Data publikacji:

Pac-Man World Re-Pac – recenzja

Kultowy Pac-Man kojarzony jest przede wszystkim z dwuwymiarowymi grami zręcznościowymi, w których poruszamy się po zamkniętych korytarzach i zbieramy żółte kulki, zjadając przy okazji niesforne duszki. Warto jednak pamiętać, że już w 1999 roku do sprzedaży trafiła gra Pac-Man World, oferująca trójwymiarową oprawę wizualną. Teraz ten tytuł doczekał się oficjalnego remastera, za który odpowiada studio Now Production. Z recenzji Re-Pac dowiecie się, czy twórcy zdołali przenieść tę klasyczną grę na współczesne platformy do grania.
Pac-Man World Re-Pac

Czy warto zagrać w Pac-Man World Re-Pac? Recenzja gry

Nie da się ukryć, że firma Bandai Namco Entertainment ruszyła z prawdziwą ofensywą, jeżeli chodzi o markę Pac-Man. Pod koniec maja 2022 roku zadebiutowała fantastyczna kompilacja czternastu klasycznych gier z udziałem tego bohatera, potem otrzymaliśmy informację, że wystartowały prace nad filmem live-action, mającym być odpowiedzią na kinową wersję „Sonic. Szybki jak błyskawica”, a teraz do sprzedaży trafił remaster świetnej platformówki z czasów PlayStation One. Dodam, że jest to odświeżona wersja gry, którą uwielbiałem za dzieciaka i z chęcią powróciłem do niej po latach przerwy. Jestem autentycznie zaskoczony tym, jak ten tytuł dobrze się zestarzał!
Oczywiście Pac-Man World Re-Pac robi teraz jeszcze większe wrażenie niż w 1999 roku, ponieważ studio Now Production przygotowało od podstaw oprawę wizualną, która oferuje całkiem wysoki poziom. Co prawda gra wygląda sporo gorzej niż produkcje pokroju Ratchet & Clank: Rift Apart, ale i tak jest naprawdę nieźle. Przyjęta przez twórców kreskówkowa stylistyka w zupełności wystarczy do tego, żeby na nowo móc się zachwycać tą produkcją. Najważniejsze, że tekstury są ostre i wyraźne, a rozgrywka działa płynnie w sześćdziesięciu klatkach na sekundę (testowałem wersję na PS5).
Producent praktycznie w stu procentach zachował układ oryginalnych lokacji, choć gdzieniegdzie pokusił się o wprowadzenie drobnych modyfikacji oraz innych ustawień kamery, które sprawiły, że gra prezentuje się ciekawiej. Dobrym przykładem wizualnych zmian są sytuacje, gdzie główny bohater połyka dużą żółtą kulkę, umożliwiającą mu zjadanie złych duchów. W pierwowzorze nie towarzyszyła temu praktycznie żadna dodatkowa animacja, natomiast w remasterze Pac-Man przybiera swoją ogromną klasyczną formę, pokazując tym samym swoją przewagę nad przeciwnikami.
Studio odpowiedzialne za odświeżenie gry urozmaiciło także starcia z bossami, które są teraz nieco bardziej wymagające, a do tego ich przebieg jest bardziej ekscytujący. Deweloper nie zapomniał też o poprawieniu sterowania, wyrzucając do kosza toporność starszej wersji. Kontrola nad protagonistą jest łatwa i przyjemna, co w trójwymiarowych platformówkach odgrywa ogromną rolę.
Z wielką przyjemnością ukończyłem główną kampanię fabularną, przypominając sobie różnorodność lokacji oraz wyzwań, jaką przed laty postawili przed graczami twórcy. Warto też dodać, że producent umożliwił również aktywowanie trybu Easy, który dodaje na mapach dodatkowe kładki nad przepaściami, dzięki czemu gra jest o wiele łatwiejsza dla młodszych użytkowników.
Pac-Man World Re-Pac nie kończy się jednak na zaliczeniu wszystkich poziomów. Po ukończeniu gry odblokowujemy dostęp do automatu z oryginalną grą z lat 80., a także możemy zaliczyć aż trzydzieści dodatkowych labiryntów w Maze Mode. Rozgrywka w tym przypadku również sprowadza się do zbierania kulek (i unikaniu duchów) w zamkniętych korytarzach, lecz całość jest o wiele bardziej zróżnicowana – na drodze bohatera stają słupy ognia lub papugi ciskające w niego bombami.
To wszystko sprawia, że Pac-Man World Re-Pac jest produkcją wartą kupienia. Jeżeli jesteście miłośnikami gier z tym bohaterem, to obowiązkowo powinniście zainteresować się remasterem. Polecam! Szkoda tylko, że Bandai Namco nie zdecydowało się na wydanie zbiorczego wydania, raczej z drugą odsłoną…

Na czym zagrać w Pac-Man World Re-Pac?

Zespół Now Production nie bawił się w półśrodki, tylko zdecydował, że ich najnowsze dzieło dostępne będzie na wszystkich aktualnie obowiązujących platformach. W remaster Pac-Man World można więc zagrać na komputerach osobistych, konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch.

Premiera Pac-Man World Re-Pac – kiedy?

Produkcja japońskiego dewelopera zadebiutowała 26 sierpnia 2022 roku na wszystkich planowanych platformach. Odświeżone przygody Pac-Mana doczekały się nawet pudełkowej wersji dla każdej z konsol. Oczywiście znajdziecie je na Ceneo.pl.

Czy Pac-Man World Re-Pac posiada polską wersję językową?

Nie, gra nie otrzymała spolszczenia, dlatego konieczne jest granie po angielsku. Nie powinniście się jednak tym przejmować, ponieważ dialogów jest tutaj niewiele (głównie w cutscenkach, a te są najgorszym elementem Re-Pac) i w żaden sposób nie wpływają one na rozgrywkę.

Ile godzin zajmuje ukończenie Pac-Man World Re-Pac?

Niestety twórcy nie dodali żadnej nowej zawartości do głównej kampanii fabularnej, dlatego remaster Pac-Man World jest tak samo krótki co oryginał. Oznacza to, że grę można ukończyć w niecałe pięć godzin, dlatego zdecydowanie polecam szukać wszystkich znajdziek, żeby nieco wydłużyć ten czas. Czekają na was również klasyczne labirynty do zaliczenia.
Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Pac-Man World Re-Pac na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD A8-5600K 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon R7 250 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 10 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Pac-Man World Re-Pac na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7770 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 10 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
Zdjęcie: Materiały prasowe Now Production
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.