Data modyfikacji:

Rodzaje kabli sieciowych - jaki kabel sieciowy wybrać? 

Kable są nieodłącznym elementem infrastruktury sieciowej, zarówno w biurach i dużych serwerowniach, jak i w zwykłych domach. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawy, ale te niepozorne przewody występują w wielu różnych rodzajach, które mają wpływ na szybkość i stabilność sygnału. Tłumaczymy więc, jaki kabel sieciowy wybrać.

Obecnie trudno już sobie wyobrazić życie bez dostępu szybkiego i stabilnego łącza internetowego. Chociaż większą część czasu w sieci spędzamy z urządzeniami komunikującymi się w sposób bezprzewodowy, prawie w każdym domu czy biurze, w którym zainstalowany jest chociażby router, znajdziemy jeden lub kilka kabli sieciowych. Są one niezwykle ważne, bowiem odpowiadają w dużej mierze za jakość sygnału oraz stabilność łącza. Nie wszyscy zdają sobie też sprawę z tego, że dostępne są w co najmniej kilku rodzajach oraz typach. Rzucamy więc na to zagadnienie trochę światła, podpowiadając, jaki kabel sieciowy wybrać.

Czym jest kabel sieciowy?

Kabel sieciowy określany jest również często kodową nazwą RJ45. Wywodzi się ona wprost od używanej przez niego charakterystycznej plastikowej końcówki złącza, która przypomina tą z kabla telefonicznego. Podkreślmy jednak, że mimo podobieństw oba przewody dzieli przepaść, bowiem kable sieciowe przystosowane są do szybkiej transmisji dużej ilości danych, łącząc komputery, routery, serwery NAS, konsole, telewizory oraz inne urządzenia korzystające z internetu lub sieci lokalnej. Wewnątrz kabla sieciowego znajdziemy w sumie osiem skręconych ze sobą osobnych przewodów, z których każdy oznaczony jest innym kolorem.  

Rodzaje kabli sieciowych

Podstawowym rozróżnikiem kabli intranetowych jest typ ich końcówki złącza. Chociaż wtyczka pozostaje z zewnątrz taka sama, to w jej środku w inny sposób są ułożone poszczególne kabelki, połączone z metalowymi pinami końcówki.
  • Typ A – tzw. kabel prosty, w którym przewody w obu końcówkach ułożone są w następującej kolejności (według koloru): biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy. 
  • Typ B – tzw. kabel krosowany, w którym przewody w jednej z końcówek ułożone są w następującej kolejności (według koloru): biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy. Krosowane kable są przeznaczone do bezpośredniego łączenia ze sobą dwóch komputerów.
Zaznaczmy, że podłączając komputer lub inne urządzenie do routera, typy końcówki kabla nie mają większego znaczenia.

Przewody można pogrupować też ze względu na zastosowane w nich tzw. ekranowanie, które wpływa na ich odporność na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne, wpływające na jakość sygnału.
  • Kable typu UTP – najtańsze i najpopularniejsze kable, w których wewnętrzne przewody są pozbawione ekranowania i pozostają zabezpieczone jedynie osłoną z tworzywa sztucznego. Zalecane są jedynie do zamkniętych pomieszczeń oraz urządzeń znajdujących się w niewielkiej odległości od siebie (do kilku metrów).
  • Kable typu FTP – kable, w których skrętka przewodów zabezpieczona jest pojedynczą warstwą folii chroniącej przed zakłóceniami. Dla bezpieczeństwa używa się ich w np. serwerowniach, dużych pracowniach komputerowych, biurach oraz wtedy, gdy łączone są ze sobą urządzenia na dłuższych dystansach. Nadają się również do użytku zewnętrznego.
  • Kable typu STP - S/FTP – kable, w których każdy z ośmiu przewodów posiada własne ekranowanie. W kablach S/FTP dodatkowo cała skrętka owinięta jest kolejną warstwą folii ochronnej. Kable te przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach, np. w halach przemysłowych lub na zewnątrz budynków.

Kable sieciowe dzielimy również ze względu na obsługiwaną przez nie maksymalną szybkość transmisji danych. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze obecnie typy.
  • Kategoria 5e – kable transportujące dane z prędkością 10/100 Mb/s, w tej chwili zalecane jedynie do budowy sieci lokalnej.
  • Kategoria 6 – kable transportujące dane z prędkością 100/1000 Mb/s. Przewody zalecane do szybkiego połączenia internetowego, także tego opartego o światłowód.
  • Kategoria 6a – kable transportujące dane z prędkością 100/1000 Mb/s. Przewody zalecane do szybkiego połączenia internetowego, zwłaszcza tego opartego o światłowód.

Autor: Michał Kułakowski