Data publikacji:

PlayStation 5, Xbox Series X/S, czy Nintendo Switch - którą konsole wybrać w 2023 roku?

W czasach bardzo drogich kart graficznych, granie na o wiele tańszych konsolach dla wielu graczy wydaje się być jedynym słusznym rozwiązaniem. Jeżeli planujecie kupić nowy sprzęt i nie możecie zdecydować się na to, jaka konsola do gier powinna trafić do waszego domu, to ten tekst powinien wam pomóc w podjęciu decyzji.
jaka konsola do gier

Najlepsza konsola do gier w 2023 roku

Każdy ze sprzętów różni się od siebie do tego stopnia, że tak naprawdę nie da się jednoznacznie ustalić, która konsola jest lepsza. Oczywiście można byłoby patrzeć na parametry techniczne, ale Nintendo Switch przez wiele lat udowadnia, że mała moc obliczeniowa w niczym nie przeszkadza, żeby stać się jedną z lepiej sprzedających się konsol w historii (ponad 154 mln sprzedanych egzemplarzy). Dlatego też w swoim artykule nie będę wskazywał wyraźnego zwycięzcy, tylko przedstawię wam najważniejsze atuty poszczególnych platform, żebyście sami mogli określić, czy oferta bardziej odpowiada waszym potrzebom.

Dlaczego warto kupić Xbox Series X|S w 2023 roku?

Microsoft od kilku lat stawia przede wszystkim na rozwój swoich usług oraz jak największą inkluzyjność gier. Jeżeli staniecie się subskrybentami Game Passa, to możecie z niego korzystać zarówno na konsolach sygnowanych logiem Xbox, jak i komputerach osobistych, urządzeniach mobilnych, a nawet telewizorach Samsunga. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią ograniczać się wyłącznie do jednej platformy, tylko np. w strzelanki wolą grać na pececie, zaś gry akcji ogarniają na konsolach.
Usługa Xbox Game Pass przez cały czas jest bardzo mocno rozwijana i to tak naprawdę największy atut Microsoftu. Co miesiąc do oferty dołączanych jest wiele tytułów stworzonych przez zewnętrznych producentów, którzy niekiedy decydują się nawet na udostępnianie swoich gier w dniu premiery. W taki oto sposób w 2023 roku posiadacze Xbox Series X/S będą mogli ograć bez dodatkowych opłat multiplatofrmowe Atomic Heart czy Wo Long: Fallen Dynasty.
Oczywiście to samo dotyczy wszystkich tytułów tworzonych przez wewnętrznych deweloperów należących do rodziny Xbox Game Studios. Przypominam, że jakiś czas temu Microsoft przejął kontrolę nad Bethesdą, co oznacza, że subskrybenci Game Pass już w dniu premiery zagrają w takie tytuły, jak Starfield lub Redfall.
Oprócz tego w ciągu najbliższych miesięcy do usługi dołączy wielce wyczekiwany S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, druga odsłona ARK, świetnie zapowiadające się Senua’S Saga: Hellblade II i jest szansa, że zespół Obsidian Entertainment wyrobi się z The Outer Worlds 2. Oczywiście nie mogłoby zabraknąć jakiejś gry z serii Forza, lecz tym razem czeka na premiera nowego wydania Motorsports, a nie Horizon.
Warto również pamiętać, że Microsoft ma w ofercie dwa modele konsol nowej generacji. Xbox Series X to podstawowy wariant, który nie tylko posiada napęd na płyty, ale także oferuje o wiele lepsze podzespoły o większej mocy obliczeniowej. Z kolei Xbox Series S jest konsolą nieco słabszą, a do tego producent pozbawił ją napędu.
Z pewnością kupno tego modelu nadal ma sens, ponieważ w dalszym ciągu można kupować gry w cyfrowej dystrybucji lub korzystać z Game Passa. Poza tym XSS jest również o wiele tańszy od XSX, co dla wielu graczy ma ogromne znaczenie podczas wyboru platformy do grania.

Dlaczego warto kupić PlayStation 5 w 2023 roku?

W ubiegłych latach gracze borykali się z trudną dostępnością PlayStation 5, które przez długi czas można było kupić wyłącznie online. Na szczęście kłopot w końcu został zażegnany, dzięki czemu sprzęt Sony można już kupić bez niepotrzebnego stresu – aczkolwiek nadal w wielu przypadkach dostępne są wyłącznie zestawy z grami lub dodatkowymi akcesoriami, jak drugi kontroler lub stacja ładująca do padów.
Microsoft przez kilka lat triumfował pod względem usług, lecz w ubiegłym roku na PS4 i PS5 zadebiutowały oferty PlayStation Plus Extra i Premium, które działają na podobnych zasadach, co Game Pass. Tutaj również subskrybenci otrzymują dostęp do bogatej biblioteki gier (w tym klasyków z PSX, PS3 i PS3), co miesiąc uzupełnianej o nowe tytuły. Niestety Sony nie zdecydowało się na premierowe umieszczanie w usłudze swoich gier ekskluzywnych ze względu na wysokie koszta produkcyjne.
Jak zawsze w ofercie Japończyków nie zabraknie świetnie zapowiadających się tytułów na wyłączność dla PlayStation. Z zapowiedzi wynika, że w 2023 roku do sprzedaży trafi druga odsłona Marvel’s Spider-Man oraz skradanka Evotinction. Są to jednak wyłącznie gry z planu wydawniczego Sony Interactive Entertainment.
Innymi konsolowymi exclusive’ami stworzonymi przez firmy współpracujące z Sony będą m.in. takie tytuły, jak Forspoken, Final Fantasy XVI, Silent Hill 2 Remake, Death Stranding 2 oraz Final Fantasy 7 Rebirth. W planach jest też Marvel’s Wolverine od studia Insomniac Games, lecz gra najpewniej zadebiutuje dopiero w 2024 roku.
A żeby tego było mało, juz 22 lutego 2023 roku do sprzedaży trafią gogle wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR2, które zostały zaprojektowane z myślą o współpracy z PlayStation 5. Wraz z premierą urządzenia zadebiutują nowe produkcje, pokroju Horizon: Call of the Mountain lub The Dark Pictures: Switchback VR.
Oczywiście nowe okulary VR mają być ogromnym skokiem jakościowym, względem poprzedniego modelu z PS4. W urządzeniu zaimplementowano m.in. wyświetlacze OLED o rozdzielczości 2000 x 2040 na każde oko, przy odświeżaniu paneli na poziomie 90, 120 Hz. Dokładną specyfikację techniczną znajdziecie w tekście poświęconym PlayStation VR2.

Dlaczego warto kupić Nintendo Switch w 2023 roku?

Co prawda Switch jest jeszcze konsolą poprzedniej generacji, ale w niczym nie umniejsza to produktowi Nintendo. Decydując się na kupno tego urządzenia, musicie liczyć się z tym, że w przypadku gier multiplatformowych na tym sprzęcie gry będą wyglądały o wiele gorzej. Mimo wszystko Nintendo zdecydowanie nadrabia fantastycznymi grami ekskluzywnymi, w jakie nie zagramy na innych platformach.
Już teraz mamy potwierdzone, że w 2023 roku zadebiutują Fire Emblem: Engage, Kirby’s Terutn to Dream Land Deluxe, Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon, Pokimin 4 oraz Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp. W tym roku zadebiutuje także kontynuacja świetnej gry The Legend of Zelda: Breath of the Wild o podtytule Tears of the Kindgom. Jest również szansa na to, że w końcu doczekamy się też debiutu Metroid Prime 4. Naturalnie to tylko kilka przykładów, ponieważ co miesiąc platforma Japończyków będzie zasilana kolejnymi gorącymi premierami.
Należy również pamiętać o tym, że Nintendo Switch jest zdecydowanie najtańszą konsolą na rynku, a do tego ze sprzętu można korzystać hybrydowo, o czym mogłyby pomarzyć konkurencyjne platformy. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z urządzenia podłączonego do telewizora, bądź grać poza domem w trybie przenośnym.
Do wyboru macie aż trzy modele – Lite, V2 oraz OLED. Ten pierwszy jest najmniejszy, nie można odłączać w nim kontrolerów joy-con i działa wyłącznie w trybie handheld. V2 to z kolei standardowa wersja konsoli, natomiast edycja OLED doczekała się m.in. większego ekranu o lepszej jakości.
Zdjęcie: materiały prasowe PlayStation, Xbox, Nintendo
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.