Data publikacji:

Little Nightmares II. Poradnik, wymagania i recenzja

Pierwsza odsłona serii była bardzo przyjemnym, niewielkim horrorem stworzonym przez niezależne studio Tarsier. Gra została bardzo ciepło przyjęta przez graczy i recenzentów, a do tego sprzedała się w zadowalającej liczbie kopii. To zachęciło producenta do przygotowania kontynuacji, która ma szansę osiągnąć jeszcze większy sukces. Sprawdźcie, dlaczego powinniście kupić swój egzemplarz Little Nightmares II.

Czytaj również: Najlepsze horrory PC

little nightmares 2 wymagania

Little Nightmares II na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: 1280 MB GeForce GTX 570 / 2 GB Radeon HD 7850 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Little Nightmares II na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Little Nightmares II? Recenzja gry

Na przestrzeni lat powstało już tak wiele growych horrorów, że przed twórcami nowych produkcji stoi naprawdę spore wyzwanie. Bo czy gracze będą w stanie przestraszyć się ponownie cyfrowych stworów, które próbują ich straszyć już od początków branży? Na szczęście nadal działają studia, zrzeszające niezwykle kreatywnych ludzi, zdolnych do wyciskania ostatnich soków z wysłużonych gatunków gier.

Celem twórców Little Nightmares II nie było jako takie przerażenie odbiorców ich dzieła. Tarsier Studios postawiło bardziej na tak gęstą atmosferę, że nie sposób czuć się zrelaksowanym podczas odkrywania kolejnych tajemnic ich produkcji. Jeżeli graliście w pierwszą odsłonę, to doskonale wiecie, o czym mówię. W sequelu natomiast producentowi udało się jeszcze lepiej budować klimat poprzez grę świateł, konstrukcję otoczenia, bezradność głównego bohatera oraz enigmatycznych przeciwników, z którymi nie mamy absolutnie żadnych szans w bezpośrednim starciu.

W kwestii gameplayu nie zmieniło się zbyt wiele – nadal mamy do czynienia z platformówką, w której dużą rolę odgrywa skradanie. Postać sterowana przez gracza ma jednak sporo więcej do roboty, niż w pierwowzorze. Twórcy wprowadzili znacznie więcej zagadek logicznych oraz różnorodnych etapów zręcznościowych. Rozgrywka w ogóle się nie dłuży, ponieważ co chwilę jesteśmy zalewani nowymi pomysłami. Raz musimy uciekać przez strzelającym do nas człowiekiem, a innym razem ustawiamy pionki na szachownicy w odpowiedniej kolejności.

Znaczącą zmianą względem pierwszej części jest konieczność współpracy z drugim bohaterem. A raczej bohaterką, ponieważ naszą kompanką podczas wędrówki jest Six, czyli dziewczynka będąca protagonistką w Little Nightmares. W „dwójce” z kolei sterujemy chłopcem o imieniu Mono, o równie tajemniczym życiorysie, co jego nowa znajoma.

Początkowo żałowałem, że Tarsier Studios nie zdecydowało się na zaimplementowanie trybu kooperacji, lecz szybko zrozumiałem, że zaburzyłoby to narrację gry. Współprace pomiędzy bohaterami bardziej porównałbym do kultowego Ico, aniżeli Brothers: A Tale of Two Sons czy Unravel Two. Szóstka niekiedy znika z ekranu, albo jej rola jest marginalna, co automatycznie oznaczałoby, że drugi gracz nie miałby co robić.

Z całego serca polecam ten tytuł, nawet jeśli nie jesteście miłośnikami horrorów. W zalewie wysokobudżetowych akcyjniaków, czasami dobrze jest przysiąść na kilka godzin do tak klimatycznej produkcji, jak Little Nightmares II. Nie jestem w stanie przyczepić się do czegokolwiek, bo zarówno technicznie, jak i rozgrywkowo oraz fabularnie wszystko mi przypasowało. Mam nadzieję, że wy także będziecie się dobrze bawić przy tym dziele.

Sprawdź również, dlaczego warto zagrać w pierwszą część Little Nightmares.

Little Nightmares II - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Little Nightmares II?

Rozgrywka w Little Nightmares II nie należy do szczególnie trudnych, ale musicie być przygotowani na to, że w niektórych etapach dosyć często możecie ginąć. Na szczęście checkpointy rozstawione są bardzo często, dzięki czemu nie będziecie musieli powtarzać większych fragmentów, tracąc przy tym czas.

Czasami nawet lepiej jest dać się złapać przeciwnikowi, żeby zobaczyć, na ile można sobie pozwolić w danej lokacji. Często bowiem nie trzeba się skradać, tylko lepszym sposobem jest szybkie przebiegnięcie do bezpiecznego punktu. Już w prologu dobrze wyjaśniono zasady gry za pomocą prostych łamigłówek, dlatego na pewno dacie też radę z innymi wyzwaniami.

W czasie konfrontacji z oponentami zazwyczaj liczy się reagowanie w odpowiednim czasie. Przyjrzyjcie się dobrze animacjom waszych wrogów, a następnie podejmujcie czynności, kiedy ci są np. odwróceni do was plecami. Jeśli was zobaczą, to (w większości przypadków) musicie pogodzić się z porażką.

Ile godzin zajmuje ukończenie Little Nightmares II?

Druga odsłona Little Nightmares nie jest grą przesadnie długą, aczkolwiek można przy niej spędzić trochę więcej czasu niż w przypadku poprzedniej części. Dotarcie do finału opowieści powinno wam zająć około sześciu-siedmiu godzin.

Na czym zagrać w Little Nightmares II?

Studio Tarsier postawiło na multiplatformowość, dzięki czemu w Little Nightmares II zagramy na wszystkich dostępnych na rynku platformach. Mowa oczywiście o komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Gra otrzymała również darmową aktualizację na PlayStation 5 i Xbox Series X|S, która dostosowuje ją do standardów nowej generacji.

Premiera Little Nightmares II – kiedy?

Kontynuacja Little Nightmares trafiła do sprzedaży 11 lutego 2021 roku. Produkcja dostępna jest w polskiej wersji językowej (napisy), aczkolwiek trzeba pamiętać, że w grze nie pojawiają się żadne dialogi.

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski