Data modyfikacji:

Monopoly. Najpopularniejsza gra na świecie - zasady, karty, instrukcja i historia

Nie znam osoby zainteresowanej grami planszowymi, która nigdy w życiu nie miałaby do czynienia z kultowym Monopoly. Nawet osoby, których nie do końca kręci ta forma rozrywki, z pewnością zetknęły się z dziełem Charlesa Darrowa. A jeśli nie, to najwyższa pora żeby nadrobić zaległości! Sprawdźcie, jaka jest geneza powstania Monopoly oraz na czym polega rozgrywka.


monopoly

Historia Monopoly – od czego się zaczęło?

Za twórcę gry powszechnie uznaje się Charlesa Darrowa, lecz prawda jest trochę bardziej skomplikowana. W 1904 roku niejaka Elizabeth Maggie z Illinois zaprojektowała oraz opatentowała planszówkę o nazwę Landlord’s Game, która miała na celu udowodnienie teorii ekonomicznej Henry’ego George’a.

Przez następne lata gra była poddawana zmianom przez inne osoby, aż w końcu trafiła w ręce wcześniej wspominanego Darrowa. Ten odpowiednio przerobił planszę oraz lekko zmodyfikował zasady gry, a następnie w 1933 roku postanowił opatentować planszówkę pod nazwą Monopoly. Dwa lata później sprzedał prawa do marki firmie wydawniczej Parker Brothers, która w 1991 roku stała się własnością Hasbro.

Początkowo Monopoly bazowało na okrągłej planszy wykonanej z ceraty, lecz dosyć szybko Charles zamienił ją na kwadratową. Układ poszczególnych pól obecnie praktycznie w niczym nie różni się od wersji z 1935 roku. Już wtedy na rogach mapy rozmieszczono więzienie, policję, parking i metę, a po bokach znajdowały się dworce kolejowe.

Zasady Monopol – na czym polega gra?

Na pierwszy rzut oka Monopoly wygląda na bardzo skomplikowaną grę ekonomiczną. Wystarczy jednak rozegrać jedną testową rundę, aby szybko zorientować się, że zasady są bardzo łatwe do opanowania nawet dla młodszych graczy. Według informacji umieszczonej na opakowaniu, w Monopoly mogą grać już osoby, które mają ukończone osiem lat.

Głównym celem gry jest zostanie milionerem oraz doprowadzenie pozostałych użytkowników do bankructwa. Żeby tego dokonać, trzeba kupować działki, ściągać czynsze od innych graczy, a także budować domy i hotele na posiadanych terytoriach.

Jeden z graczy musi przejąć funkcję bankiera odpowiedzialnego za dawanie pożyczek, pobieranie opłat od uczestników zabawy, a także za płacenie pensji po przekroczeniu pola mety czy prowadzenie licytacji podczas sprzedaży nieruchomości.

Plansza Monopoly składa się z następujących elementów:
  • pola nieruchomości do kupienia przez graczy – ich cena zależy od atrakcyjności regionu. Można stawiać na nich domy i hotele, a następnie pobierać opłaty od graczy,
  • cztery pola dworców kolejowych – im więcej posiadacie tych pól, tym większe gracze będą płacić wam czynsze, gdy na nie wejdą,
  • pola wodociągów oraz elektrowni – suma czynszu zależy od rzutu dwiema kostkami pomnożonymi razy cztery,
  • pola podatkowe – użytkownicy uiszczają opłatę do banku, bez korzyści dla innych osób,
  • pola Szansy – gracze losują jedną z kart Monopoly i otrzymują dodatkowe bonusy,
  • pola Kasy Społecznej – gracze losują jedną z kart Monopoly i muszą ponieść dodatkowe opłaty,
  • cztery narożne pola specjalne – start/meta, więzienie, bezpłatny parking oraz policja. Po wejściu na pole policji, użytkownik od razu trafia do celi.

Zawartość Monopoly

W każdym opakowaniu standardowej gry Monopoly wydanej przez firmę Hasbro powinniście znaleźć następujące elementy:
  • plansza,
  • 28 kart „Tytuł Własności”,
  • 16 kart „Szansa”,
  • 16 kart „Kasa Społeczna”,
  • 1 plik banknotów Monopoly o różnych nominałach,
  • 32 figurki domów,
  • 12 figurek hoteli,
  • 2 klasyczne kostki (sześć oczek),
  • pionki do gry,
  • 1 Szybka Kostka do specjalnego wariantu gry.
W artykule przedstawiłem wam wyłącznie podstawowe założenia rozgrywki, które pomogą wam określić, czy taka forma zabawy wam odpowiada. Pełna instrukcja Monopoly oczywiście znajduje się w opakowaniu z grą, która krok po kroku wyjaśni wam wszystkie mechaniki zabawy.

A jeśli klasyczne Monopoly już wam się znudziło, to koniecznie sprawdźcie inne warianty modyfikujące poszczególne elementy gry. W niektórych przypadkach gotówkę zastąpiono terminalem płatniczym, a w innych kwadratowa plansza ustąpiła miejsca planszy inspirowanej ruletką.
Autor: Łukasz Morawski