Data publikacji:

Program do rysowania – jaką aplikację do rysowania wybrać?

Najpopularniejszy nieprofesjonalny program do rysowania to z pewnością Paint. Wiele osób miało z nim styczność jeszcze w szkole lub przy wykonywaniu prostych grafik. Obecnie programy graficzne do rysowania są nieco bardziej zaawansowane i mają więcej funkcji. Jakie są najlepsze darmowe aplikacje do rysowania? Czy dobry program do rysowania musi być płatny?
Program do rysowania

Aplikacja do rysowania – czym się kierować podczas wyboru? 

Obecnie aplikacje do rysowania wyposażone są w szereg bardziej zaawansowanych funkcji, które sprawiają, że tworzenie autorskich grafik jest znacznie prostsze. Programy do rysowania na komputerze czy na tablecie pozwolą rozwijać pasję zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Podczas wyboru warto sprawdzić, czy program do rysowania online jest popularny w sieci. Jest to o tyle istotne, że cieszące się popularnością programy mają rozbudowaną społeczność internetową, co wpływa na komfort użytkowania. W razie problemów użytkownicy pozwolą szybko rozwiązać problem, udzielając niezbędnych rad. 
Kluczowe jest także śledzenie historii aktualizacji. Jeśli programy do rysowania online aktualizowane są często, oznacza to, że twórcy planują rozwój aplikacji, co będzie wpływać na rozbudowane funkcje. 

Czy program do rysowania za darmo sprawdzi się w pracy? 

Darmowe programy graficzne do rysowania często dostępne są nieodpłatnie w pewnym zakresie; bardziej zaawansowane funkcje wymagają wykupienia pakietu premium. Kwestia, czy darmowy program sprawdzi się w pracy, zależy głównie od rodzaju zajęcia czy wykonywanych zleceń. Jeśli praca polega na projektowaniu prostych motywów, ogłoszeń czy ulotek, to darmowe wersje programów powinny być wystarczające.
Jeśli natomiast użytkownik planuje tworzyć bardziej zaawansowane animacje, np. mangi, wówczas darmowe wersje mogą być jednak zbyt ubogie. Oczywiste jest, że najlepsze programy do rysowania na rynku wymagają wykupienia płatnej subskrypcji, która często otwiera drogę do bardziej zaawansowanych funkcji. 

Darmowy program do tabletu graficznego – od czego zacząć przygodę z rysowaniem? 

Tablet graficzny znacznie zwiększa możliwości tworzenia grafik i projektów malarskich. Warto zacząć przygodę od programu Alchemy, który jest napisany w języku Java. Oferuje dużo funkcji, m.in. symetryczne tworzenie kształtów. Można włączyć tryb, który nie będzie rozpraszał podczas tworzenia grafiki. Bardziej zaawansowanym użytkownikom polecany jest program Doceri2.1.0, który, co prawda, jest płatny, jednak pierwszy miesiąc stosowania jest darmowy.
Można z niego skorzystać i przekonać się, czy warto zainwestować w profesjonalne oprogramowanie dla osób zajmujących się grafiką zawodowo. Warto dopasować program graficzny do możliwości tabletu, aby uzyskać jak największą efektywność. Darmowy program do rysowania będzie idealny również do nauki. Podczas uczenia się grafiki czy rysunku zaawansowane narzędzia po prostu są zbędne. 

Które aplikacje do rysowania na komputerze są warte rozważenia? 

SketchPal

Darmowa aplikacja do rysowania przeznaczona dla użytkowników Windowsa. Można ją pobrać za darmo ze sklepu Microsoft Store. Bardzo intuicyjna, bazuje na grafice bitmapowej, co wspiera pracę na warstwach. Można w niej tworzyć proste ilustracje o rysunkowym charakterze. 

Sketch

Program graficzny do rysowania dla użytkowników MacOS. Można w nim projektować pierwsze szkice czy tworzyć projekty oparte o grafikę wektorową. Jest płatny, można go nabyć za jednorazową opłatą w sklepie producenta. 
Można znaleźć zarówno dobry program do rysowania na komputerze,jak i dobry program do rysowania na telefon w wersji darmowej. W tym celu należy poszukać w internecie opinii i recenzji, które pisane są przez rzeczywistych użytkowników. Najlepsze aplikacje do rysowania mają rozbudowaną społeczność użytkowników oraz są często aktualizowane. 
Zdjęcie: valeriygoncharukphoto/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo