Data modyfikacji:

Jaką matrycę do laptopa wybrać?

Kupując nowego laptopa, słusznie zwracamy uwagę przede wszystkim na jego podzespoły, baterię oraz wygląd zewnętrzny. Bardzo często pomijanym aspektem komputera jest jednak ekran. W jego przypadku większość osób sprawdza jedynie jego przekątną, nie zwracając uwagi na jej właściwości oraz typ. Aby uniknąć błędów i problemów, podpowiadamy, jak wybrać matrycę ekranu odpowiednią do naszych potrzeb.

matryca

W przeciągu ostatnich lat laptopy stały się nieodłącznym elementem życia większości Polaków. Korzystamy z nich w pracy, w szkołach oraz domach. Kupując nowy sprzęt, zwracamy jednak uwagę głównie na cenę komputera, a także jego kluczowe podzespoły, takie jak procesor, pamięć RAM czy dysk twardy. Chociaż te elementy wpływają bezpośrednio na ergonomię pracy, wydajność urządzenia i wydajność zainstalowanych na nim aplikacji, często zapominamy, że przez cały czas korzystania z komputera wpatrujemy się też bezpośrednio w ekran, który w wielu wypadkach nie jest optymalnie dobrany do naszych potrzeb.

Przeciętny konsument przykłada bowiem wagę jedynie do przekątnej ekranu, co skrzętnie wykorzystują producenci, którzy pomijają w specyfikacji technicznej wiele istotnych szczegółów dotyczących jego budowy. Nawet jeżeli dotrzemy do informacji na temat typu matrycy laptopa, ograniczają się one zazwyczaj do wymienienia serii skrótów literowych niewiele mówiących laikowi. Rozszyfrujmy je więc i przyjrzyjmy się zaletom poszczególnych typów ekranów przenośnych komputerów.

Ekrany wszystkich laptopów korzystają z matryc LCD, których pierwsze prototypy zaczęły być produkowane już kilkadziesiąt lat temu. Podstawowa zasada ich działania nie uległa od tamtego czasu zmianom. Tym, co odróżnia od siebie poszczególne typy matryc, jest wykorzystana przez nie technologia budowy i kontroli ciekłokrystalicznych ekranów.

Wyróżniamy obecnie trzy najpopularniejsze typy matryc komputerowych – TN, IPS oraz VA, które poza laptopami są wykorzystywane także w wielu innych urządzeniach elektronicznych. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a ich wybór powinien być uzależniony od naszych preferencji.

Matryce TN w laptopach

Matryce TN oparte są na najstarszej, wciąż szeroko używanej technologii kolorowych ekranów ciekłokrystalicznych. Największą zaletą tego typu matryc jest ich niska cena, łatwość produkcji oraz niezawodność (niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia martwych lub zablokowanych pikseli). Znajdziemy je wciąż w bardzo wielu modelach laptopów, zwłaszcza w tych z niższych półek cenowych.

Ekrany TN są lubiane przez graczy ze względu na ich szybki czas reakcji oraz obsługę wysokich częstotliwości odświeżania ekranu. Niektóre ekrany w gamingowych laptopach oferują ją nawet na poziomie 144 Hz lub 165 Hz. Matryce TN zawodzą jednak, jeżeli chodzi o kontrast, jasność oraz odwzorowanie barw w obrazie. Pracując z grafiką oraz materiałami wideo, powinniśmy ich unikać jak ognia.

Matryce IPS w laptopach

Matryce typu IPS znajdziemy przede wszystkim w droższych modelach komputerów ze średniej półki. Ich największą zaletą jest świetne odwzorowanie kolorów. Nadają się przez to do zastosowań profesjonalnych, między innymi do edycji zdjęć i grafiki. Sprawdzą się przez to świetnie przy oglądaniu filmów. Ich plusem są też duże kąty widzenia ekranu.

Ekrany IPS gorzej radzą sobie jednak pod względem czasu reakcji oraz częstotliwości odświeżania, co może być istotne dla graczy stawiających na kompetytywną zabawę online. Słabo również radzą sobie z odwzorowaniem odcieni czerni. Nowsze wersje technologii IPS, które są już dostępne na rynku, powoli eliminują jednak największe ułomności tego standardu.

Matryce VA

Najnowszy typ matryc, który nadal instalowany jest w niewielkiej liczbie laptopów. Na razie znaleźć możemy je głównie w monitorach komputerowych. Łączą one w sobie cechy technologii TN i IPS. Ich największą zaleta jest świetne odwzorowanie czerni oraz wysoki kontrast obrazu, a także wsparcie dla technologii HDR. Nie są w stanie jednak w pełni dorównać matrycom IPS pod względem odwzorowania kolorów.

Jeżeli chodzi o częstotliwość odświeżania i czas reakcji, ustępują one ekranom TN, ale są lepsze od większości IPS. Są więc potencjalnie najlepszym rozwiązaniem dla graczy. Dodatkowo, dzięki wysokim kątom widzenia, mogą okazać się niezastąpione przy wspólnym oglądaniu filmów oraz w innych domowych zastosowaniach.