Data publikacji:

Kingdom Come: Deliverance 2. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Wydany w 2018 roku Kingdom Come: Deliverance był jedną z najciekawszych gier RPG z otwartym światem, które wydane zostały w ubiegłej dekadzie. W przeciwieństwie do większości produkcji tego typu jego akcja nie była osadzona w fantastycznej krainie, ale w autentycznych realiach Królestwa Czech w 1403 roku. Deweloperzy starali się przy tym odtworzyć z ogromną pieczołowitością ówczesną architekturę, stroje, broń oraz styl życia, oddając w ręce graczy prawdziwy średniowieczny symulator. Nie dziwne więc, że fani z dużymi nadziejami czekają na Kingdom Come: Deliverance 2. Kiedy więc spodziewać się tej gry?
kingdom come
Za stworzone serii Kingdom Come: Deliverance odpowiada czeskie studio Warhorse Studios, założone w 2011 roku przez Daniela Vavrę. Wcześniej pracował on dla lokalnego oddziału spółki 2K, który ma na koncie popularny cykl Mafia, a także nieco zapomniany już Hidden & Dangerous. Tuż po powołaniu do życia niewielkiego zespołu deweloperów, Vavra rozpoczął prace nad prototypem gry RPG. Mimo wysiłków autorowi nie udało się jednak zdobyć odpowiedniego finansowania, pozwalającego wyjść z projektem poza fazę pre-produkcji.
Sytuacja ta zmieniła się jednak dopiero w 2014 roku, kiedy Warhorse zdecydowało się dać sobie spokój z poszukiwaniem dużych inwestorów. Zamiast tego studio zwróciło się w stronę potencjalnych fanów. Kingdom Come: Deliverance zostało przedstawione światu w serwisie crowdfundingowym Kickstarter. Po zakończeniu zbiórki pieniędzy twórcom udało się zebrać ponad 2 miliony dolarów, które zostały wpłacone przez blisko 40 tysięcy osób. Dzięki temu zastrzykowi gotówki team dowodzony przez Vavrę mógł wreszcie spełnić swoje ambicje.
W 2016 roku dowiedzieliśmy się, że Warhorse zdobyło dodatkowe finansowanie, dzięki podpisanej umowie ze spółką Koch Media oraz jej oddziałem wydawniczym Deep Silver. Warhorse zapowiedziało wówczas wersję gry na konsole oraz edycje pudełkowe i kolekcjonerskie. Premiera Kingdom Come: Deliverance nastąpiła 13 lutego 2018 roku, równocześnie na PC oraz Xbox One i PlayStation 4. Do 2019 roku twórcy opublikowali jeszcze w sumie cztery zestawy DLC do gry. W 2020 roku ogłosili, że tytuł sprzedał się na wszystkich platformach sprzętowych w liczbie ponad 3 milionów egzemplarzy. W 2021 roku zapowiedzieli także produkcję portu na konsoli Nintendo Switch, jego losy pozostają jednak na razie wciąż nieznane.
Kingdom Come: Deliverance spotkało się z dość mieszanym odbiorem ze strony recenzentów, bowiem produkcji doskwierały liczne błędy oraz techniczne niedoskonałości (zwłaszcza na konsolach), które przez lata zostały jednak wyeliminowane, w czym pomogli także fani dzięki prężnie działającej scenie moderskiej.

Kingdom Come: Deliverance 2 – czego oczekiwać od gry, kiedy spodziewać się premiery?

Warhorse Studios nie zapowiedziało oficjalnie Kingdom Come: Deliverance 2, wiemy jednak, że w harmonogramie pracy dewelopera nie znajduje się jednak żadna inna gra. Od kilku lat po sieci krążą jednak plotki na temat gry. Szef studia w mediach społecznościowych sugerował również wielokrotnie, że kolejna produkcja z serii jest obecnie w przygotowaniu, publikując np. zdjęcia z wizyt dokumentacyjnych w różnych historycznych miejscach Czech.
Biorąc pod uwagę wypowiedzi deweloperów, Kingdom Come: Deliverance 2 będzie najprawdopodobniej rozwinięciem pomysłów i systemów przygotowanych z myślą o pierwszej części. Spodziewajmy się więc ponownie dużego otwartego świata, dającego graczom ogromną swobodę w kreowaniu swojej przygody. Jeżeli chodzi o historię, twórcy zapewne ponownie zaoferują główny scenariusz fabularny oraz wiele interesujących nielinearnych questów pobocznych, w których spore znacznie mają decyzje podejmowane przez gracza.
Jeżeli chodzi o to, w kogo wcielimy się podczas zabawy, najpewniej zespół pozostanie przy rozwiązaniu z pierwszej odsłony, przedstawiając nam z imienia konkretnego protagonistę, z ustalonym z góry tłem fabularnym, mającym fundamentalny wpływ na to, jak jesteśmy traktowani przez napotkanych ludzi. Autorzy mają tutaj dwa wyjścia – mogą zdecydować się na kontynuację historii z Kingdom Come lub przedstawić graczom zupełnie nowych bohaterów.
W jakiej epoce może rozgrywać się nowe Kingdom Come: Deliverance? Warhorse Studios zapewne nie odejdzie zanadto od okresu przedstawionego w części pierwszej. Deweloper może jednak zdecydować się na przesunięcie akcji o kilkanaście lat do przodu, do najbardziej turbulentnych czasów w dziejach Czech, a więc okresu wojen husyckich, przypadających na lata 1419–1436. Jest on niewątpliwie fascynującym tłem dla gry.
Opóźniając oficjalną zapowiedź Kingdom Come: Deliverance 2, twórcy wyraźnie nie chcą też popełnić tego samego błędu i wypuścić niedopracowany produkt, pełen niespodziewanych bugów i niedoróbek technicznych. Interesujące będzie więc to, czy aby uniknąć problemów nie zrezygnują przypadkiem z silnika graficznego CryEngine, używanego w pierwszej części, na rzecz znacznie łatwiejszego w obsłudze Unreal Engine. Technologia firmy Epic Games pozwoliłaby im również dość szybko przygotować wersję gry na współczesne platformy sprzętowe, a więc PC, PlayStation 5 i Xbox Series X|S.
Zdjęcie: mat. prasowe Warhorse Studios