Data modyfikacji:

Persona 5 Strikers. Poradnik i wymagania

Piąta odsłona Persony przez wielu graczy uważana jest za jednego z lepszych RPG-ów ostatnich lat. Za sukcesem wizerunkowym idą pieniądze, dlatego nic dziwnego, że seria jest w dalszym ciągu rozwijana przez firmę Atlus. Tym razem nie jako sequel, ale poboczny projekt stworzony przez zewnętrzne studio. Sprawdźcie, dlaczego warto zagrać w Persona 5 Strikers.

Czytaj również: Recenzja Persony 5

persona 5 strikers poradnik

Persona 5 Strikers na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-6350 3.9 GHz
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 25 GB
  • System operacyjny: Windows 8.1 (64-bit)

Persona 5 Strikers na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 680 / Radeon HD 7970 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 25 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Persona 5 Strikers? Recenzja gry

Omega Force ma teraz bardzo dobry okres. W krótkim odstępie czasu studio wypuściło ciekawą grę One Piece: Pirate Warrios bazującą na popularnym anime, następnie pojawił się tytuł ekskluzywny na Nintendo Switch pod postacią Hyrule Warriors: Age of Calamity, a teraz przyszła kolej na spin-off docenionej przez graczy i recenzentów Persony 5.

Pożyczenie marki temu producentowi zaowocowało też innym stylem rozgrywki. Już nie mamy do czynienia z turowym systemem walki, tylko dynamiczną grą akcji, która czerpie garściami z wcześniej wymienionych tytułów oraz serii Dynasty Warriors. Starcia z przeciwnikami są widowiskowe, a na ekranie pojawiają się dziesiątki jednostek, z którymi walczymy jednocześnie.

Oczywiście nadal mamy do czynienia z rozwiązaniami znanymi z gier Atlusa. W Persona 5 Strikers również gameplay podzielono na dwie części. W pierwszej zwiedzamy alternatywny świat określany mianem Metaversum – to tutaj rozgrywają się wszystkie pojedynki, a gra przybiera charakter slashera.

W drugiej części zostajemy przeniesieni do rzeczywistości, gdzie główny bohater porzuca oręż. W tym przypadku rozgrywka skupia się bardziej na prowadzeniu śledztw, przygotowywaniu się do dalszej walki oraz rozmowach z NPC-ami i swoimi towarzyszami.

Jeżeli mieliście już wcześniej do czynienia z tą marką, koniecznie musicie zagrać w Persona 5 Strikers, ponieważ to kawał solidnej produkcji. Nowy system walki również zadziałał na korzyść, choć docenią go przede wszystkim miłośnicy gier akcji. Warto jednak przed rozpoczęciem przygody nadrobić fabułę podstawki, ponieważ akcja Strikers jest kontynuacją wydarzeń z piątej odsłony Persony.

Persona 5 Strikers - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Persona 5 Strikers?

Przed wkroczeniem do Metaversum możecie wybrać trzech przyjaciół, którzy razem z wami będą zwalczać tamtejszych przeciwników. Niestety sidekicków można zmieniać wyłącznie przy checkpointach, dlatego poważnie zastanówcie się, jaka postać będzie najbardziej pasowała do waszej drużyny. W przeciwnym razie możecie utrudnić sobie rozgrywkę.

W grze pojawił się system zasadzek, który umożliwia ogłuszenie przeciwników przed rozpoczęciem walki. Warto z tego rozwiązania korzystać, aczkolwiek tylko wtedy, kiedy macie pewność, że uda się to zrobić. W przeciwnym razie oponent może wykryć wasze zamiary i to wy zostaniecie ogłuszeni, przez co możecie przegrać resztę starcia.

Kiedy gra umożliwia wam swobodne przemieszczanie się po mieście, to starajcie się wykorzystać ten czas jak najlepiej. Rozmawiajcie z każdą napotkaną osobą, odwiedzajcie nowe lokacje i szukajcie ukrytych przedmiotów. Dzięki temu będziecie mogli potem lepiej radzić sobie w Metaversum.

W Persona 5 Strikers nie budujemy relacji z poszczególnymi członkami drużyny, tylko ulepszamy drzewko umiejętności Bond. Dobrym sposobem na łatwe zwiększenie poziomu więzi jest gotowanie nowych potraw. Kiedy znajdziecie jakiś przepis, przy pierwszej lepszej okazji skorzystajcie z niego w kamperze. Obowiązkowo wykupcie też zdolność pasywną Bondmaker, która zwiększa przyrost więzi.

Podczas starć bądźcie nieustannie w ruchu. Na ekranie niekiedy jest tak wielu przeciwników, że mogą was zajść z każdej strony i nawet nie będziecie wiedzieli, kiedy wyprowadzą cios. Tylko bieganie po lokacji zapewni wam kontrolę nad polem walki – a przecież o to chodzi, żeby nie dać się zdominować wrogowi.

Rozsądnie korzystajcie także z ciosów specjalnych, ponieważ w Persona 5 Strikers dosyć ciężko jest odnowić punkty SP. Jeśli chcecie skorzystać z tego rodzaju ataku, upewnijcie się najpierw, że wycelowany jest on w stronę jak największej grupy oponentów lub traficie nim potężniejszych wrogów z dużym paskiem zdrowia.

Ile godzin zajmuje ukończenie Persona 5 Strikers?

Choć Strikers nie jest pełnoprawną kontynuacją, tylko spin-offem do Persony 5, to jednak gracze nie będą mogli narzekać na brak zawartości. Ukończenie głównego wątku fabularnego może zająć nawet czterdzieści godzin, a do tego należy również doliczyć czas przeznaczony na dodatkowe aktywności. Łącznie przy grze można spędzić nawet 60 godzin. 

Na czym zagrać w Persona 5 Strikers?

Tutaj mamy zaskoczenie, ponieważ gra jest multiplatformowa, czego nie można było powiedzieć o podstawowej wersji „piątki” (PS3 i PS4). W Persona 5 Strikers zagramy zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach PlayStation 4 oraz Nintendo Switch. Oczywiście tytuł można też uruchomić na PS5 dzięki wstecznej kompatybilności.

Premiera Persona 5 Strikers – kiedy?

Dzieło studia Omega Force trafiło do sprzedaży 23 lutego 2021 roku na wszystkich planowanych platformach. Produkcja nie posiada polskiej wersji językowej, jedynie angielskie napisy. Jeśli natomiast chodzi o dubbing, to istnieje możliwość ustawienia japońskiego bądź angielskiego.

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski