Data publikacji:

Jaka konsola do gry zdalnej? Zalety remote play

W czasach pierwszego PlayStation wystarczyło umieścić płytę w napędzie, aby można było cieszyć się grą. Współczesne konsole za sprawą połączenia internetowego oferują o wiele więcej możliwości, włącznie z dostępem do cyfrowej dystrybucji. Aktualnie nic też nie stoi na przeszkodzie, aby odpalić wybrany tytuł na jednej z platform i cieszyć się rozgrywką, nawet jeśli urządzenie nie jest podłączone do telewizora lub monitora. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi funkcja remote play, której przyjrzymy się w tym tekście.
Steam-Deck

Na czym polega remote play?

Może to się wydawać zaskakujące, ale technologia wspierająca funkcję remote play nie jest tak naprawdę niczym nowym, ponieważ mogliśmy z niej korzystać już w czasach funkcjonowania PlayStation 3. Wcześniej w naszym kraju nie cieszyła się ona zbyt dużą popularnością za sprawą słabego połączenia internetowego. Aktualnie jesteśmy w stanie mieć w domach łącze światłowodowe o prędkości zbliżonej do 1 Gb lub znacząco je przekraczającej. Remote play to nic innego, jak określenie „gry zdalnej”, która polega na tym, że przy pomocy internetu jesteśmy w stanie przenosić obraz z jednego urządzenia na drugie. Oczywiście trzeba się liczyć z pewnymi stratami w jakości obrazu, aczkolwiek jakość połączeń w ostatnich latach znacząco wzrosła, co przełożyło się na niemalże zerowe opóźnienia w rozgrywce.

Jakie konsole oferują możliwość gry zdalnej?

Jak już wcześniej pisałem, funkcja remote play nie jest nowym wynalazkiem. Z PlayStation 3 już raczej mało kto korzysta, ale np. posiadacze PlayStation 4 są w stanie przesyłać obraz na przenośne urządzenie PlayStation Vita. Jeśli natomiast chodzi o współczesne sprzęty, to oczywiście gra zdalna jest jak najbardziej możliwa na konsolach nowej generacji. Zarówno Xbox Series X|S, jak i PlayStation 5 umożliwiają kontynuowanie zabawy na innych urządzeniach i niekoniecznie muszą to być konsole – rozgrywkę jesteśmy w stanie przenieść na komputery, laptopy oraz smartfony. Warto przy okazji zaznaczyć, że technologię remote play wspiera również firma Valve na swojej platformie Steam.

Polecane konsole do gry zdalnej. Sprzęt do remote play

Logitech G Cloud

Logitech G Cloud to teoretycznie najlepsze urządzenie do funkcji remote play, ponieważ powstało właśnie z myślą o zdalnym graniu. Zanim jednak zdecydujecie się na zakup tej przenośnej konsoli, zwróćcie uwagę na to, że nie użyjecie jej do żadnych innych celów. Na sprzęcie nie możecie instalować żadnych produkcji, więc skorzystacie z niego wyłącznie wtedy, gdy będziecie mieć połączenie ze stabilnym łączem internetowym. Oczywiście oprócz przenoszenia obrazu z PlayStation 5 i Xbox Series X|S, na Logitech Legion Go jesteście także w stanie odpalać gry z chmury po opłaceniu abonamentów GeForce Now i Xbox Game Pass. Obsługa handhelda jest bardzo łatwa i intuicyjna, gdyż całość opiera się na systemie operacyjnym Android 11, który bardzo dobrze współpracuje z wszystkimi potrzebnymi aplikacjami.

PlayStation Portal

W tym przypadku mamy do czynienia z bardzo podobnym sprzętem do Logitech G Cloud, lecz oferującym jeszcze bardziej ograniczone możliwości. Na PlayStation Portal nie będziecie w stanie grać poprzez streaming oraz korzystać z funkcji gry zdalnej na Xboksie Series X|S. Producent postanowił ograniczyć się wyłącznie dla wsparcia remote play na PlayStation 5, reklamując handhelda jako dodatkowe akcesorium, z którego właściwie można korzystać wyłącznie wtedy, gdy mamy włączoną konsolę. Oczywiście przez to urządzenie wydaje się być mocno ograniczone, jednakże przekłada się to na względnie atrakcyjną cenę i jest najlepszą opcją dla posiadaczy platformy Sony chcących grać w trybie przenośnym. Ogromną zaletą PlayStation Portal jest konstrukcja bazująca na kontrolerach DualSense, dzięki czemu mamy dostęp zarówno do wygodnych analogów i przycisków, jak i adaptacyjnych triggerów oraz haptycznych wibracji.

Steam Deck

Jeżeli stwierdziliście, że dwa poprzednie urządzenia nie są dla was, to co powiecie na przenośną konsolę firmy Valve? Chociaż właściwie stwierdzenie „konsola” nie oddaje w pełni charakteru tego sprzętu, gdyż w rzeczywistości Steam Deck jest interesującym połączeniem handheldów z komputerami. Wszakże odpalimy na nim produkcje, które mamy dodane do swojej biblioteki na platformach Steam, Epic Games Store i innych. Z racji tego, że produkt amerykańskiej korporacji bazuje na systemie operacyjnym Linux, użytkownicy są zmuszeni do nieco skomplikowanego dodawania odpowiednich aplikacji obsługujących funkcje remote play z PlayStation 5 i Xbox Series X|S. W internecie można jednak znaleźć wiele poradników (w tym w formie wideo), które krok po kroku tłumaczą, jak należy skonfigurować poszczególne programy i dodać je do Steama. Dziesięć minut roboty i można cieszyć się na Decku z gry zdalnej.

ASUS ROG Ally

ASUS ROG Ally jest urządzeniem bardzo podobnym do Steam Decka, ponieważ również funkcjonuje przede wszystkim w oparciu o gry pecetowe. Jednakże tutaj producent zdecydował się na fabryczne zainstalowanie Windowsa 11, co znacząco ułatwiło nawiązanie połączenia z konsolą Xbox Series X|S. Układ kontrolerów także jest taki sam, jak w konsoli Microsoftu, więc gracze nie muszą nic konfigurować, aby cieszyć się komfortową rozgrywką. Trochę gorzej mają posiadacze PlayStation 5, którzy po zainstalowaniu aplikacji PS App z funkcji remote play mogą korzystać wyłącznie po sparowaniu z handheldem kontrolera DualSense. Na szczęście istnieją zewnętrzne programy, które umożliwiają wyeliminowanie tego problemu. Mimo wszystko ASUS ROG Ally polecam przede wszystkim osobom posiadającym Xboksa.

Lenovo Legion Go

W przypadku Lenovo Legion Go mamy niemalże identyczną sytuację, co przy ASUS ROG Ally. Nie dosyć, że jest to przenośna konsola stworzona z myślą o graniu w tytuły z komputera, to na dodatek domyślnie jest zainstalowany na niej system operacyjny Windows 11. Przewagą tego urządzenia jest natomiast bardzo duży wyświetlacz o przekątnej 8,8 cala oraz kontrolery z wieloma dodatkowymi przyciskami, które można zaprogramować wedle własnych potrzeb.

Kontrolery do smartfonów

Gdybyście natomiast nie wiedzieli sensu w kupowaniu kolejnego sprzętu do grania lub posiadacie solidnego smartfona z dużym wyświetlaczem o bardzo dobrych parametrach, to także możecie cieszyć się dobrodziejstwem funkcji remote play. I nie chodzi o kontrolowanie gier poprzez dotykowy ekran – dzięki specjalnym kontrolerom, możecie zamienić swój telefon w praktyczną konsolę do grania. W tym celu musicie zainwestować w urządzenia takie jak Backbone One lub Razer Kishi. Wystarczy umieścić w nich smartfona, zainstalować odpowiednie aplikacje i rozpocząć zabawę z grą zdalną. Łatwe, proste i przyjemne! A jeśli potrzebujecie też wymienić aparat na nowszy, to na Ceneo.pl znajdziecie zestaw składający się z kontrolera i smartfona Razer Edge.
Zdjęcie: materiały promocyjne Valve
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.