korzystających z technologii Quantum Dot, tłumaczymy zatem, na czym ona polega, jakie ma zalety i czy może być przyszłością dla pecetowych monitorów.
quantum dot

Quantum Dot – co to?

Quantum Dot to anglojęzyczna nazwa, która w tłumaczeniu na język polski oznacza kropkę kwantową. W fizyce opisuje ona fenomen pozwalający wyizolować za pomocą barier potencjału pojedynczą cząstkę materii w trójwymiarowej przestrzeni o wielkości nanometra. Badania nad kropkami zaczęły się w latach 70. i były jednymi z pierwszych prób wykorzystania w komercyjny sposób raczkującej wówczas nanotechnologii. Poza elektroniką fenomen ten ma również duże potencjalne zastosowanie w diagnostyce medycznej.

Technologia Quantum Dot

Ekrany z technologią Quantum Dot (QD) nie korzystają z nowych typów matryc, stosując klasyczne modele LED, OLED lub IPS. Dzięki zastosowaniu kropek kwantowych uzyskują one znacznie lepsze odwzorowanie kolorów, niemożliwe do osiągnięcia dla zwykłych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Kropki kwantowe przyjmują postać półprzewodnikowych nanokryształów, które można zaobserwować, jedynie korzystając z mikroskopów elektronowych. 
W ekranach QD mikroskopijna warstwa nanokryształów umieszczona jest pomiędzy diodami podświetlającymi ekran a matrycą z filtrami kolorów. Pobudzone przez promieniowanie UV kryształki są w stanie emitować czyste niebieskie, zielone lub czerwone światło, które po przepuszczeniu przez filtry sprawia, że wyświetlacz produkuje znacznie głębsze i naturalne barwy. 

Różnica między panelami LCD a ekranami QD?

W porównaniu ze zwykłymi panelami LCD oferuje ono nawet o kilkadziesiąt procent lepszą reprodukcję kolorów. Ekrany QD produkuje się od wielu lat i montuje się je przede wszystkim w telewizorach. Wytwórcy TV łączą technologię kwantową z wieloma typami matryc i rozwiązań właściwych tylko dla konkretnych modeli lub marek, przez to czasem trudno stwierdzić, w jakim stopniu wykorzystują one kropki.
Ponieważ kropki kwantowe gwarantują głównie lepsze odwzorowanie kolorów, zapotrzebowanie na tę technologię jest ograniczone wśród użytkowników komputerów. Brak lub obecność technologii QD w nowym monitorze znajduje się nisko na liście priorytetów. Osoby poszukujące nowych wyświetlaczy skupiają się przede wszystkim na cechach takich jak obsługiwana rozdzielczość, częstotliwość pracy, opóźnienie (input lag), jasność i kontrast, a dopiero na samym końcu na to, jak radzą sobie one z kolorami. 
Praktycznie wszystkie monitory na rynku zapewniają co najmniej dobrą reprezentację barw. Na tę cechę zwracają uwagę głównie osoby profesjonalne, pracujące z grafiką 2D i 3D, zdjęciami i wideo, dla których wyświetlanie jak najbardziej naturalnych kolorów jest kwestią kluczową. 
Jeżeli wybieramy pomiędzy monitorami o podobnych parametrach technicznych, z których tylko jeden korzysta z QD, warto postawić na ten model. 
Zdjęcie: Envato Elements