Data publikacji:

NVIDIA GeForce RTX 2060 – recenzje i testy

Jeżeli kilka lat temu kupowaliście nowy komputer, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod obudową znajdował się GeForce RTX 2060. Od premiery tego urządzenia rozwój technologiczny poszedł mocno do przodu, ale i tak ten model karty graficznej NVIDII w dalszym ciągu radzi sobie bardzo dobrze z najnowszymi produkcjami. Sprawdźcie, co zagraniczne media pisały o GeForce RTX 2060, a także ile FPS-ów jest w stanie wyciągnąć ten sprzęt w bardziej wymagających grach komputerowych.
NVIDIA GeForce RTX 2060

Specyfikacja techniczna NVIDIA GeForce RTX 2060

Podstawowy model karty graficznej GeForce RTX 2060 trafił do sprzedaży w 2019 roku i do dzisiaj cieszy się bardzo dużą popularnością wśród graczy – nawet tych, którzy dopiero teraz składają sobie nowe komputery. Początkowo GPU dostępne było w standardowej wersji z 6 GB pamięci VRAM, lecz w grudniu 2021 roku NVIDIA wypuściła usprawniony model z 12 GB pamięci VRAM, mający na celu rozwiązać problem z dostępnością grafik GeForce z serii 30. Poniżej znajdziecie więc specyfikację dotyczącą zarówno nowszej, jak i starszej karty.
  • Architektura: Turing
  • Rdzenie RT: pierwsza generacja
  • Rdzenie Tensor: druga generacja
  • Technologia: 12 nm
  • Obsługiwany interfejs: PCI-Express 3.0
  • Jednostki cieniujące: 1920
  • Jednostki teksturujące: 120
  • Jednostki rasterezujące: 48
  • Liczba rdzeni NVIDIA CUDA: 2176 / 1920
  • Częstotliwość bazowa: 1,47/1,37 GHz
  • Częstotliwość podwyższona: 1,65/1,68 GHz
  • Pamięć: 12 GB GDDR6 / 6 GB GDDR6
  • Szerokość magistrali pamięci: 192-bitowa
  • Wymiary: 228,6 mm × 112,6 mm
  • Pobór mocy karty graficznej: 185 W/160 W
  • Minimalna moc zasilacza: 550 W/500 W
  • Dostępne złącza wyświetlaczy: DisplayPort, HDMI, DVI-DL
  • Zalety GeForce RTX 2060 – za co chwalona jest karta graficzna NVIDII?

    Redaktor serwisu Tech Radar zwraca uwagę na to, że GeForce RTX 2060 6 GB to karta graficzna, która została wręcz stworzona do grania w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli, ponieważ jest w stanie zaoferować wtedy bardzo dużą płynność rozgrywki. Jest to niezwykle istotne dla osób posiadających monitor Full HD, oferujący częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz. Autor tekstu zaznacza przy tym, że ten model GPU sprawdza się również do grania w rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli, lecz trzeba się liczyć z tym, że liczba FPS-ów w bardziej wymagających produkcjach nie będzie przekraczała trzydziestu klatek na sekundę.
    Redaktor serwisu PC Gamer zwraca z kolei uwagę na technologię śledzenia promieni, twierdząc, że „GeForce RTX to pierwszy krok do wprowadzenia elementów ray tracing do gier w użytecznej formie”. Portal Tech Power Up sprawdził dokładnie, jak ray tracing wpływa na działanie gier. Oczywiście spadki płynności bywają zauważalne, aczkolwiek decydując się na rozdzielczość 1080p, karta graficzna w dalszym stopniu jest w stanie utrzymać ponad trzydzieści FPS-ów.
    A jeśli zależy wam na jak największej płynności, to z pomocą przychodzi też autorska technologia DLSS, której bliżej przyjrzał się redaktor PC Gamera: „DLSS wykorzystuje niezwykle wysokiej jakości próbkowane obrazy 64x jako >>podstawową prawdę<< do szkolenia sieci głębokiego uczenia. Pomysł polega na tym, aby pozwolić grze renderować się w niższej rozdzielczości – połowie pikseli rozdzielczości docelowej – a następnie przeskalować i wygładzić wynik w czasie rzeczywistym, aby zapewnić końcowy wynik, który wygląda mniej więcej tak samo, jak natywna rozdzielczość z czasowym AA”.
    Inną niezwykle istotną zaletę GeForce RTX 2060 jest cena. Karta graficzna (nawet w wersji 6 GB) w dalszym ciągu oferuje bardzo dobre osiągnięcia – nawet przy nowych grach z segmentu AAA – a przy tym można ją kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Ten model GPU kupimy już w granicach 1500 złotych, a także nie musimy się martwić o problemy z dostępnością. Oczywiście nie będzie to Founders Edition od NVIDII, tylko ulepszone wersje OC od MSI, ASUS-a, Gigabyte czy Palita.

