Data modyfikacji:

Wyniki oglądalności The Last of Us. Co dalej z serialem?

W poniedziałek w Polsce zadebiutował ostatni odcinek serialu bazującego na grze The Last of Us. W związku z tym wytwórnia Warner Bros. Discovery postanowiła podzielić się z widzami fantastycznymi wynikami oglądalności poszczególnych epizodów. W tym samym czasie twórcy serialu udzielili informacji odnośnie ekranizacji drugiej części gry.
The Last of Us
The Last of Us od studia Naughty Dog to zdecydowanie jedna z moich ulubionych produkcji, którą ukończyłem trzykrotnie – oryginał na PS3, remaster na PS4, a także remake na PS5. Z przyjemnością siadałem także do oglądania kolejnych odcinków serialu dostępnego na platformie HBO Max. Co prawda nie podobały mi się wszystkie decyzje fabularne, a do tego ekranizacja czasami miewała problemy z utrzymaniem odpowiedniego tempa, ale w ogólnym dzieło Craiga Mazina i Neila Druckmanna oceniam bardzo dobrze.
Serial „The Last of Us” z różnych powodów był powodem wielu sporów w internecie, ponieważ twórcy nie bali się podejmowania trudnych i kontrowersyjnych tematów. Patrząc na statystyki oglądalności ryzyko się opłaciło, ponieważ z każdym kolejnym odcinkiem, coraz więcej osób było zainteresowanych tą produkcją. Dane zaprezentowane przez Warner Bros. Discovery dotyczą oglądalności w dniu premiery epizodów i prezentują się następująco:
 • odcinek 1 – 4,7 mln (15 stycznia)
 • odcinek 2 – 5,7 mln (22 stycznia)
 • odcinek 3 – 6,4 mln (29 stycznia)
 • odcinek 4 – 7,5 mln (5 lutego)
 • odcinek 5 – 11,6 mln (10-12 lutego)
 • odcinek 6 – 7,8 mln (19 lutego)
 • odcinek 7 – 7,7 mln (26 lutego)
 • odcinek 8 – 8,1 mln (5 marca)
 • odcinek 9 – 8,2 mln (12 marca)
 • W przypadku odcinka piątego premiera była rozłożona na kilka dni ze względu na Super Bowl w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście jeżeli porównamy te statystyki z wynikami oglądalności „Rodu Smoka” (największa w ostatnim czasie premiera na HBO Max), to nie wyglądają one zbyt kolorowo (pierwszy odcinek obejrzało 10 mln widzów). Należy jednak pamiętać o tym, że był to prequel szalenie popularnej „Gry o Tron”, czyli jednego z większych popkulturalnych dzieł ostatnich lat. „The Last of Us” dla wielu osób było zupełnie nową marką, a mimo to serial przyciągał do ekranów miliony widzów każdego tygodnia.
  Oczywiście potwierdzenie rozpoczęcia prac nad kontynuacją było zaledwie kwestią czasu. Taką informację otrzymaliśmy już jakiś czas temu, natomiast teraz twórcy produkcji twierdzą, że solidne przełożenie wydarzeń z The Last of Us: Part II wymaga z pewnością więcej niż jednego serialu. Oznacza to, ze telewizyjna produkcja na pewno doczeka się trzech serii, a może i jeszcze więcej – wszystko zależy od tego, jak twórcy będą wierni materiałowi źródłowemu.
  Przypominam, że remake The Last of Us: Part I zadebiutował 2 września 2022 roku na konsoli nowej generacji – PlayStation 5. Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się pecetowa wersja przeboju Naughty Dog. Posiadacze komputerów osobistych zagrają w przygody Joela i Ellie już 28 marca.
  Zdjęcie: materiały prasowe Warner Bros. Discovery
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.