Data publikacji:

Recenzja Pac-Man Museum+. Aż 14 gier z Pac-Manem w roli głównej

Branża growa uwielbia wielkie powroty kultowych marek. Co prawda w tym przypadku nie mamy do czynienia z nowoczesnym remasterem, ani remakem, ale ciekawą składanką kilkunastu klasycznych gier z udziałem tytułowego bohatera. Czy Pac-Man Museum+ żeruje wyłącznie na sentymencie graczy, czy może ma do zaoferowania coś więcej? Tego dowiecie się z mojej recenzji.
pacman museum

Czy warto zagrać w Pac-Man Museum+? Recenzja gry

Bez zbędnego przedłużania zaznaczę, że Pac-Man Museum+ to doskonała pozycja dla miłośników tej marki. Polecam zagrać nawet osobom, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tym bohaterem, bo tutaj dostaną sporą dawkę tego, za co gracze pokochali serię stworzoną przez Bandai Namco. W tym przypadku mamy do czynienia z kompilacją aż czternastu gier z Pac-Manem w roli głównej, które zostały połączone w jedną zgrabną całość.
Gracze trafiają do oldschoolowego salonu gier, gdzie mogą podchodzić do automatów z konkretnymi tytułami, żeby rozpocząć rozgrywkę. Za zdobyte punkty można następnie odblokowywać nowe elementy wystroju do głównej lokacji lub kupować piłeczki z prezentami-niespodziankami. Nic nie stoi także na przeszkodzie, żeby hub przerobić na swoją modłę, zmieniając kolory ścian i podłogi, a także przestawiając elementy wystroju oraz automaty na inne miejsce.
Co prawda twórcy nie modyfikowali rozgrywki w poszczególnych produkcjach z Pac-Manem, ale za to dodali do nich opcjonalne cele, które dodatkowo zachęcają do grania w każdy z tytułów. Wiele dzieł zyskuje na takim rozwiązaniu – zwłaszcza te najstarsze. Dla współczesnego gracza te najbardziej staroszkolne odsłony serii mogłyby być zbyt nudne, ponieważ w niektórych przypadkach zabawa polega wyłącznie na powtarzaniu tych samych czynności w celu zdobycia jak największej punktacji. Bonusowe misje przygotowane z okazji Museum+ wprowadzają większe wyzwanie i zachęcają do poprawiania swoich wyników, dając jednocześnie użytkownikom konkretny cel.
Co prawda zazwyczaj misje sprowadzają się do osiągnięcia odpowiedniego wyniku, lecz niekiedy polegają również na wygraniu jak najwięcej pojedynków (np. w Pac-Man Battleroyale) lub ukończeniu konkretnej liczby aren (Pac-In-Time). Za zaliczenie poszczególnych zadań odblokowujemy m.in. unikatowe elementy wyposażenia lub płyty winylowe z muzyką, z których możemy korzystać w szafie grającej znajdującej się na terenie hubu.
Warto też dodać, że każda z gier posiada swój własny ranking, dzięki czemu na bieżąco możemy porównywać swoje wyniki z osiągnięciami innych graczy. W niektórych tytułach dostępny jest też tryb multiplayer, więc w czasie rzeczywistym mamy możliwość zmierzenia się z obcymi użytkownikami.
Muszę przyznać, że fantastycznie bawiłem się przy Pac-Man Muesum+, nawet jeśli już wcześniej grałem w większość produkcji z tej kompilacji. Jeżeli lubicie gry zręcznościowe i cenicie sobie tytuły Bandai Namco z tym bohaterem, to obowiązkowo powinniście sprawdzić to dzieło. Zapewniam was, że się nie zawiedziecie!

Jakie gry wchodzą w skład Pac-Man Museum+?

 • Pac-Man (1980)
 • Super Pac-Man (1982)
 • Pac & Pal (1983)
 • Pac-Land (1984)
 • Pac-Mania (1987)
 • Pac-Attack (wersja z SNES; 1993)
 • Pac-In-Time (wersja SFC; 1995)
 • Pac-Man Arrangement (wersja automatowa  z 1996 roku)
 • Pac-Man Arrangement (wersja na PSP z 2005)
 • Pac-Man Championship Edition (2007)
 • Pac-Motos (2007)
 • Pac 'n Roll Remix (2007)
 • Pac-Man Battle Royale (2011)
 • Pac-Man 256 (console version (2016)

Ile godzin zajmuje ukończenie Pac-Man Museum+?

Ciężko jest tak naprawdę określić, ile czasu potrzeba na ukończenie tej produkcji. Części z gier tak naprawdę nie ma finału, ponieważ cały czas możemy pobijać swoje wcześniejsze wyniki. Śmiało można więc założyć, że przy Pac-Man Museum+ spędzicie tyle czasu, ile będziecie potrzebować. Niewykluczone, że dla niektórych może to oznaczać nawet dziesiątki godzin przez konsolą lub komputerem.

Na czym zagrać w Pac-Man Museum+?

Bandai Namco Entertainment przygotowało wersje dostosowane do praktycznie wszystkich współcześnie funkcjonujących konsol, z wyłączeniem PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S. Oczywiście można zagrać w Pac-Man Museum+ na tych platformach za sprawą wstecznej kompatybilności, ponieważ gra jest dostępna na PlayStation 4 i Xbox One. Ponadto produkcja doczekała się także wersji dedykowanej komputerom osobistym oraz konsoli Nintendo Switch.

Premiera Pac-Man Museum+ – kiedy?

Ta gratka dla miłośników Pac-Mana trafiła do sprzedaży 27 maja 2022 roku na wszystkich planowanych platformach. Posiadacze komputerów osobistych oraz konsol Microsoftu są na lepszej pozycji, ponieważ tytuł w dniu premiery został udostępniony w usłudze Game Pass i można w niego zagrać bez dodatkowych opłat. W przypadku pozostałych konsol pozostaje wyłącznie kupno wersji cyfrowej, gdyż w Polsce gra nie została wydana w pudełku.

Czy Pac-Man Museum+ posiada polską wersję językową?

Nie, studio Bandai Namco Entertainment nie zdecydowało się na przygotowanie polskiej wersji językowej. Producent i tak wyciągnął do graczy rękę, ponieważ po raz pierwszy przetłumaczył na język angielski niektóre odsłony serii wchodzące w skład kolekcji, które do tej pory dostępne były wyłącznie po japońsku.

Pac-Man Museum+ na PC: minimalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i3-2125 3.3 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTX 550 Ti / Radeon HD 5770 lub lepsza
 • System operacyjny: Windows 7 (64-bit)

Pac-Man Museum+ na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon R7 360 lub lepsza
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
Zdjęcie: Materiały prasowe Bandai Namco Entertainment