    Wady GeForce RTX 2060 – co poszło nie tak?

    Im wydajniejsza karta graficzna, tym większe prawdopodobieństwo, że wiatraki będą generowały spory hałas podczas szybkich obrotów, aby zadbać o odpowiednie chłodzenie – po części tak właśnie jest w przypadku GeForce RTX 2060 12 GB, co postanowiła sprawdzić redakcja Tech Power Up: „chociaż karta nie ma funkcji zatrzymania wentylatora w trybie bezczynności nowszych procesorów graficznych Ampere, prędkość wentylatora w trybie bezczynności jest bardzo niska, co zasadniczo sprawia, że ​​karta jest niesłyszalna. Podczas grania poziom hałasu jest dość wysoki, ponieważ wentylatory obracają się bardzo szybko bez wyraźnego powodu, co utrzymuje bardzo niskie temperatury”.
    Jak już wcześniej pisałem, nie jest to karta graficzna dla osób, którym zależy na graniu z włączonymi wszystkimi najlepszymi ustawieniami graficznymi. Jak zauważa redaktor portalu Tech Radar: „RTX ma duży wpływ na wydajność w rozdzielczości QHD i 4K”. Oczywiście ray tracing jest opcjonalny, ale mimo wszystko GeForce RTX 2060 w dalszym ciągu nie będzie urządzeniem przeznaczonym do grania w rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli, co może być dużym minusem dla osób wyposażonych w monitor 4K.

    Wydajność GeForce RTX 2060 w grach z segmentu AAA

    Redakcja Tech Power Up dzięki swoim testom udowodniła, że nawet wersja z 12 GB pamięci VRAM nie jest w stanie poradzić sobie z jednoczesnym włączeniem ray tracingu i ustawieniem wyższych rozdzielczości. Cyberpunk 2077 w 4K i z RT osiągał zaledwie średnio 7,7 FPS, stając się tym samym niegrywalny. Trochę lepiej wyglądało to w przypadku rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli, ponieważ tutaj udało się osiągnąć maksymalnie 26,2 FPS, choć to nadal zbyt mało, żeby w pełni cieszyć się rozgrywką.
    Cyberpunk 2077 jest jednak bardzo zasobożernym tytułem, dlatego na Tech Power Up sprawdzono również, jak GeForce RTX 2060 12 GB poradzi sobie z nieco mniej wymagającymi grami. Kartę graficzną przetestowano z grą Doom Eternal, która przy włączonym RT i rozdzielczości Full HD osiągnęła aż 104,8 FPS, co jest fantastycznym wynikiem. Również rozdzielczość 1440p dała radę, bo tutaj średnio dzieło Bethesdy działało w około osiemdziesięciu klatkach na sekundę. Oczywiście w 4K było znacznie gorzej, ale nadal na tyle dobrze, aby Doom Eternal był grywalny – średnio 43,3 FPS.
    Redakcja Tech Power Up wzięła też pod uwagę wiele innych gier (Assassin’s Creed Valhalla, Days Gone, Hitman 3 itp.) i wyciągnęła średnią liczbę wyświetlanych klatek na sekundę, jaką karta graficzna generowała na konkretnych rozdzielczościach i przy wyłączonym ray tracingu. Model Zotac RTX 3060 12 GB średnio osiągał 101,5 FPS na Full HD, 74,5 FPS przy 1440p i 42 FPS-y w trybie 4K. Wersja GeForce RTX 2060 z 6 GB pamięci VRAM we wszystkich przypadkach osiągała kilka punktów mniej.

    GeForce RTX 2060 a inne karty graficzne

    Kevin Lee z serwisu Tech Radar ustalił pozycję tej karty graficznej w następujący sposób: „w naszych syntetycznych testach porównawczych NVIDIA GeForce RTX 2060 przewyższa nie tylko swojego poprzednika, ale nawet wyższe procesory graficzne generacji NVIDIA Pascal, takie jak NVIDIA GTX 1070 Ti. Jedynymi kartami graficznymi, które przewyższają NVIDIĘ RTX 2060 z kart z epoki Turinga, są znacznie droższe NVIDIA GeForce RTX 2070, AMD Radeon RX Vega 56 i NVIDIA GeForce RTX 2080”.
    Źródła:
    Zdjęcie: Materiały prasowe NVIDIA
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.