Data modyfikacji:

Jagged Alliance 3 - data premiery. Co wiemy o grze?

Jeżeli należycie do grona fanów serii Jagged Alliance, to mam dla was dobrą wiadomość. Twórcy podzielili się z graczami oficjalną informacją odnośnie daty premiery trzeciej części, a do tego wystartowali z zamówieniami przedpremierowymi. Producent opublikował także nowy zwiastun, a ponadto opowiedział co nieco o rozgrywce Jagged Alliance 3.
jagged alliance 3 premiera

Jagged Alliance 3 – co to?

Jagged Alliance 3 to kontynuacja bardzo cenionej przez graczy strategii turowej, która zadebiutowała w 1999 roku. Za poprzednią część odpowiadał zespół Sir-Tech, natomiast do prac nad trzecią odsłoną zostało zaangażowane bułgarskie studio Haemimont Games, znane z takich tytułów jak Victor Vran, Tropico 5 czy Stranded: Alien Dawn.
Produkcja oczywiście zaoferuje o wiele bardziej zaawansowaną technologicznie oprawę wizualną, ale trzon rozgrywki ma pozostać niezmieniony. W dalszym ciągu będziemy mieć do czynienia z bardzo rozbudowaną grą strategiczną z kamerą ustawioną w rzucie izometrycznym, w której kontrolujemy poczynania niewielkiej grupki zwerbowanych przez nas najemników.

Data premiery Jagged Alliance 3 – kiedy zagramy?

Firma THQ Nordic (światowy wydawca gry) opublikowała oficjalny komunikat, w którym poinformowała, że premiera Jagged Alliance 3 nastąpi w te wakacje, dokładnie 14 lipca 2023 roku. Produkcja dostępna będzie w polskiej wersji językowej (tylko napisy) i już teraz można składać zamówienia na fizyczne egzemplarze.
Polecamy: Stare gry na PC
Do wyboru macie edycję standardową zawierającą samą płytę z grą, a także kolekcjonerską, zawierającą m.in. terenową walizkę, taktyczny pasek i saszetkę, przypinki, karty i przypinkę. Podstawowe wydanie Jagged Alliance 3 znajdziecie na Ceneo.pl i zamówicie je już za 149 złotych. Podobno nakład jest mocno ograniczony, dlatego polecam pospieszyć się z zakupem, jeśli chcecie dołączyć grę do swojej kolekcji.

Na jakich platformach dostępne będzie Jagged Alliance 3?

Studio Haemimont Games, które jest odpowiedzialne za tę odsłonę Jagged Alliance, zdecydowało, że „trójka” będzie dostępna wyłącznie na komputerach osobistych, na platformie Steam. Niewykluczone, że w przyszłości doczekamy się wersji konsolowej, ale na ten moment producent nie ma tego w planach – a przynajmniej nic o tym nie mówi.

Zwiastun Jagged Alliance 3

Wraz z ujawnieniem daty premiery, firma THQ Nordic opublikowała kilkuminutowy zwiastun, który omawia poszczególne mechaniki rozgrywki Jagged Alliance 3. Materiał został zrealizowany w humorystycznym tonie, co widać chociażby po fragmencie, gdzie twórcy wyśmiewają słabej jakości spin-offy serii. Zobaczcie sami:

Rozgrywka w Jagged Alliance 3

Z racji tego, że premiera gry jest już coraz bliżej, bułgarski zespół Haemimont Games ujawnił sporo informacji odnośnie gameplayu Jagged Alliance 3. Jak już wcześniej pisałem, w swoich założeniach produkcja nie będzie odbiegała zbytnio od tego, z czym mieliśmy do czynienia w drugiej części z 1999 roku. Nie oznacza to jednak, że twórcy nie pokusili się o wprowadzenie własnych pomysłów, które mają uatrakcyjnić ten tytuł względem poprzednich części. Jedną z ciekawszych informacji na pewno jest to, że kampanię fabularną można ukończyć w trybie współpracy online z innymi graczami.
Twórcy przekonują, że ich dzieło nie będzie działało na zasadzie puzzli, gdzie trzeba działać w określony sposób, aby zaliczyć poszczególne misje. Jagged Alliance 3 ma być swoistym symulatorem najemników, w których nigdy nie ma jednej, słusznej drogi do osiągnięcia celu. Na przebieg zadania wpływają między innymi takie czynniki, jak warunki atmosferyczne, oświetlenie lokacji, ukształtowanie terenu oraz liczba przeszkód, za którymi można się ukryć. Od gracza zależy, czy wywoła chaos w szeregach wroga, ostrzeliwując ich z broni ciężkiej czy może jednak będzie wolał działać powoli i po cichu, nie wzbudzając żadnych podejrzeń.
Gracze będą mogli wybrać kilku najemników spośród czterdziestu dostępnych. Twórcy chwalą się, że każda z postaci jest w pełni udźwiękowiona, a do tego posiada własną historię oraz charakter. Bohaterowie mają zupełnie inaczej reagować na przeciwników, otaczającą ich sytuację oraz siebie nawzajem, dzięki czemu każda rozgrywka ma być na swój sposób unikatowa. Akcja Jagged Alliance 3 została osadzona na terenie Grand Chien, gdzie będzie można wejść w interakcję z lokalnymi mieszkańcami, zyskując od nich pomoc lub narażając się na ich zemstę, gdy przypadkowo zabijemy jednego z nich.
W Jagged Alliance 3 pojawi się rozbudowany system rozwoju bohaterów, których będzie można ulepszać w obranym przez siebie kierunku. Do dyspozycji otrzymamy także bogaty arsenał broni, a podczas walki wykorzystamy elementy otoczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysadzić ścianę budynku lub doprowadzić do wybuchu samochodów znajdujących się obok przeciwników. Rodzaj podatnych na zniszczenia obiektów będzie zależał oczywiście od rodzaju lokacji, w jakiej się znajdziemy, a z tego co wiadomo, twórcy szykują dla nas dżunglę, miasteczka, slumsy, pustynie i wiele więcej.

Mody w Jagged Alliance 3

Producent zapowiedział już teraz, że jego dzieło otrzyma wsparcie dla autorskich modyfikacji przygotowywanych przez graczy. Niestety na początku będziemy mogli jedynie dłubać przy statystykach broni, dostosowywać poziom trudności oraz wyświetlać procenty „szansy na trafienie” podczas celowania do oponentów.
Bardziej rozbudowane narzędzia zostaną dodane do gry w późniejszym terminie i wtedy dopiero otrzymamy możliwość tworzenia własnych kampanii, projektowania najemników oraz wprowadzania zmian w mechanikach rozgrywki – twórcy zapewniają, że system modów ma być ograniczony wyłącznie poprzez wyobraźnię użytkowników.
Zdjęcie: materiały prasowe Haemimont Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.