Data publikacji:

Obciążenie procesora: jak je zmniejszyć?

Procesor to mózg naszego komputera i jeden z jego kluczowych komponentów. Mimo roli jaką pełni, pecety rzadko kiedy wykorzystują jego wszystkie zasoby podczas normalnej pracy. Jeżeli jest inaczej, może świadczyć to o poważnych problemach z oprogramowaniem lub samym sprzętem. Radzimy więc, jak sprawdzić obciążenie procesora, a także jak je zmniejszyć, gdy zbliża się ono do niebezpiecznych wartości.
procesor obciążenie
Procesor (często określany też angielskim skrótem CPU – Central Processing Unit) jest kluczowym elementem komputera. Sprawuje on kontrolę nie tylko nad jego wszystkimi pozostałymi komponentami i wszelkiego rodzaju urządzeniami wejścia czy wyjścia. Odpowiada bowiem także za poprawne działanie każdego uruchamianego przez nas programu. Współczesne procesy wykonują w ciągu sekundy miliardy różnych operacji i kalkulacji, od których powodzenia zależy funkcjonowanie całego systemu.


Czipy te dysponują zazwyczaj ogromnymi zapasami zasobów, które wykorzystywane są maksymalnie tylko w najbardziej wymagających aplikacjach oraz grach. Wiele osób styka się jednak z niezrozumiałą sytuacją, w której procesor jest bardzo mocno obciążony pracą nawet wówczas, gdy z pozoru komputer nie wykonuje żądanej akcji. Radzimy, jak zidentyfikować i zniwelować przyczyny tego problemu, a także jak dokładnie skontrolować stan CPU.

Sygnały wskazujące na nadmierne obciążenie procesora

O nadmiernym obciążeniu procesora świadczyć może kilka sygnałów. Pierwszym z nich jest zauważalne spowolnienie ładowania się i działania systemu operacyjnego, a także wszystkich podstawowych aplikacji, takich jak np. przeglądarka internetowa czy pakiety biurowe. Drugą, bardziej ekstremalną przesłanką, są zazwyczaj niespodziewane restarty komputera lub krytyczne błędy systemu.

O nadmiernym przeciążeniu procesora dowiemy się również w bardziej namacalny i słyszalny sposób, gdy tuż po uruchomieniu Windowsa wentylator CPU osiągnie maksymalne lub bardzo wysokie obroty, starając się jak najszybciej ochłodzić zapracowany układ, co w normalnych warunkach nie powinno nigdy mieć miejsca. W przypadku laptopów odczujemy to również za sprawą nadmiernie wydzielanego ciepła.

Jak sprawdzić obciążenie procesora?

Jeżeli zauważymy któryś z wymienionych powyżej symptomów, kolejnym krokiem powinno być upewnienie się, że odpowiada za nie procesor. Obciążenie procesora sprawdzimy w najłatwiejszy sposób, korzystając z jednego ze standardowych narzędzi systemu Windows. Mowa tu oczywiście o menadżerze zadań, do którego dostęp otrzymujemy po równoczesnym wciśnięciu klawiszy ctrl, alt i delete.

W okienku menadżera zadań znajdziemy listę wszystkich aktualnie uruchomionych programów oraz procesów systemowych. Przy każdym z nich podawany jest procent zasobów procesora, które aktualnie zużywają. Dla ułatwienia zadania możemy również posortować wszystkie pozycje od najmniejszej do największej wartości.

Jak zmniejszyć obciążenie procesora? Kilka sprawdzonych sposobów

Zrestartuj komputer – czasami rozwiązaniem problemu jest prosty restart komputera. W takich przypadkach zasoby CPU zajmowała zazwyczaj wadliwie działająca lub niepoprawnie zamknięta aplikacja.

Wyłącz niepotrzebne programy uruchamiające się przy starcie systemu – bardzo często za obciążenie procesora odpowiada nadmierna liczba automatycznie uruchamiających się programów podczas startu Windowsa. O ich obecności informują nas ikonki z prawej strony paska zadań. W okienku menadżera systemowego sprawdzimy też, jaki procent mocy obliczeniowej CPU wykorzystują. Zazwyczaj najbardziej winne są tutaj programy, które w tle wykonują rożnego rodzaju operacje, chodzi tu głównie o wszelkiej maści antywirusy. Równie często są to też przeglądarki internetowe, ze zbyt dużą liczbą otwartych kart lub włączonych procesów i wtyczek.

Szybką metodą na sprawdzenie, czy zainstalowane oprogramowanie wpływa nadmiernie na procesor, jest uruchomienie systemu w trybie awaryjnym, w którym ładowane są tylko podstawowe aplikacje. Jeżeli wówczas CPU nadal ma problemy, istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z wadą mechaniczną.

Zaktualizuj sterowniki – może zdarzyć się, że za problemy z CPU odpowiadają nieaktualne lub wadliwie działające sterowniki najważniejszych podzespołów PC, które powodują niespodziewane konflikty i błędy. Z drugiej strony, winowajcą może być również wadliwie działająca aktualizacja systemu operacyjnego.

Przeskanuj komputer w poszukiwaniu wirusów i złośliwego oprogramowania – wirusy, malware oraz inne złośliwe oprogramowanie często paraliżują działania komputera oraz obciążają procesor. Aby upewnić się, że nie padaliśmy ich ofiarą, warto przeskanować cały system.

Wyczyść rejestr systemu – kolejnym sposobem na wyeliminowanie problemów z nadmiernym obciążeniem CPU jest wyczyszczenie rejestru systemowego, w którym zdublowane niewłaściwe wpisy mogą spowalniać procesor. Dokonamy tego z pomocą wielu aplikacji optymalizujących komputer, takich jak darmowy Ccleaner.

Sprawdź wnętrze obudowy komputera – na wydajność procesora może negatywnie wpływać kurz zbierający się wewnątrz peceta. Bardzo mocno zabrudzony system chłodzenia przełoży się na problemy z poprawnym działaniem układu.
Autor: Michał Kułakowski