Data modyfikacji:

NieR Replicant ver.1.22474487139... Wymagania, recenzja, poradnik

Choć oryginalnie NieR zadebiutowało w 2010 roku, to jednak większość graczy styczność z serią miała dopiero kilka lat później za sprawą fenomenalnej gry NieR Automata. Jeśli zakochaliście się w dziele PlatiniumGames, to mam dla was dobrą wiadomość – pierwsza odsłona otrzymała oficjalny remaster, który jest znacznie bardziej przystępny od pierwowzoru. Z tego tekstu dowiecie się, czy warto zagrać w NieR Replicant ver.122474487139. Aczkolwiek nie ma co trzymać was w niepewności. Już teraz mogę napisać, że warto i to bardzo!

Czytaj również: Najważniejsze premiery gier 2021

nier replicant

NieR Replicant na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-6400 2.7 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 270X lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 26 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

NieR Replicant na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-6400 2.7 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1660 / 8 GB Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 26 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w NieR Replicant? Recenzja gry

Jeżeli regularnie śledzicie nasz serwis, to z pewnością zdążyliście zauważyć, że jestem wielkim fanem Automaty. Dzieło PlatiniumGames konkretnie mną pozamiatało, a niektóre wątki fabularne do dzisiaj siedzą mi w głowie – nawet pomimo tego, że od premiery minęły już cztery lata. Z oryginalnym NieRem nigdy nie miałem większego kontaktu (grałem, ale nie ukończyłem), dlatego tym bardziej wyczekiwałem remastera. 

Martwiło mnie jedynie to, że prace zostały zlecone studiu Toylogic, które nie ma oszałamiającego portfolio. Na szczęście PlatiniumGames aktywnie wspierało twórców, co z pewnością pozytywnie wpłynęło na efekt końcowy produkcji. Skłamałbym jednak, gdybym napisał, że remaster Replicanta urzekł mnie pięknymi widokami oraz grafiką odpowiadającą współczesnym standardom. Niestety nie – czuć, że jest to odświeżony tytuł ze starszej generacji konsol, który potrzebowałby całkowitego przemodelowania, żeby pod względami technicznymi stawać w szranki z nowymi hitami.

Choć świat gry jest dosyć duży i otwarty, to jednak nie zabrakło tu licznych ekranów ładowania. Konstrukcja misji pobocznych także pozostawia wiele do życzenia i sprowadza się głównie do zbierania przedmiotów i dostarczania ich zleceniodawcom. Nawet ogólna konstrukcja fabuły polega głównie na eksplorowaniu tych samych lokacji, co sprowadza się momentami do nużącego backtrackingu.

I wiecie co? Kompletnie mi to nie przeszkadzało! Głównie dlatego, że NieR Replicant ma znacznie więcej do zaoferowania na innych polach. Zdecydowanie na plus należy zaliczyć dynamiczne starcia z przeciwnikami, które, wraz z odblokowaniem nowych zdolności i broni, stają się jeszcze bardziej spektakularne. Oprócz tego twórcy nieustannie bawią się mechanikami, kompletnie zmieniając obraz gry – produkcja w mgnieniu oka potrafi zamienić się w platformówkę 2D, żeby za chwilę przypominać paragrafówkę bądź grę z kamerą ustawioną w rzucie izometrycznym niczym w Transistor.

Siłą tego dzieła są jednak relacje pomiędzy postaciami oraz fabuła. Już punkt wyjściowy sugeruje, że będziemy mieli do czynienia ze znacznie cięższą historią, niż w innych grach. W NieR Replicant śledzimy losy nastolatka, który za wszelką cenę próbuje znaleźć lekarstwo na tajemniczą chorobę, jaka dopadła jego młodszą siostrę, Yonah. Dodam tylko, że z każdą kolejną godziną poznajemy nowych bohaterów posiadających swoje własne dramaty, a przed nami otwierają się coraz trudniejsze do przetrawienia wątki. Zdecydowanie nie jest to łatwa produkcja w odbiorze i niech nie zmyli was stosunkowo frywolny początek.

Zrozumiem jeśli NieR Replicant ver.1.22474487139 może odrzucić niektórych graczy swoimi przestarzałymi rozwiązaniami. Mi na szczęście nie przeszkadzały niektóre archaizmy, ponieważ skupiłem się głównie na tym, co gra miała najlepszego do zaoferowania. NieR Automata ma mocnego konkurenta i jeszcze nie ustaliłem, który tytuł uważam za lepszy…

NieR Replicant - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść NieR Replicant?

Na początku gra może wydawać się skomplikowana ze względu na nietypowe ustawienie klawiszy. Jeśli korzystanie z mocy sprawia wam problem, to w menu ustawcie, żeby Weiss (latająca książka) korzystał z nich automatycznie, adekwatnie do sytuacji. Dzięki temu możecie skupić się na kontrolowaniu wyłącznie głównego bohatera i ciachaniu przeciwników mieczem. Możecie również ustawić poziom trudności na najniższy, gdzie używanie magii nie jest tak istotne podczas starć, jak na normalu czy hardzie.

Co jakiś czas przypisujcie także nowe słowa do broni oraz pozostałych zdolności protagonisty. Dzięki temu będziecie w stanie zadawać większe obrażenia lub sprawicie, że z pokonanych przeciwników częściej wypadną przydatne podczas walki przedmioty. Pamiętajcie o tym, że możecie przypisać te same słowa do wszystkich typów broni lub magii, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każdy element wyposażenia i zdolności posiadał własne słowa.

Na początku gry może to umknąć waszej uwadze, ale ikony osób, od których możecie otrzymać questa, są zaznaczone na minimapie kolorem białym. Przed każdą dalszą wyprawą, koniecznie porozmawiajcie z każdym NPC-em, żeby aktywować nowe zadania. Dzięki temu zaoszczędzicie dużo czasu, kiedy np. misja poboczna rozgrywa się w tym samym miejscu co główny quest. W przeciwnym razie będziecie zmuszeni do ponownej wędrówki do tej samej lokacji.

Na mapie porozrzucane są najróżniejsze przedmioty, które można wykorzystać do tymczasowego poprawiania statystyk bohatera lub przydają się do craftingu i zaliczania zadań pobocznych. Oznacza to, że powinniście schylać się dosłownie po każdy napotkany przedmiot, który prędzej czy później z pewnością wam się do czegoś przyda. To samo dotyczy zabijania przeciwników – z nich też wypadają wartościowe surowce, itp.

Ile godzin zajmuje ukończenie NieR Replicant?

Główny wątek fabularny można zamknąć mniej więcej w szesnaście godzin grając na najniższym poziomie trudności. Jeśli natomiast chcecie, żeby gra zapewniła wam większe wyzwanie na hardzie, a do tego zajmiecie się zadaniami pobocznymi, to czas gry może wydłużyć się nawet do kilkudziesięciu godzin.

Na czym zagrać w NieR Replicant?

Oryginalnie NieR dostępny był wyłącznie na konsolach, dlatego tym razem posiadacze komputerów osobistych mają powody do radości. Remaster dostępny jest bowiem na pecetach, ale można w niego zagrać również na PlayStation 4 i Xbox One. Oczywiście posiadacze PlayStation 5 i Xbox Series X|S uruchomią produkcję studia Toylogic za sprawą wstecznej kompatybilności.

Premiera NieR Replicant – kiedy?

Produkcja trafiła do sprzedaży 23 kwietnia 2021 roku na wszystkich planowanych platformach. NieR Replicant nie posiada polskiej wersji językowej, dlatego gracze zmuszeni są do grania w japońskiej lub angielskiej wersji językowej.

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski