Jak zmniejszyć obciążenie procesora? Kilka sprawdzonych sposobów
Zrestartuj komputer – czasami rozwiązaniem problemu jest prosty restart komputera. W takich przypadkach zasoby CPU zajmowała zazwyczaj wadliwie działająca lub niepoprawnie zamknięta aplikacja.
Wyłącz niepotrzebne programy uruchamiające się przy starcie systemu – bardzo często za obciążenie procesora odpowiada nadmierna liczba automatycznie uruchamiających się programów podczas startu Windowsa. O ich obecności informują nas ikonki z prawej strony paska zadań. W okienku menadżera systemowego sprawdzimy też, jaki procent mocy obliczeniowej CPU wykorzystują. Zazwyczaj najbardziej winne są tutaj programy, które w tle wykonują rożnego rodzaju operacje, chodzi tu głównie o wszelkiej maści antywirusy. Równie często są to też przeglądarki internetowe, ze zbyt dużą liczbą otwartych kart lub włączonych procesów i wtyczek.
Szybką metodą na sprawdzenie, czy zainstalowane oprogramowanie wpływa nadmiernie na procesor, jest uruchomienie systemu w trybie awaryjnym, w którym ładowane są tylko podstawowe aplikacje. Jeżeli wówczas CPU nadal ma problemy, istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z wadą mechaniczną.
Zaktualizuj sterowniki – może zdarzyć się, że za problemy z CPU odpowiadają nieaktualne lub wadliwie działające sterowniki najważniejszych podzespołów PC, które powodują niespodziewane konflikty i błędy. Z drugiej strony, winowajcą może być również wadliwie działająca aktualizacja systemu operacyjnego.
Przeskanuj komputer w poszukiwaniu wirusów i złośliwego oprogramowania – wirusy, malware oraz inne złośliwe oprogramowanie często paraliżują działania komputera oraz obciążają procesor. Aby upewnić się, że nie padaliśmy ich ofiarą, warto przeskanować cały system.
Wyczyść rejestr systemu – kolejnym sposobem na wyeliminowanie problemów z nadmiernym obciążeniem CPU jest wyczyszczenie rejestru systemowego, w którym zdublowane niewłaściwe wpisy mogą spowalniać procesor. Dokonamy tego z pomocą wielu aplikacji optymalizujących komputer, takich jak darmowy Ccleaner.
Sprawdź wnętrze obudowy komputera – na wydajność procesora może negatywnie wpływać kurz zbierający się wewnątrz peceta. Bardzo mocno zabrudzony system chłodzenia przełoży się na problemy z poprawnym działaniem układu.